Payment Gateway for PayPal on WooCommerce 9.0.54 - en to ar translation catalogue (597 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Payment Gateway for PayPal on WooCommerce
ar: بوابة الدفع لباي بال على ووكومرس

note: Description of the plugin
en: PayPal, Credit/Debit Cards, Google Pay, Apple Pay, Pay Later, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Sofort, Bancontact & more - by an official PayPal Partner
ar: باي بال، بطاقات الائتمان/الخصم، جوجل باي، أبل باي، الدفع لاحقًا، فينمو، SEPA، iDEAL، ميركادو باجو، سوفورت، بانكونتكت والمزيد - بواسطة شريك رسمي لباي بال

note: Author of the plugin
en: easypayment
ar: الدفع السهل

en: Return
ar: إرجاع

en: We’re sorry to see you go! 💔
ar: نحن آسفون لرؤيتك تذهب! 💔

en: Close
ar: أغلق

en: Can you please tell us why you’re deactivating the plugin? Your feedback helps us make it better.
ar: هل يمكنك أن تخبرنا لماذا تقوم بإلغاء تفعيل الإضافة؟ ملاحظاتك تساعدنا على تحسينها.

en: Temporary deactivation (troubleshooting)
ar: تعطيل مؤقت (استكشاف الأخطاء)

en: Compatibility issue
ar: مشكلة التوافق

en: Please describe what part of the layout or functionality was affected.
ar: يرجى وصف الجزء من التخطيط أو الوظائف الذي تأثر.

en: Difficult to set up
ar: صعب الإعداد

en: What part of the setup was confusing or unclear?
ar: ما الجزء من الإعداد الذي كان محيرًا أو غير واضح؟?

en: Missing features
ar: ميزات مفقودة

en: Which features were you looking for?
ar: ما هي الميزات التي كنت تبحث عنها؟?

en: Other
ar: أخرى

en: Please share why you’re deactivating the PayPal plugin so we can make improvements.
ar: يرجى مشاركة سبب تعطيلك لملحق باي بال حتى نتمكن من إجراء تحسينات.

en: Your privacy is important to us. No personal data is collected with this form—just your valuable feedback and basic system information (such as WordPress and plugin versions) to help us improve our plugin.
ar: خصوصيتك مهمة بالنسبة لنا. لا يتم جمع أي بيانات شخصية من خلال هذا النموذج - فقط ملاحظاتك القيمة ومعلومات النظام الأساسية (مثل إصدارات ووردبريس والإضافات) لمساعدتنا في تحسين الإضافة الخاصة بنا.

en: Visit our support page for assistance
ar: قم بزيارة صفحة الدعم الخاصة بنا للحصول على المساعدة

en: Get Support
ar: احصل على الدعم

en: Send & Deactivate
ar: إرسال وإلغاء التفعيل

en: I rather wouldn't say
ar: أفضل ألا أقول

en: Item
ar: عنصر

en: Fee
ar: رسوم

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Community support
ar: دعم المجتمع

en: Rate our plugin
ar: قيم الإضافة الخاصة بنا

note: translators: %s: plugin name
en: Thank you for using %s 💕
ar: شكراً لاستخدامك %s 💕

note: translators: %1$s: review URL
en: If you have a moment, we'd love it if you could leave us a <b><a target="_blank" href="%1$s">quick review</a>.</b> it motivates us and helps us keep improving. 💫 <br>Have feature ideas? Include them in your review — your feedback shapes our roadmap, and we love turning your ideas into reality.
ar: إذا كان لديك لحظة، سنكون سعداء إذا كنت تستطيع ترك لنا <b><a target="_blank" href="%1$s">مراجعة سريعة</a>.</b> إنها تحفزنا وتساعدنا على الاستمرار في التحسين. 💫 <br>هل لديك أفكار ميزات؟ أدرجها في مراجعتك — ملاحظاتك تشكل خارطة طريقنا، ونحن نحب تحويل أفكارك إلى واقع.

en: Write Review
ar: اكتب مراجعة

en: Done!
ar: تم!

en: Remind me later
ar: ذكرني لاحقًا

en: Hide
ar: اخفِ

[ctx: Important]
en: Card number
ar: رقم البطاقة

[ctx: Important]
en: Expiration date
ar: تاريخ انتهاء الصلاحية

[ctx: Important]
en: Security code
ar: رمز الأمان

[ctx: Important]
en: Confirm Your PayPal Order
ar: أكد طلبك على باي بال

[ctx: Important]
en: Proceed to PayPal
ar: تابع إلى باي بال

[ctx: Important]
note: translators: %s: Order button text (e.g. Place order)
en: Click the "%s" button below to process your order.
ar: انقر على زر "%s" أدناه لمعالجة طلبك.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to shop</a>
ar: عذرًا، انتهت جلستك. <a href="%s" class="wc-backward">العودة إلى المتجر</a>

en: Unable to create order.
ar: غير قادر على إنشاء الطلب.

[ctx: Important]
en: Credit or Debit Card (PayPal) By Easy Payment
ar: بطاقة ائتمان أو بطاقة خصم (باي بال) بواسطة الدفع السهل

[ctx: Important]
en: Advanced Card Processing.
ar: معالجة بطاقات متقدمة.

en: Place order
ar: قم بعمل الطلب

[ctx: Important]
en: Sandbox Mode Enabled.
ar: وضع الصندوق الرمل مفعل.

[ctx: Important]
en: Use test card 4111 1111 1111 1111 with any future expiration date and any CVV.
ar: استخدم بطاقة الاختبار 4111 1111 1111 1111 مع أي تاريخ انتهاء مستقبلي وأي CVV.

en: Save to account
ar: احفظ في الحساب

en: Refund failed.
ar: فشل استرداد المبلغ.

[ctx: Important]
en: Credit or Debit Card
ar: بطاقة ائتمان أو بطاقة خصم

[ctx: Important]
en: Confirm your PayPal order
ar: أكد طلبك على باي بال

[ctx: Important]
en: PayPal Gateway By Easy Payment
ar: بوابة باي بال بواسطة الدفع السهل

[ctx: Important]
en: PayPal, Pay Later, Venmo, Credit & Debit Cards, Google Pay, Apple Pay — and many more.
ar: باي بال، ادفع لاحقًا، فينمو، بطاقات الائتمان والخصم، جوجل باي، أبل باي — والعديد غيرها.

en: Admin Only Mode
ar: وضع الإدارة فقط

en: is currently enabled. PayPal payment methods are visible only to site administrators and store managers. Disable this mode after testing to make them available to customers.
ar: مفعل حاليًا. طرق الدفع عبر PayPal مرئية فقط لمشرفي الموقع ومديري المتاجر. قم بتعطيل هذا الوضع بعد الاختبار لجعلها متاحة للعملاء.

en: Please verify the PayPal account to receive the payments.
ar: يرجى التحقق من حساب PayPal لاستلام المدفوعات.

en: PayPal onboarding process successfully completed.
ar: تم إكمال عملية الانضمام إلى باي بال بنجاح.

en: We could not properly connect to PayPal. Please reload the page to continue.
ar: لم نتمكن من الاتصال بـ PayPal بشكل صحيح. يرجى إعادة تحميل الصفحة للمتابعة.

note: translators: %1$s: URL to the PayPal Connection page.
en: <strong>PayPal Setup Required:</strong> Connect your PayPal account or enter your Client ID and Secret in the <a href="%1$s">PayPal Connection</a> to begin accepting payments.
ar: <strong>إعداد باي بال مطلوب:</strong> قم بتوصيل حساب باي بال الخاص بك أو أدخل معرف العميل والسر في <a href="%1$s">اتصال باي بال</a> لبدء قبول المدفوعات.

en: Click the PayPal button to add your payment method.
ar: انقر على زر باي بال لإضافة وسيلة الدفع الخاصة بك.

note: translators: %s: button label text
en: Click the "%s" button below to process your order.
ar: انقر على زر "%s" أدناه لمعالجة طلبك.

en: Click a payment option below to process your order.
ar: انقر على خيار الدفع أدناه لمعالجة طلبك.

en: Return to payments
ar: العودة إلى المدفوعات

en: PayPal Connection
ar: اتصال باي بال

en: PayPal Settings
ar: إعدادات باي بال

en: Advanced Card Payments
ar: مدفوعات البطاقة المتقدمة

en: Google Pay
ar: جوجل باي

en: Apple Pay
ar: أبل باي

en: Pay Later Messaging
ar: رسائل الدفع لاحقًا

en: Additional Settings
ar: إعدادات إضافية

en: FAQ
ar: أسئلة متكررة

en: This represents the fee PayPal collects for the transaction.
ar: يمثل هذا الرسوم التي تجمعها باي بال مقابل المعاملة.

en: PayPal Fee:
ar: رسوم باي بال:

en: Disconnect
ar: فصل الاتصال

en: PayPal Account Connected
ar: تم ربط حساب باي بال

en: Connected Account:
ar: الحساب المتصل:

en: Disconnect PayPal Account
ar: فصل حساب باي بال

en: The PayPal Client ID and Secret key you entered are invalid. Ensure you are using the correct credentials for the selected environment (Sandbox or Live).
ar: معرف عميل باي بال ومفتاح السر الذي أدخلتهما غير صالحين. تأكد من أنك تستخدم بيانات الاعتماد الصحيحة للبيئة المحددة (Sandbox أو Live).

en: Click to Connect PayPal
ar: انقر للاتصال بـ PayPal

en: The Connect to PayPal service is temporarily unavailable.
ar: خدمة الاتصال بـ PayPal غير متاحة مؤقتًا.

en: Toggle to manual credential input
ar: التبديل إلى إدخال بيانات الاعتماد يدويًا

en: Recommended
ar: موصى به

en: OR
ar: أو

en: Click here to insert credentials manually
ar: انقر هنا لإدخال بيانات الاعتماد يدويًا

en: Which PayPal buttons (e.g. Pay Later, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Bancontact, etc.) will appear?
ar: ما هي أزرار باي بال (مثل الدفع لاحقًا، فينمو، SEPA، iDEAL، Mercado Pago، Bancontact، إلخ) التي ستظهر؟?

en: The PayPal buttons are shown automatically based on several factors, including:
ar: تظهر أزرار باي بال تلقائيًا بناءً على عدة عوامل، بما في ذلك:

en: The buyer’s country
ar: بلد المشتري

en: Their device type
ar: نوع جهازهم

en: The funding sources they’ve enabled
ar: مصادر التمويل التي قاموا بتمكينها

en: As a result, each buyer may see a different set of buttons. Pay Later options vary by country and may display different buttons.
ar: نتيجة لذلك، قد يرى كل مشترٍ مجموعة مختلفة من الأزرار. تختلف خيارات الدفع لاحقًا حسب البلد وقد تعرض أزرارًا مختلفة.

en: How can I hide specific PayPal buttons?
ar: كيف يمكنني إخفاء أزرار باي بال المحددة؟?

en: By default, all PayPal buttons are enabled. To hide specific buttons, use the <strong>Disable Specific Payment Buttons</strong> option.
ar: بشكل افتراضي، جميع أزرار باي بال مفعلة. لإخفاء أزرار معينة، استخدم خيار <strong>تعطيل أزرار الدفع المحددة</strong>.

en: Example: To hide the Pay Later button on the Checkout Page:
ar: مثال: لإخفاء زر الدفع لاحقًا في صفحة الدفع:

en: Go to <strong>PayPal Settings</strong> > Checkout Page
ar: اذهب إلى <strong>إعدادات باي بال</strong> > صفحة الدفع

en: Find the <strong>Disable Specific Payment Buttons</strong> setting.
ar: ابحث عن إعداد <strong>تعطيل أزرار الدفع المحددة</strong>.

en: Select <strong>Pay Later</strong> from the dropdown list.
ar: اختر <strong>الدفع لاحقًا</strong> من قائمة السحب المنسدلة.

en: Click <strong>Save Changes</strong>.
ar: انقر <strong>حفظ التغييرات</strong>.

en: How can I show only the "PayPal" button on the Checkout page?
ar: كيف يمكنني عرض زر "PayPal" فقط في صفحة الدفع؟?

en: To display only the "PayPal" button on the Checkout page, follow these steps:
ar: لعرض زر "PayPal" فقط في صفحة الدفع، اتبع الخطوات التالية:

en: Step 1: Update PayPal Settings
ar: الخطوة 1: تحديث إعدادات باي بال

en: Under <strong>Disable Specific Payment Buttons</strong>, select <strong>Credit or Debit Card</strong> and any other methods you want to hide.
ar: تحت <strong>تعطيل أزرار الدفع المحددة</strong>، اختر <strong>بطاقة الائتمان أو بطاقة الخصم</strong> وأي طرق أخرى تريد إخفاءها.

en: Step 2: Update Advanced Card Payments Settings
ar: الخطوة 2: تحديث إعدادات المدفوعات المتقدمة بالبطاقة

en: Go to <strong>Advanced Card Payments</strong> settings.
ar: اذهب إلى إعدادات <strong>مدفوعات البطاقة المتقدمة</strong>.

en: Disable the option <strong>Enable Advanced Credit/Debit Card</strong>.
ar: قم بتعطيل الخيار <strong>تفعيل بطاقة الائتمان/الخصم المتقدمة</strong>.

en: Once you save the changes in both sections, only the "PayPal" button will appear on the Checkout page.
ar: بمجرد أن تحفظ التغييرات في كلا القسمين، سيظهر فقط زر "PayPal" في صفحة الدفع.

en: How can I show only the "Credit or Debit Card" payment method on the Checkout page?
ar: كيف يمكنني عرض طريقة الدفع "بطاقة الائتمان أو بطاقة الخصم" فقط في صفحة الدفع؟?

en: To display only the "Credit or Debit Card" payment method on the Checkout page, follow these steps:
ar: لعرض طريقة الدفع "بطاقة الائتمان أو بطاقة الخصم" فقط في صفحة الدفع، اتبع الخطوات التالية:

en: Go to <strong>PayPal Settings > Checkout Page</strong>.
ar: اذهب إلى <strong>إعدادات باي بال > صفحة الدفع</strong>.

en: Disable the <strong>Enable PayPal</strong> option.
ar: قم بتعطيل خيار <strong>تفعيل باي بال</strong>.

en: Step 2: Enable Advanced Credit/Debit Card Payments
ar: الخطوة 2: تفعيل مدفوعات بطاقات الائتمان/الخصم المتقدمة

en: Enable the option <strong>Enable Advanced Credit/Debit Card</strong>.
ar: قم بتمكين الخيار <strong>تمكين بطاقة الائتمان/الخصم المتقدمة</strong>.

en: Once you save the changes in both sections, only the "Credit or Debit Card" payment method will appear on the Checkout page.
ar: بمجرد أن تحفظ التغييرات في كلا القسمين، ستظهر فقط طريقة الدفع "بطاقة الائتمان أو بطاقة الخصم" في صفحة الدفع.

en: What is PayPal Pay Later?
ar: ما هو PayPal Pay Later؟?

en: PayPal Pay Later lets your customers split their purchases into interest-free payments over time, such as "Pay in 4" or monthly installments. You get paid in full upfront, while customers enjoy flexible payment options.
ar: تتيح لك خدمة PayPal Pay Later تقسيم مشتريات عملائك إلى دفعات خالية من الفوائد على مدى الوقت، مثل "الدفع على 4" أو الأقساط الشهرية. ستحصل على المبلغ بالكامل مقدماً، بينما يستمتع العملاء بخيارات دفع مرنة.

en: This can help increase your sales, with many merchants seeing higher conversion rates and larger order sizes.
ar: يمكن أن يساعد ذلك في زيادة مبيعاتك، حيث شهد العديد من التجار معدلات تحويل أعلى وأحجام طلبات أكبر.

en: Learn more about Pay Later on PayPal’s website.
ar: تعرف على المزيد حول الدفع لاحقًا على موقع باي بال.

en: How can I contact support or request a new functionality?
ar: كيف يمكنني الاتصال بالدعم أو طلب وظيفة جديدة؟?

en: If you have any questions, encounter an issue, or have a new functionality request, please create a support ticket on our official support page at:
ar: إذا كان لديك أي أسئلة، أو واجهت مشكلة، أو لديك طلب وظيفة جديدة، يرجى إنشاء تذكرة دعم على صفحتنا الرسمية للدعم في:

en: Click to Enable Google Pay
ar: انقر لتمكين Google Pay

en: Important:
ar: مهم:

en: Click to Enable Apple Pay
ar: انقر لتمكين Apple Pay

en: Register Your Domain with Apple Pay
ar: سجل نطاقك مع Apple Pay

en: Any (sub)domain displaying an Apple Pay button must be registered on the PayPal website. If the domain is not registered, the payment method will not work.
ar: يجب أن يكون أي (فرعي) نطاق يعرض زر Apple Pay مسجلاً على موقع PayPal. إذا لم يكن النطاق مسجلاً، فلن تعمل طريقة الدفع.

en: Accept PayPal, Pay Later, and major cards in WooCommerce using the PayPal Commerce Platform.
ar: قم بقبول PayPal، والدفع لاحقًا، والبطاقات الرئيسية في WooCommerce باستخدام منصة PayPal Commerce.

en: By Easy Payment
ar: عن طريق الدفع السهل

en: AI Product Description Generator for WooCommerce
ar: مولد وصف المنتج الذكي لـ WooCommerce

en: Generate SEO-friendly titles, descriptions, and attributes with AI. Includes bulk tools and templates.
ar: قم بإنشاء عناوين وأوصاف وسمات صديقة لمحركات البحث باستخدام الذكاء الاصطناعي. يتضمن أدوات وقوالب بالجملة.

en: By nexaplugins
ar: بواسطة nexaplugins

en: Payment Gateway for Authorize.Net for WooCommerce
ar: بوابة الدفع لـ Authorize.Net لـ WooCommerce

en: Accept credit and debit cards via Authorize.Net with a secure, seamless WooCommerce checkout.
ar: قبول بطاقات الائتمان والخصم عبر Authorize.Net مع عملية دفع آمنة وسلسة في WooCommerce.

en: Widgets for Google Business Reviews and Ratings
ar: الأدوات لمراجعات وتقييمات جوجل للأعمال

en: Showcase your Google Business Profile reviews and star rating with customizable widgets.
ar: عرض تقييمات ملفك التجاري على جوجل وتقييم النجوم الخاص بك مع أدوات قابلة للتخصيص.

en: By Repocean
ar: بواسطة Repocean

en: Payment Gateway for PhonePe and for WooCommerce
ar: بوابة الدفع لـ PhonePe و WooCommerce

en: Accept PhonePe UPI, Wallet, and Cards with a fast, secure payment experience in WooCommerce.
ar: قم بقبول PhonePe UPI والمحافظ وبطاقات الدفع مع تجربة دفع سريعة وآمنة في WooCommerce.

en: Payment Gateway for Razorpay and for WooCommerce
ar: بوابة الدفع لـ Razorpay و WooCommerce

en: Accept UPI, Cards, and Net Banking via Razorpay with a reliable, optimized WooCommerce integration.
ar: قم بقبول UPI، والبطاقات، والخدمات المصرفية عبر الإنترنت من خلال Razorpay مع تكامل موثوق ومحسن مع WooCommerce.

en: Recommended Plugins
ar: الإضافات الموصى بها

en: Start by adding helpful extensions to your store—payments, product content, reviews and more.
ar: ابدأ بإضافة ملحقات مفيدة لمتجرك - المدفوعات، محتوى المنتج، المراجعات والمزيد.

en: Plugin logo
ar: شعار الإضافة

en: Install Now
ar: قم بالتثبيت الآن

en: No matching plugins found for your store settings.
ar: لم يتم العثور على ملحقات متطابقة لإعدادات متجرك.

en: Live Preview
ar: معاينة مباشرة

en: PayPal Smart Button Preview
ar: معاينة زر باي بال الذكي

en: Preview only. No payment will be processed.
ar: معاينة فقط. لن يتم معالجة أي مدفوعات.

en: Congratulations! PayPal is Connected 🎉
ar: تهانينا! تم ربط باي بال 🎉

en: The primary setup is already complete.
ar: الإعداد الأساسي قد اكتمل بالفعل.

en: No further action is required unless additional customization is needed.
ar: لا حاجة لأي إجراء إضافي ما لم تكن هناك حاجة لتخصيص إضافي.

en: Got it
ar: فهمت

en: Invalid or missing payment token fields.
ar: حقول رمز الدفع غير صالحة أو مفقودة.

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
ar: يرجى اختيار كمية العناصر التي ترغب في إضافتها إلى سلة التسوق الخاصة بك&hellip;

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
ar: يرجى اختيار منتج لإضافته إلى سلة التسوق الخاصة بك&hellip;

en: Please choose product options&hellip;
ar: يرجى اختيار خيارات المنتج&hellip;

note: translators: %s: Product attribute name.
en: Invalid value posted for %s
ar: تم نشر قيمة غير صالحة لـ %s

en: Continue to payment
ar: تابع إلى الدفع

en: Card Details
ar: تفاصيل البطاقة

en: Address Verification Result
ar: نتيجة التحقق من العنوان

en: Card Security Code Result
ar: نتيجة رمز أمان البطاقة

note: translators: 1: Payment method title, 2: Payment status (e.g., Completed, Pending). translators: 1: Payment method title, 2: Payment status.
en: Payment via %1$s : %2$s.
ar: الدفع عبر %1$s : %2$s.

note: translators: 1: Payment method title, 2: Transaction ID. translators: 1: payment method title, 2: transaction ID translators: %1$s is the payment method title, %2$s is the PayPal transaction ID.
en: %1$s Transaction ID: %2$s
ar: %1$s رقم المعاملة: %2$s

en: Payment authorized. Change payment status to processing or complete to capture funds.
ar: تمت الموافقة على الدفع. قم بتغيير حالة الدفع إلى المعالجة أو الاكتمال لالتقاط الأموال.

note: translators: 1: Refunded amount, 2: Refund transaction ID.
en: Refunded %1$s - Refund ID: %2$s
ar: تم رد المبلغ %1$s - رقم رد المبلغ: %2$s

en: An error occurred while updating the order.
ar: حدث خطأ أثناء تحديث الطلب.

note: translators: %s: Plugin version number.
en: Payment Gateway for PayPal on WooCommerce: %1$s
ar: بوابة الدفع لـ PayPal على WooCommerce: %1$s

note: translators: %s: WooCommerce version number.
en: WooCommerce Version: %1$s
ar: إصدار WooCommerce: %1$s

note: translators: 1: PayPal pending reason.
en: Payment pending (%1$s).
ar: الدفع معلق (%1$s).

note: translators: 1: refunded amount, 2: refunded currency
en: Marked as refunded via PayPal. Total refunded: %1$s %2$s.
ar: تم وضع علامة على أنه تم استرداده عبر PayPal. المبلغ المسترد الإجمالي: %1$s %2$s.

en: Sorry, your session has expired.
ar: عذرًا، انتهت جلستك.

en: This payment was unable to be processed successfully. Please try again with another payment method.
ar: لم يتمكن هذا الدفع من المعالجة بنجاح. يرجى المحاولة مرة أخرى باستخدام وسيلة دفع أخرى.

en: Return to your shop.
ar: عد إلى متجرك.

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account
ar: ادفع عبر باي بال؛ يمكنك الدفع باستخدام بطاقة الائتمان الخاصة بك إذا لم يكن لديك حساب باي بال

en: Environment
ar: البيئة

en: Select PayPal Environment
ar: اختر بيئة باي بال

en: Choose the PayPal environment. Select "Sandbox" for testing transactions (no real transactions will occur) or "Production" for live transactions.
ar: اختر بيئة باي بال. اختر "Sandbox" لاختبار المعاملات (لن تحدث أي معاملات حقيقية) أو "Production" للمعاملات الحية.

en: Sandbox (Test Mode)
ar: صندوق الرمل (وضع الاختبار)

en: Production (Live)
ar: الإنتاج (مباشر)

en: Connect to PayPal
ar: الاتصال بـ PayPal

en: Setup or link an existing PayPal account.
ar: قم بإعداد أو ربط حساب PayPal موجود.

en: Live Client ID
ar: معرف العميل المباشر

en: Enter PayPal Client ID.
ar: أدخل معرف عميل باي بال.

en: Live Secret key
ar: مفتاح السر الحي

en: Enter PayPal Secret key.
ar: أدخل مفتاح سر PayPal.

en: Live PayPal Email
ar: البريد الإلكتروني النشط على باي بال

en: Enter Live PayPal Email.
ar: أدخل بريدك الإلكتروني في باي بال المباشر.

en: Connection Status
ar: حالة الاتصال

en: Connect to PayPal Sandbox
ar: الاتصال بـ PayPal Sandbox

en: Sandbox Client ID
ar: معرف عميل Sandbox

en: Sandbox Secret key
ar: مفتاح سر السندباد

en: Sandbox PayPal Email
ar: بريد إلكتروني باي بال في وضع الاختبار

en: Enter Sandbox PayPal Email.
ar: أدخل بريد إلكتروني PayPal في Sandbox.

en: When enabled, Payment methods will only be visible to site administrators and store managers. This allows you to test PayPal on your live site without customers seeing them.
ar: عند التمكين، ستظهر طرق الدفع فقط لمشرفي الموقع ومديري المتاجر. هذا يتيح لك اختبار PayPal على موقعك المباشر دون أن يراها العملاء.

en: Select Height
ar: اختر الارتفاع

note: translators: %d is the button height in pixels.
en: %d px
ar: %d بكسل

en: Enable/Disable
ar: تفعيل/تعطيل

en: Enable PayPal
ar: تفعيل باي بال

en: Enable this option to activate the PayPal gateway. Uncheck to disable it.
ar: قم بتمكين هذا الخيار لتفعيل بوابة PayPal. قم بإلغاء تحديده لتعطيله.

en: Title
ar: عنوان

en: The title displayed to customers during checkout.
ar: العنوان المعروض للعملاء أثناء عملية الدفع.

en: PayPal
ar: باي بال

en: Description
ar: الوصف

en: The description displayed to customers during checkout.
ar: الوصف المعروض للعملاء أثناء عملية الدفع.

en: Display PayPal Buttons On
ar: عرض أزرار باي بال على

en: Product Page
ar: صفحة المنتج

en: Cart Page
ar: صفحة السلة

en: Express Checkout
ar: الدفع السريع

en: Checkout Page
ar: صفحة الدفع

en: Mini Cart (Side Cart)
ar: عربة التسوق الصغيرة (عربة جانبية)

en: Set the page(s) to display the PayPal Buttons.
ar: قم بتعيين الصفحة (الصفحات) لعرض أزرار باي بال.

en: Disable Specific Payment Buttons
ar: تعطيل أزرار الدفع المحددة

en: PayPal buttons (e.g. Pay Later, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Bancontact, etc.) are shown automatically based on factors such as the buyer’s country and their device type. <br><br>By default, <b>all buttons are enabled.</b> To disable individual payment buttons, use the <b>"Disable Specific Payment Buttons"</b> setting available in each page section below.<br><br>For Express Checkout, it will follow the configuration from the Checkout Page.<br>For Mini Cart, this setting will follow the configuration from the Product Page.
ar: تظهر أزرار PayPal (مثل الدفع لاحقًا، Venmo، SEPA، iDEAL، Mercado Pago، Bancontact، إلخ) تلقائيًا بناءً على عوامل مثل بلد المشتري ونوع جهازه. <br><br>بشكل افتراضي، <b>جميع الأزرار مفعلة.</b> لتعطيل أزرار الدفع الفردية، استخدم إعداد <b>"تعطيل أزرار الدفع المحددة"</b> المتاح في كل قسم من الأقسام أدناه.<br><br>بالنسبة للدفع السريع، سيتبع الإعداد من صفحة الدفع.<br>بالنسبة لعربة التسوق الصغيرة، سيتبع هذا الإعداد التكوين من صفحة المنتج.

en: Select payment buttons to disable
ar: اختر أزرار الدفع لتعطيلها

en: Button Layout
ar: تخطيط الزر

en: Select Vertical for stacked buttons, and Horizontal for side-by-side buttons.
ar: اختر العمودي للأزرار المكدسة، والأفقي للأزرار جنبًا إلى جنب.

en: Horizontal (Recommended)
ar: أفقي (موصى به)

en: Vertical
ar: عمودي

en: Button Color
ar: لون الزر

en: Gold (Recommended)
ar: ذهب (موصى به)

en: Blue
ar: أزرق

en: Silver
ar: فضي

en: White
ar: أبيض

en: Black
ar: أسود

en: Button Shape
ar: شكل الزر

en: Rect (Recommended)
ar: مستطيل (موصى به)

en: Pill
ar: حبوب

en: Button Width
ar: عرض الزر

en: Small
ar: صغير

en: Medium
ar: متوسط

en: Large
ar: كبير

en: Responsive
ar: استجابة

en: Button Height
ar: ارتفاع الزر

en: Button Label
ar: تسمية الزر

en: PayPal (Recommended)
ar: باي بال (موصى به)

en: Checkout
ar: الدفع

en: Buy Now
ar: اشترِ الآن

en: Pay
ar: ادفع

en: Vertical (Recommended)
ar: عمودي (موصى به)

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Responsive (Recommended)
ar: متجاوب (موصى به)

en: PayPal Button Position (Classic Cart Only)
ar: موضع زر باي بال (عربة التسوق الكلاسيكية فقط)

en: Choose where the PayPal buttons should appear on the cart page, either above or below the "Proceed to Checkout" button. This applies only to classic cart templates, not the new Cart Blocks layout.
ar: اختر مكان ظهور أزرار PayPal على صفحة السلة، إما فوق أو تحت زر "المتابعة إلى الدفع". ينطبق هذا فقط على قوالب السلة الكلاسيكية، وليس على تخطيط كتل السلة الجديدة.

en: Below Proceed to Checkout button
ar: أسفل زر المتابعة إلى الدفع

en: Above Proceed to Checkout button
ar: أعلى زر المتابعة إلى الدفع

en: Icon
ar: أيقونة

en: Monogram (PP)
ar: مونوجرام (PP)

en: Wordmark (PayPal)
ar: علامة كلمة (باي بال)

en: Combination Mark (PP PayPal)
ar: علامة الجمع (PP باي بال)

en: Select the PayPal logo style displayed next to the payment method title on the checkout page.
ar: اختر نمط شعار باي بال المعروض بجوار عنوان طريقة الدفع في صفحة الدفع.

en: Show Redirect Icon and Text
ar: عرض أيقونة وإشارة إعادة التوجيه

en: When enabled, a redirect icon and message will appear to let customers know they will be taken to PayPal to complete their payment.
ar: عند التفعيل، سيظهر رمز إعادة التوجيه ورسالة لإعلام العملاء أنهم سيتم نقلهم إلى PayPal لإكمال دفعهم.

en: Use Place Order Button
ar: استخدم زر تقديم الطلب

en: Enable this to use the default Place Order button on the checkout page instead of showing PayPal buttons. This setting does not affect Express Checkout.
ar: قم بتمكين هذا لاستخدام زر 'إتمام الطلب' الافتراضي في صفحة الدفع بدلاً من عرض أزرار PayPal. لا تؤثر هذه الإعدادات على الدفع السريع.

note: translators: Admin notice explaining how to enable PayPal Advanced Card Payments. HTML <br> tags are intentional for formatting.
en: To use Advanced Card Payments, ensure your PayPal account is eligible and enabled:<br><br>
                    <strong>Steps:</strong><br>
                    1. Visit developer.paypal.com → Apps & Credentials → API Credentials.<br>
                    2. Click your App Name.<br>
                    3. Under "Features" → Accept Payments, check if "Advanced Credit and Debit Card Payments" is enabled.<br>
                    4. If missing, your account or region may not support it.
ar: لاستخدام مدفوعات البطاقة المتقدمة، تأكد من أن حساب PayPal الخاص بك مؤهل ومفعل:<br><br>
                    <strong>الخطوات:</strong><br>
                    1. قم بزيارة developer.paypal.com → التطبيقات والاعتمادات → بيانات اعتماد API.<br>
                    2. انقر على اسم تطبيقك.<br>
                    3. تحت "الميزات" → قبول المدفوعات، تحقق مما إذا كانت "مدفوعات بطاقات الائتمان والخصم المتقدمة" مفعلّة.<br>
                    4. إذا كانت مفقودة، قد لا يدعم حسابك أو منطقتك ذلك.

en: Important Note
ar: ملاحظة مهمة

en: Enable Advanced Credit/Debit Card
ar: تفعيل بطاقة الائتمان/الخصم المتقدمة

en: Enable the Advanced Credit/Debit Card payment option as a separate gateway on the checkout page. This gateway typically offers a lower PayPal fee compared to the PayPal Smart Button. The fee is 2.59% + $0.49* per transaction for Advanced Credit/Debit Card payments and 3.49% + $0.49* for PayPal Smart Buttons. It supports major cards like Visa, Mastercard, and American Express, providing a secure and streamlined payment experience.
ar: قم بتمكين خيار الدفع ببطاقة الائتمان/الخصم المتقدمة كبوابة منفصلة في صفحة الدفع. عادةً ما تقدم هذه البوابة رسوم PayPal أقل مقارنةً بزر PayPal الذكي. الرسوم هي 2.59% + $0.49* لكل معاملة لمدفوعات بطاقة الائتمان/الخصم المتقدمة و3.49% + $0.49* لزر PayPal الذكي. تدعم البطاقات الرئيسية مثل فيزا وماستركارد وأمريكان إكسبريس، مما يوفر تجربة دفع آمنة وسلسة.

en: Set the title for the Advanced Credit/Debit Card payment method as it will appear on the checkout page (e.g., 'Pay with Credit/Debit Card')..
ar: قم بتعيين العنوان لطريقة الدفع ببطاقة الائتمان/الخصم المتقدمة كما سيظهر في صفحة الدفع (على سبيل المثال، 'الدفع ببطاقة الائتمان/الخصم')..

en: Credit or Debit Card
ar: بطاقة ائتمان أو بطاقة خصم

en: Disable specific credit cards
ar: تعطيل بطاقات الائتمان المحددة

en: By default all possible credit cards will be accepted. You can disable some cards, if you wish.
ar: بشكل افتراضي، سيتم قبول جميع بطاقات الائتمان الممكنة. يمكنك تعطيل بعض البطاقات إذا كنت ترغب في ذلك.

en: Contingency for 3D Secure
ar: احتياطي لـ 3D Secure

en: 3D Secure when required
ar: 3D Secure عند الحاجة

en: Always trigger 3D Secure
ar: دائمًا قم بتفعيل 3D Secure

en: 3D Secure benefits cardholders and merchants by providing an additional layer of verification using Verified by Visa, MasterCard SecureCode and American Express SafeKey.
ar: تستفيد بطاقات 3D Secure حامليها والتجار من خلال توفير طبقة إضافية من التحقق باستخدام Verified by Visa و MasterCard SecureCode و American Express SafeKey.

en: Card Save Enabled
ar: تم تفعيل حفظ البطاقة

en: Enable card saving at checkout
ar: تفعيل حفظ البطاقة عند الخروج

en: When enabled, customers can securely save their card details using PayPal for faster future checkouts.
ar: عند التفعيل، يمكن للعملاء حفظ تفاصيل بطاقاتهم بأمان باستخدام باي بال لتسهيل عمليات الدفع المستقبلية بشكل أسرع.

en: Advanced Credit/Debit Card payments are not enabled in your PayPal account. <br><br><strong>Supported Countries:</strong><br>Australia, Austria, Belgium, Bulgaria, Canada, China, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hong Kong, Hungary, Ireland, Italy, Japan, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Singapore, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, United States, United Kingdom<br><br>
ar: مدفوعات بطاقات الائتمان/الخصم المتقدمة غير مفعلة في حسابك على PayPal. <br><br><strong>الدول المدعومة:</strong><br>أستراليا، النمسا، بلجيكا، بلغاريا، كندا، الصين، قبرص، جمهورية التشيك، الدنمارك، إستونيا، فنلندا، فرنسا، ألمانيا، اليونان، هونغ كونغ، المجر، أيرلندا، إيطاليا، اليابان، لاتفيا، ليختنشتاين، ليتوانيا، لوكسمبورغ، مالطا، هولندا، النرويج، بولندا، البرتغال، رومانيا، سنغافورة، سلوفاكيا، سلوفينيا، إسبانيا، السويد، الولايات المتحدة، المملكة المتحدة<br><br>

en: Please ensure that Google Pay is enabled in your PayPal account.
ar: يرجى التأكد من أن Google Pay مفعل في حساب PayPal الخاص بك.

en: Check this box to display the Google Pay button on selected pages.
ar: حدد هذا المربع لعرض زر Google Pay في الصفحات المحددة.

note: translators: 1: Google Pay setup guide link, 2: supported countries and currencies link
en: Google Pay must be enabled in your PayPal account (%1$s). Please ensure your country and currency are supported (%2$s).
ar: يجب تفعيل Google Pay في حساب PayPal الخاص بك (%1$s). يرجى التأكد من أن بلدك وعملتك مدعومان (%2$s).

en: setup guide
ar: دليل الإعداد

en: supported countries and currencies
ar: الدول والعملات المدعومة

en: The page must be served over a secure (HTTPS) connection.
ar: يجب تقديم الصفحة عبر اتصال آمن (HTTPS).

en: To show the Google Pay button,
ar: لإظهار زر Google Pay،,

en: Enable Google Pay
ar: تفعيل Google Pay

en: Display Google Pay Button On
ar: عرض زر جوجل باي قيد التشغيل

en: Product
ar: منتج

en: Cart
ar: عربة

en: Mini Cart
ar: عربة التسوق الصغيرة

en: Set the page(s) to display the Google Pay button.
ar: قم بتعيين الصفحة (الصفحات) لعرض زر Google Pay.

en: Plain
ar: عادي

en: Buy
ar: اشترِ

en: Donate
ar: تبرع

en: Book
ar: كتاب

en: Order
ar: طلب

en: Subscribe
ar: اشترك

note: translators: %1$s is the supported countries list. %2$s is the supported currencies list.
en: Google Pay is not enabled in your PayPal account. Click below to enable it.<br><br><strong>Supported Countries:</strong><br>%1$s<br><br><strong>Supported Currencies:</strong><br>%2$s
ar: جوجل باي غير مفعل في حساب باي بال الخاص بك. انقر أدناه لتفعيله.<br><br><strong>الدول المدعومة:</strong><br>%1$s<br><br><strong>العملات المدعومة:</strong><br>%2$s

note: translators: %1$s is the list of supported countries. %2$s is the list of supported currencies.
en: Apple Pay is not enabled in your PayPal account. Click below to enable it.<br><br><strong>Supported Countries:</strong><br>%1$s<br><br><strong>Supported Currencies:</strong><br>%2$s
ar: Apple Pay غير مفعل في حسابك على PayPal. انقر أدناه لتفعيله.<br><br><strong>الدول المدعومة:</strong><br>%1$s<br><br><strong>العملات المدعومة:</strong><br>%2$s

en: Enable Apple Pay
ar: تفعيل Apple Pay

en: Please ensure that Apple Pay is enabled in your PayPal account.
ar: يرجى التأكد من أن Apple Pay مفعل في حسابك على PayPal.

en: Check this box to display the Apple Pay button on selected pages.
ar: حدد هذا المربع لعرض زر Apple Pay على الصفحات المحددة.

note: translators: 1: Apple Pay setup guide link, 2: supported countries and currencies link
en: Apple Pay must be enabled in your PayPal account (%1$s) and make sure your country and currency are supported (%2$s).
ar: يجب تفعيل Apple Pay في حساب PayPal الخاص بك (%1$s) وتأكد من أن بلدك وعملتك مدعومان (%2$s).

en: To show the Apple Pay button,
ar: لإظهار زر Apple Pay،,

en: Domain Registration
ar: تسجيل النطاق

en: Apple requires that the website domain be registered on PayPal. Payments will not be processed if the Apple Pay button is used on an unregistered domain.
ar: تتطلب Apple تسجيل نطاق الموقع على PayPal. لن تتم معالجة المدفوعات إذا تم استخدام زر Apple Pay على نطاق غير مسجل.

en: Display Apple Pay Button On
ar: عرض زر Apple Pay قيد التشغيل

en: Set the page(s) to display the Apple Pay button.
ar: قم بتعيين الصفحة(الصفحات) لعرض زر Apple Pay.

en: White with outline
ar: أبيض مع حدود

en: Your customers can already buy now and pay later with PayPal — add messaging to your site to let them know. PayPal’s Pay Later helps boost merchants' conversion rates and increases cart sizes by 39%.¹ You get paid in full up front. <a target="_blank" href="https://www.paypal.com/us/business/accept-payments/checkout/installments">More about Pay Later</a>
ar: يمكن لعملائك الشراء الآن والدفع لاحقًا باستخدام باي بال - أضف رسائل إلى موقعك لإعلامهم بذلك. يساعد خيار الدفع لاحقًا من باي بال على زيادة معدلات تحويل التجار ويزيد من حجم السلة بنسبة 39%.¹ ستحصل على المبلغ بالكامل مقدمًا. <a target="_blank" href="https://www.paypal.com/us/business/accept-payments/checkout/installments">المزيد عن الدفع لاحقًا</a>

en: Enable Pay Later Messaging
ar: تفعيل رسائل الدفع لاحقًا

en: Displays Pay Later messaging for available offers.
ar: يعرض رسائل الدفع لاحقًا للعروض المتاحة.

en: Display Pay Later messaging On
ar: عرض رسالة الدفع لاحقًا قيد التشغيل

en: Home
ar: الرئيسية

en: Category
ar: فئة

en: Payment
ar: الدفع

en: Set the page(s) you want to display messaging on, and then adjust that page's display option below.
ar: حدد الصفحة (الصفحات) التي تريد عرض الرسائل عليها، ثم قم بضبط خيار عرض تلك الصفحة أدناه.

en: Home Page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Layout Type
ar: نوع التخطيط

en: Text Layout
ar: تخطيط النص

en: Flex Layout
ar: تخطيط مرن

en: Logo Type
ar: نوع الشعار

en: Primary
ar: أساسي

en: Alternative
ar: بديل

en: Inline
ar: داخل السطر

en: None
ar: لا شيء

en: Logo Position
ar: موضع الشعار

en: Left
ar: يسار

en: Right
ar: صحيح

en: Top
ar: الأعلى

en: Text Size
ar: حجم النص

en: Text Color
ar: لون النص

en: Monochrome
ar: أحادي اللون

en: Grayscale
ar: تدرج الرمادي

en: Color
ar: لون

en: White (No Border)
ar: أبيض (بدون حدود)

en: Gray
ar: رمادي

en: Ratio
ar: نسبة

en: Flexes between 120px and 300px wide
ar: يتراوح العرض بين 120 بكسل و 300 بكسل

en: 160px wide
ar: عرض 160 بكسل

en: Flexes between 250px and 768px wide
ar: يتراوح بين عرض 250 بكسل و768 بكسل

en: Flexes between 250px and 1169px wide
ar: يتراوح بين عرض 250 بكسل و 1169 بكسل

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on Home page.
ar: أحتاج إلى كود قصير حتى أتمكن من وضع الرسالة في مكان أفضل على الصفحة الرئيسية.

en: Shortcode
ar: رمز قصير

en: Category Page
ar: صفحة الفئة

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on category page.
ar: أحتاج إلى كود قصير حتى أتمكن من وضع الرسالة في مكان أفضل في صفحة الفئة.

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on product page.
ar: أحتاج إلى كود قصير حتى أتمكن من وضع الرسالة في مكان أفضل على صفحة المنتج.

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on cart page.
ar: أحتاج إلى كود قصير حتى أتمكن من وضع الرسالة في مكان أفضل في صفحة السلة.

en: Payment Page
ar: صفحة الدفع

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on payment page.
ar: أحتاج إلى كود قصير حتى أتمكن من وضع الرسالة في مكان أفضل في صفحة الدفع.

en: Payment action
ar: إجراء الدفع

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
ar: اختر ما إذا كنت ترغب في استرداد الأموال على الفور أو تفويض الدفع فقط.

en: Capture
ar: التقاط

en: Authorize
ar: تفويض

en: Brand Name
ar: اسم العلامة التجارية

en: This controls what users see as the brand / company name on PayPal review pages.
ar: هذا يتحكم فيما يراه المستخدمون كاسم العلامة التجارية / الشركة على صفحات مراجعة باي بال.

en: Landing Page
ar: صفحة الهبوط

en: The type of landing page to show on the PayPal site for customer checkout. PayPal Account Optional must be checked for this option to be used.
ar: نوع صفحة الهبوط التي ستظهر على موقع باي بال لعملية الدفع من قبل العملاء. يجب تحديد خيار حساب باي بال الاختياري لاستخدام هذا الخيار.

en: Login
ar: تسجيل الدخول

en: Billing
ar: الفوترة

en: No Preference
ar: لا تفضيل

en: Instant Payments
ar: المدفوعات الفورية

en: If you enable this setting, PayPal will be instructed not to allow the buyer to use funding sources that take additional time to complete (for example, eChecks). Instead, the buyer will be required to use an instant funding source, such as an instant transfer, a credit/debit card, or PayPal Credit.
ar: إذا قمت بتمكين هذا الإعداد، سيتم توجيه باي بال بعدم السماح للمشتري باستخدام مصادر التمويل التي تستغرق وقتًا إضافيًا لإكمالها (على سبيل المثال، الشيكات الإلكترونية). بدلاً من ذلك، سيتعين على المشتري استخدام مصدر تمويل فوري، مثل التحويل الفوري، أو بطاقة الائتمان/الخصم، أو رصيد باي بال.

en: Require Instant Payment
ar: يتطلب الدفع الفوري

en: Billing Address
ar: عنوان الفوترة

en: Use PayPal Shipping Address as Billing
ar: استخدم عنوان شحن باي بال كعنوان فواتير

en: If the billing address is empty and PayPal provides a shipping address, the order will use the shipping address as the billing address.
ar: إذا كانت عنوان الفوترة فارغًا وقدم PayPal عنوان شحن، فسيتم استخدام عنوان الشحن كعنوان فوترة.

en: Send Item Details
ar: إرسال تفاصيل العنصر

en: Send line item details to PayPal
ar: أرسل تفاصيل عناصر السطر إلى باي بال

en: Include all line item details in the payment request to PayPal so that they can be seen from the PayPal transaction details page.
ar: قم بتضمين جميع تفاصيل عناصر السطر في طلب الدفع إلى PayPal حتى يمكن رؤيتها من صفحة تفاصيل معاملة PayPal.

en: Order Review Page
ar: صفحة مراجعة الطلب

en: Skip Order Review Page
ar: تخطي صفحة مراجعة الطلب

en: Payments from the Product or Cart page skip the review step and go straight to the Thank You page.
ar: المدفوعات من صفحة المنتج أو السلة تتجاوز خطوة المراجعة وتذهب مباشرة إلى صفحة شكرًا لك.

en: Invoice prefix
ar: بادئة الفاتورة

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
ar: يرجى إدخال بادئة لأرقام فواتيرك. إذا كنت تستخدم حساب PayPal الخاص بك لعدة متاجر، تأكد من أن هذه البادئة فريدة حيث أن PayPal لن يسمح بالطلبات التي تحمل نفس رقم الفاتورة.

en: Credit Card Statement Name
ar: اسم كشف حساب بطاقة الائتمان

en: The value entered here will be displayed on the buyer's credit card statement.
ar: القيمة المدخلة هنا ستظهر في كشف حساب بطاقة الائتمان الخاصة بالمشتري.

en: Debug log
ar: سجل تصحيح الأخطاء

en: Enable logging
ar: تفعيل تسجيل الدخول

note: translators: %s is the path to the WooCommerce PayPal debug log file.
en: Log PayPal events, such as Webhook, Payment, Refund inside %s
ar: سجل أحداث باي بال، مثل Webhook، الدفع، والاسترداد داخل %s

en: PayPal Shipment Tracking
ar: تتبع شحنة باي بال

en: Transaction Id
ar: معرف المعاملة

en: Tracking Number*
ar: رقم التتبع*

en: Status
ar: الحالة

en: Carrier
ar: ناقل

en: Select Carrier
ar: اختر الناقل

en: Carrier Name*
ar: اسم الناقل*

en: Add tracking information
ar: أضف معلومات التتبع

en: Something went wrong. Please try again.
ar: حدث خطأ ما. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Billing address didn’t match the card (AVS).
ar: عنوان الفوترة لم يتطابق مع البطاقة (AVS).

en: Security code (CVV) didn’t match.
ar: رمز الأمان (CVV) لم يتطابق.

en: The payer opened a dispute with PayPal.
ar: قام الدافع بفتح نزاع مع باي بال.

en: The issuer reversed the charge (chargeback).
ar: قام المُصدر بعكس الرسوم (استرداد الرسوم).

en: Payment by eCheck—awaiting clearance.
ar: الدفع عن طريق eCheck - في انتظار التصريح.

en: Action required in your PayPal account (international withdrawal).
ar: إجراء مطلوب في حسابك على باي بال (سحب دولي).

en: Payment pending manual review.
ar: الدفع في انتظار المراجعة اليدوية.

en: Payee receiving preference requires action (often currency related).
ar: تتطلب تفضيلات المستلم إجراءً (غالبًا ما يتعلق بالعملة).

en: Funds were refunded.
ar: تم استرداد الأموال.

en: Approved—waiting for payer to send funds.
ar: تم الموافقة - في انتظار الدافع لإرسال الأموال.

en: Payee does not have a PayPal account.
ar: المستفيد ليس لديه حساب باي بال.

en: Payee’s PayPal account requires verification.
ar: يتطلب حساب باي بال الخاص بالمستفيد التحقق.

en: The transaction could not be completed.
ar: لم يتمكن من إتمام المعاملة.

note: translators: 1: payment method title, 2: pending reason text
en: Payment via %1$s pending. %2$s
ar: الدفع عبر %1$s معلق. %2$s

note: translators: 1: payment method title, 2: decline reason text
en: Payment via %1$s declined. %2$s
ar: تم رفض الدفع عبر %1$s. %2$s

note: translators: %s: payment failure reason
en: Payment declined. %s
ar: تم رفض الدفع. %s

note: translators: 1: processor response code, 2: AVS result, 3: CVV result
en: Processor response: code=%1$s, AVS=%2$s, CVV=%3$s
ar: استجابة المعالج: الرمز=%1$s، AVS=%2$s، CVV=%3$s

note: translators: 1: payment method title, 2: failure reason
en: Payment via %1$s failed. %2$s
ar: فشل الدفع عبر %1$s. %2$s

note: translators: %s: payment failure reason
en: Payment failed. %s
ar: فشل الدفع. %s

note: translators: 1: payment method title, 2: PayPal refund reason
en: Payment via %1$s partially refunded. PayPal reason: %2$s.
ar: تم استرداد جزء من الدفع عبر %1$s. سبب باي بال: %2$s.

note: translators: 1: payment method title, 2: PayPal refund reason
en: Payment via %1$s refunded. PayPal reason: %2$s.
ar: تم استرداد الدفع عبر %1$s. سبب PayPal: %2$s.

en: An error occurred while updating the order status.
ar: حدث خطأ أثناء تحديث حالة الطلب.

en: PayPal Credit
ar: ائتمان باي بال

en: Bancontact
ar: بانكونتكت

en: BLIK
ar: بليك

en: eps
ar: إبس

en: iDEAL
ar: آي ديال

en: Mercado Pago
ar: ميركادو باجو

en: MyBank
ar: بنكيم

en: SEPA-Lastschrift
ar: خصم SEPA

en: Venmo
ar: فينمو

en: PayPal Pay Later
ar: ادفع لاحقًا عبر باي بال

en: PayPal Checkout
ar: دفع عبر باي بال

en: Approved.
ar: موافق عليه.

en: The card security code (CVV) was incorrect.
ar: كان رمز أمان البطاقة (CVV) غير صحيح.

en: Your bank needs to approve this. Please contact your card issuer.
ar: يجب على مصرفك الموافقة على ذلك. يرجى الاتصال بجهة إصدار بطاقتك.

en: We could not find this account. Please check your card details.
ar: لم نتمكن من العثور على هذا الحساب. يرجى التحقق من تفاصيل بطاقتك.

en: The bank declined this transaction. Please try another payment method.
ar: رفض البنك هذه المعاملة. يرجى تجربة طريقة دفع أخرى.

en: This transaction is not authorized. Please contact your card issuer.
ar: هذه المعاملة غير مصرح بها. يرجى الاتصال بجهة إصدار بطاقتك.

en: There was a processing issue. The payment was reversed.
ar: كانت هناك مشكلة في المعالجة. تم عكس الدفع.

en: A security check failed. Please try again.
ar: فشل فحص الأمان. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: The PIN was not accepted.
ar: لم يتم قبول الرقم السري.

en: Temporary system issue. Please try again later.
ar: مشكلة مؤقتة في النظام. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: Payment was canceled.
ar: تم إلغاء الدفع.

en: Only part of the amount was approved.
ar: تمت الموافقة فقط على جزء من المبلغ.

en: The bank declined this transaction.
ar: رفض البنك هذه المعاملة.

en: Invalid data format.
ar: تنسيق البيانات غير صالح.

en: Invalid amount.
ar: مبلغ غير صالح.

en: Card issuer/acquirer not allowed for this transaction.
ar: لا يُسمح لمصدر البطاقة/المكتسب بإجراء هذه المعاملة.

en: Invalid capture date.
ar: تاريخ الالتقاط غير صالح.

en: Unsupported currency for this card.
ar: العملة غير مدعومة لهذه البطاقة.

en: Invalid account number.
ar: رقم الحساب غير صالح.

en: This card is not allowed for recurring payments.
ar: هذه البطاقة غير مسموح بها للمدفوعات المتكررة.

en: Invalid terminal configuration.
ar: تكوين المحطة غير صالح.

en: Invalid merchant configuration.
ar: تكوين التاجر غير صالح.

en: The account is restricted or inactive.
ar: الحساب مقيد أو غير نشط.

en: Invalid processing code.
ar: رمز المعالجة غير صالح.

en: Invalid merchant category.
ar: فئة التاجر غير صالحة.

en: Invalid card expiry date.
ar: تاريخ انتهاء صلاحية البطاقة غير صالح.

en: Invalid card security code (CVV).
ar: رمز أمان البطاقة غير صالح (CVV).

en: Invalid transaction state.
ar: حالة المعاملة غير صالحة.

en: Invalid order.
ar: طلب غير صالح.

en: The card security code (CVV) did not match.
ar: رمز أمان البطاقة (CVV) لم يتطابق.

en: Insufficient funds.
ar: أموال غير كافية.

en: Incorrect PIN.
ar: رقم التعريف الشخصي غير صحيح.

en: Too many incorrect PIN attempts.
ar: عدد محاولات إدخال الرقم السري غير الصحيحة كثير جداً.

en: This card is closed.
ar: تم إغلاق هذه البطاقة.

en: Card capture requested by the bank.
ar: تم طلب التقاط البطاقة من قبل البنك.

en: User not authorized for this transaction.
ar: المستخدم غير مخول لهذه المعاملة.

en: Address verification failed.
ar: فشل التحقق من العنوان.

en: Invalid or restricted card.
ar: بطاقة غير صالحة أو مقيدة.

en: Address verification soft failure.
ar: فشل ناعم في التحقق من العنوان.

en: Duplicate transaction.
ar: معاملة مكررة.

en: Invalid transaction.
ar: معاملة غير صالحة.

en: The card is expired.
ar: انتهت صلاحية البطاقة.

en: Strong customer authentication required.
ar: مطلوب مصادقة قوية للعملاء.

en: This type of transaction is not permitted.
ar: هذا النوع من المعاملات غير مسموح به.

en: Too many attempts. Please try again later.
ar: عدد المحاولات كثير جداً. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقاً.

en: Invalid or restricted card. Please use another card.
ar: بطاقة غير صالحة أو مقيدة. يرجى استخدام بطاقة أخرى.

en: Address verification soft failure. Please check your billing address.
ar: فشل جزئي في التحقق من العنوان. يرجى التحقق من عنوان الفوترة الخاص بك.

en: Duplicate transaction. Please try again.
ar: معاملة مكررة. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Invalid transaction. Please try again.
ar: معاملة غير صالحة. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Expired card. Please use another card.
ar: بطاقة منتهية. يرجى استخدام بطاقة أخرى.

en: Incorrect PIN. Please re-enter your PIN.
ar: رقم التعريف الشخصي غير صحيح. يرجى إعادة إدخال رقم التعريف الشخصي الخاص بك.

en: Strong customer authentication required. Please try again.
ar: مطلوب مصادقة قوية للعملاء. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Transaction not permitted. Please use another payment method.
ar: المعاملة غير مسموح بها. يرجى استخدام طريقة دفع أخرى.

en: Transaction attempts exceed limit. Please try again later.
ar: تجاوزت محاولات المعاملة الحد. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: Reversal rejected. Please contact support.
ar: تم رفض الإلغاء. يرجى الاتصال بالدعم.

en: Invalid issue. Please try again.
ar: مشكلة غير صالحة. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Issuer not available. Please try again later.
ar: المصدر غير متاح. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: Issuer temporarily not available. Please try again shortly.
ar: المصدر غير متاح مؤقتًا. يرجى المحاولة مرة أخرى بعد قليل.

en: Card not activated. Please activate your card and try again.
ar: البطاقة غير مفعلة. يرجى تفعيل بطاقتك والمحاولة مرة أخرى.

en: Updated card issued. Please use your new card.
ar: تم إصدار بطاقة محدثة. يرجى استخدام بطاقتك الجديدة.

en: Account not on file. Please check your card details.
ar: الحساب غير موجود في السجلات. يرجى التحقق من تفاصيل بطاقتك.

en: Approved but not captured. No action needed.
ar: تم الموافقة ولكن لم يتم الالتقاط. لا حاجة لأي إجراء.

en: 3DS authentication error. Please try again.
ar: خطأ في مصادقة 3DS. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Authentication failed. Please try again.
ar: فشل المصادقة. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: BIN error. Please try another card.
ar: خطأ في BIN. يرجى تجربة بطاقة أخرى.

en: PIN error. Please try again with the correct PIN.
ar: خطأ في الرقم السري. يرجى المحاولة مرة أخرى باستخدام الرقم السري الصحيح.

en: Processor system error. Please try again later.
ar: خطأ في نظام المعالج. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: Host key error. Please try again.
ar: خطأ في مفتاح المضيف. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Configuration error. Please contact support.
ar: خطأ في التكوين. يرجى الاتصال بالدعم.

en: Unsupported operation. Please try another payment method.
ar: عملية غير مدعومة. يرجى تجربة طريقة دفع أخرى.

en: Communication error. Please try again later.
ar: خطأ في الاتصال. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: Communication error. Please try again shortly.
ar: خطأ في الاتصال. يرجى المحاولة مرة أخرى بعد قليل.

en: System unavailable. Please try again later.
ar: النظام غير متاح. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: Transaction declined. Please retry.
ar: تم رفض المعاملة. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Suspected fraud. Please use another payment method.
ar: احتيال مشتبه به. يرجى استخدام طريقة دفع أخرى.

en: Security violation. Please contact your card issuer.
ar: انتهاك أمني. يرجى الاتصال بجهة إصدار بطاقتك.

en: Card reported lost or stolen. Please use another card.
ar: تم الإبلاغ عن البطاقة على أنها مفقودة أو مسروقة. يرجى استخدام بطاقة أخرى.

en: Hold - call center. Please contact your card issuer.
ar: انتظر - مركز الاتصال. يرجى الاتصال بجهة إصدار بطاقتك.

en: Card refused. Please use another payment method.
ar: تم رفض البطاقة. يرجى استخدام وسيلة دفع أخرى.

en: Unrecognized response code. Please try again later.
ar: رمز استجابة غير معترف به. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: Contingencies not resolved. Please try again.
ar: لم يتم حل الطوارئ. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: CVV verification failed. Please check your CVV.
ar: فشل التحقق من CVV. يرجى التحقق من CVV الخاص بك.

en: Account closed. Please use another card.
ar: تم إغلاق الحساب. يرجى استخدام بطاقة أخرى.

en: Reattempt not permitted. Please use another payment method.
ar: إعادة المحاولة غير مسموح بها. يرجى استخدام طريقة دفع أخرى.

en: Billing address error. Please check your billing details.
ar: خطأ في عنوان الفوترة. يرجى التحقق من تفاصيل الفوترة الخاصة بك.

en: Account blocked by issuer. Please contact your card issuer.
ar: تم حظر الحساب من قبل المصدر. يرجى الاتصال بمصدر بطاقتك.

en: American Express card disabled. Please use another card.
ar: تم تعطيل بطاقة أمريكان إكسبريس. يرجى استخدام بطاقة أخرى.

en: Adult gaming not supported. Please use another payment method.
ar: الألعاب للبالغين غير مدعومة. يرجى استخدام طريقة دفع أخرى.

en: Amount incompatible. Please try a different amount.
ar: المبلغ غير متوافق. يرجى تجربة مبلغ مختلف.

en: Authorization result error. Please try again.
ar: خطأ في نتيجة التفويض. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: MCC code error. Please contact support.
ar: خطأ في رمز MCC. يرجى الاتصال بالدعم.

en: Address verification failed. Please check your billing address.
ar: فشل التحقق من العنوان. يرجى التحقق من عنوان الفوترة الخاص بك.

en: Amount exceeded. Please try a smaller amount.
ar: تجاوز المبلغ. يرجى تجربة مبلغ أصغر.

en: Gaming transaction error. Please use another payment method.
ar: خطأ في عملية الألعاب. يرجى استخدام طريقة دفع أخرى.

en: Registration incomplete. Please complete registration.
ar: التسجيل غير مكتمل. يرجى إكمال التسجيل.

en: Country error. Please try another payment method.
ar: خطأ في الدولة. يرجى تجربة طريقة دفع أخرى.

en: Credit error. Please try another payment method.
ar: خطأ في الائتمان. يرجى تجربة طريقة دفع أخرى.

en: Card type not supported. Please use another card.
ar: نوع البطاقة غير مدعوم. يرجى استخدام بطاقة أخرى.

en: Invalid currency. Please select a supported currency.
ar: عملة غير صالحة. يرجى اختيار عملة مدعومة.

en: 3D Secure authentication error. Please try again.
ar: خطأ في مصادقة 3D Secure. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Dynamic currency conversion not supported. Please try again.
ar: تحويل العملات الديناميكي غير مدعوم. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Diners Club card rejected. Please use another card.
ar: تم رفض بطاقة داينرز كلوب. يرجى استخدام بطاقة أخرى.

en: Authentication message error. Please try again.
ar: خطأ في رسالة المصادقة. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Decline threshold exceeded. Please try again later.
ar: تم تجاوز حد الانخفاض. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: Funding instrument expired. Please use another payment method.
ar: انتهت صلاحية أداة التمويل. يرجى استخدام طريقة دفع أخرى.

en: Frequency limit exceeded. Please try again later.
ar: تم تجاوز حد التردد. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: System error. Please try again later.
ar: خطأ في النظام. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: Expiry date error. Please check your card details.
ar: خطأ في تاريخ انتهاء الصلاحية. يرجى التحقق من تفاصيل بطاقتك.

en: Funding source already exists. Please use another payment method.
ar: مصدر التمويل موجود بالفعل. يرجى استخدام طريقة دفع أخرى.

en: Invalid funding instrument. Please try another payment method.
ar: أداة التمويل غير صالحة. يرجى تجربة طريقة دفع أخرى.

en: Restricted funding instrument. Please try another payment method.
ar: أداة تمويل مقيدة. يرجى تجربة طريقة دفع أخرى.

en: Field validation failed. Please check your payment details.
ar: فشل التحقق من الحقل. يرجى التحقق من تفاصيل الدفع الخاصة بك.

en: Gaming refund error. Please contact support.
ar: خطأ في استرداد الألعاب. يرجى الاتصال بالدعم.

en: Processing error. Please try again.
ar: خطأ في المعالجة. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Idempotency failure. Please try again.
ar: فشل في التكرار. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Invalid input. Please check your payment details.
ar: إدخال غير صالح. يرجى التحقق من تفاصيل الدفع الخاصة بك.

en: ID mismatch. Please try again.
ar: تعارض في المعرف. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Invalid trace ID. Please try again.
ar: معرف تتبع غير صالح. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Late reversal. Please contact support.
ar: تغيير متأخر. يرجى الاتصال بالدعم.

en: Status code error. Please try again.
ar: خطأ في رمز الحالة. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Missing business rule or data. Please try again.
ar: قاعدة العمل أو البيانات مفقودة. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Mastercard blocked. Please use another card.
ar: تم حظر بطاقة Mastercard. يرجى استخدام بطاقة أخرى.

en: Not supported. Please try another payment method.
ar: غير مدعوم. يرجى تجربة طريقة دفع أخرى.

en: Network frequency limit exceeded. Please try again later.
ar: تم تجاوز حد تردد الشبكة. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: Merchant ID not found. Please contact support.
ar: لم يتم العثور على معرف التاجر. يرجى الاتصال بالدعم.

en: Network error. Please try again later.
ar: خطأ في الشبكة. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: Phone required for this transaction. Please update your details.
ar: الهاتف مطلوب لهذه المعاملة. يرجى تحديث تفاصيلك.

en: Invalid product. Please try another product.
ar: منتج غير صالح. يرجى تجربة منتج آخر.

en: Invalid payment method. Please try another payment method.
ar: طريقة الدفع غير صالحة. يرجى تجربة طريقة دفع أخرى.

en: Quasi-cash not supported. Please use another payment method.
ar: الدفع شبه النقدي غير مدعوم. يرجى استخدام طريقة دفع أخرى.

en: Refund not supported on pending transactions. Please try again later.
ar: لا يتم دعم استرداد المبالغ في المعاملات المعلقة. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: Invalid parent transaction status. Please try again.
ar: حالة المعاملة الأصلية غير صالحة. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Merchant not registered. Please contact support.
ar: التاجر غير مسجل. يرجى الاتصال بالدعم.

en: Bank authorization mismatch. Please try again.
ar: تعارض في تفويض البنك. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Bank authorization already settled. Please try again.
ar: تمت الموافقة على تفويض البنك بالفعل. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Bank authorization voided. Please try again.
ar: تم إلغاء تفويض البنك. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Bank authorization expired. Please try again.
ar: انتهت صلاحية تفويض البنك. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Currency mismatch. Please try again with the correct currency.
ar: تعارض في العملة. يرجى المحاولة مرة أخرى باستخدام العملة الصحيحة.

en: Credit card mismatch. Please check your card details.
ar: عدم تطابق بطاقة الائتمان. يرجى التحقق من تفاصيل بطاقتك.

en: Amount mismatch. Please try again with the correct amount.
ar: تفاوت في المبلغ. يرجى المحاولة مرة أخرى بالمبلغ الصحيح.

en: Score error. Please try again.
ar: خطأ في النتيجة. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Status description error. Please try again.
ar: وصف الحالة خطأ. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: American Express declined. Please use another card.
ar: تم رفض بطاقة أمريكان إكسبريس. يرجى استخدام بطاقة أخرى.

en: Verification token expired. Please try again.
ar: انتهت صلاحية رمز التحقق. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Invalid trace reference. Please try again.
ar: مرجع التتبع غير صالح. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Invalid transaction ID. Please try again.
ar: معرف المعاملة غير صالح. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Verification token revoked. Please try again.
ar: تم إلغاء رمز التحقق. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Transaction type not supported. Please try another payment method.
ar: نوع المعاملة غير مدعوم. يرجى تجربة طريقة دفع أخرى.

en: Invalid verification token. Please try again.
ar: رمز التحقق غير صالح. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: User not authorized. Please contact support.
ar: المستخدم غير مخول. يرجى الاتصال بالدعم.

en: Currency not supported. Please select a supported currency.
ar: العملة غير مدعومة. يرجى اختيار عملة مدعومة.

en: Entity not supported. Please try another payment method.
ar: الكيان غير مدعوم. يرجى تجربة طريقة دفع أخرى.

en: Installment not supported. Please try another payment method.
ar: القسط غير مدعوم. يرجى تجربة طريقة دفع أخرى.

en: POS flag not supported. Please try another payment method.
ar: علم POS غير مدعوم. يرجى تجربة طريقة دفع أخرى.

en: Reversal not supported. Please contact support.
ar: الإلغاء غير مدعوم. يرجى الاتصال بالدعم.

en: Currency validation error. Please select a supported currency.
ar: خطأ في التحقق من العملة. يرجى اختيار عملة مدعومة.

en: Validation error. Please check your payment details.
ar: خطأ في التحقق. يرجى التحقق من تفاصيل الدفع الخاصة بك.

en: Virtual terminal not supported. Please try another payment method.
ar: لا تدعم المحطة الافتراضية. يرجى تجربة طريقة دفع أخرى.

en: Please enter a valid card number.
ar: يرجى إدخال رقم بطاقة صالح.

en: Please enter a valid CVV.
ar: يرجى إدخال رمز CVV صالح.

en: Please enter a valid expiration date.
ar: يرجى إدخال تاريخ انتهاء صالح.

en: An unknown error occurred.
ar: حدث خطأ غير معروف.

en: Unknown error
ar: خطأ غير معروف

en: Apple Pay could not be initialized.
ar: تعذر تهيئة Apple Pay.

en: Apple Pay confirmation returned non-APPROVED status.
ar: تم إرجاع حالة غير معتمدة من تأكيد Apple Pay.

en: Shipping address is incomplete.
ar: عنوان الشحن غير مكتمل.

en: We do not ship to this address.
ar: نحن لا نشحن إلى هذا العنوان.

en: Tax
ar: ضريبة

en: Total
ar: الإجمالي

[ctx: Important]
en: Or
ar: أو

[ctx: Important]
en: Express Checkout
ar: الدفع السريع

[ctx: Important]
en: Or continue below
ar: أو تابع أدناه

en: Items
ar: العناصر

en: Billing &amp; Shipping
ar: الفوترة والشحن

en: Edit
ar: تعديل

en: Billing details
ar: تفاصيل الفوترة

en: Shipping details
ar: تفاصيل الشحن

en: Create an account?
ar: هل تريد إنشاء حساب؟?

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
ar: قم بإنشاء حساب عن طريق إدخال المعلومات أدناه. إذا كنت عميلاً عائداً، يرجى تسجيل الدخول في أعلى الصفحة.

note: translators: %1$s is the payment method title, %2$s is the formatted payment status.
en: Payment via %1$s: %2$s.
ar: الدفع عبر %1$s: %2$s.

note: translators: %1$s is the payment method title, %2$s is the pending reason from PayPal.
en: Payment via %1$s Pending. PayPal reason: %2$s.
ar: الدفع عبر %1$s معلق. سبب PayPal: %2$s.

note: translators: %1$s is the payment method title, %2$s is the PayPal transaction ID.
en: Payment via %1$s. Transaction ID: %2$s
ar: الدفع عبر %1$s. رقم المعاملة: %2$s

[ctx: Important]
en: <strong>You're almost done!</strong><br>Review your information before you place your order.
ar: <strong>أنت على وشك الانتهاء!</strong><br>راجع معلوماتك قبل أن تقوم بعملية الطلب.

en: Capture Charge
ar: رسوم الالتقاط

[ctx: Important]
en: Cancel order
ar: إلغاء الطلب

en: We cannot process your order with the payment information that you provided. Please use an alternate payment method.
ar: لا يمكننا معالجة طلبك بمعلومات الدفع التي قدمتها. يرجى استخدام طريقة دفع بديلة.

en: 3D Secure response
ar: استجابة 3D Secure

en: At top of checkout Page
ar: في أعلى صفحة الدفع
