Payment Gateway for PayPal on WooCommerce 9.0.39 - en to da translation catalogue (576 entries)

en: %1$s Transaction ID: %2$s
da: %1$s Transaktions-ID: %2$s

en: 160px wide
da: 160px bredde

en: 3D Secure authentication error. Please try again.
da: 3D Secure godkendelsesfejl. Prøv venligst igen.

en: 3D Secure benefits cardholders and merchants by providing an additional layer of verification using Verified by Visa, MasterCard SecureCode and American Express SafeKey.
da: 3D Secure gavner kortindehavere og handlende ved at tilbyde et ekstra lag af verifikation ved hjælp af Verified by Visa, MasterCard SecureCode og American Express SafeKey.

en: 3D Secure response
da: 3D Secure svar

en: 3D Secure when required
da: 3D Secure når det er nødvendigt

en: 3DS authentication error. Please try again.
da: 3DS godkendelsesfejl. Prøv venligst igen.

en: <strong>PayPal Setup Required:</strong> Connect your PayPal account or enter your Client ID and Secret in the <a href="%1$s">PayPal Connection</a> to begin accepting payments.
da: <strong>PayPal-opsætning kræves:</strong> Forbind din PayPal-konto eller indtast dit klient-ID og hemmelighed i <a href="%1$s">PayPal-forbindelsen</a> for at begynde at modtage betalinger.

en: A security check failed. Please try again.
da: En sikkerhedskontrol mislykkedes. Prøv venligst igen.

en: AI Product Description Generator for WooCommerce
da: AI Produktbeskrivelsesgenerator til WooCommerce

en: Above Proceed to Checkout button
da: Overgå til kassen knap

en: Accept PayPal, Pay Later, and major cards in WooCommerce using the PayPal Commerce Platform.
da: Accepter PayPal, Betal senere og store kort i WooCommerce ved hjælp af PayPal Commerce Platform.

en: Accept PhonePe UPI, Wallet, and Cards with a fast, secure payment experience in WooCommerce.
da: Accepter PhonePe UPI, Wallet og kort med en hurtig, sikker betalingsoplevelse i WooCommerce.

en: Accept UPI, Cards, and Net Banking via Razorpay with a reliable, optimized WooCommerce integration.
da: Accepter UPI, kort og netbank via Razorpay med en pålidelig, optimeret WooCommerce-integration.

en: Accept credit and debit cards via Authorize.Net with a secure, seamless WooCommerce checkout.
da: Accepter kredit- og betalingskort via Authorize.Net med en sikker, problemfri WooCommerce checkout.

en: Account blocked by issuer. Please contact your card issuer.
da: Konto blokeret af udstederen. Venligst kontakt din kortudsteder.

en: Account closed. Please use another card.
da: Kontoen er lukket. Venligst brug et andet kort.

en: Account not on file. Please check your card details.
da: Kontoen findes ikke. Tjek venligst dine kortoplysninger.

en: Action required in your PayPal account (international withdrawal).
da: Handling kræves i din PayPal-konto (international hævning).

en: Add tracking information
da: Tilføj sporingsinformation

en: Additional Settings
da: Yderligere indstillinger

en: Address Verification Result
da: Adresseverifikationsresultat

en: Address verification failed.
da: Adresseverificering mislykkedes.

en: Address verification failed. Please check your billing address.
da: Adresseverificering mislykkedes. Tjek venligst din faktureringsadresse.

en: Address verification soft failure.
da: Adresseverificering blød fejl.

en: Address verification soft failure. Please check your billing address.
da: Adresseverificering blød fejl. Tjek venligst din faktureringsadresse.

en: Admin Only Mode
da: Admin Kun Tilstand

en: Adult gaming not supported. Please use another payment method.
da: Voksen gaming understøttes ikke. Venligst brug en anden betalingsmetode.

en: Advanced Card Payments
da: Avancerede kortbetalinger

en: Advanced Credit/Debit Card payments are not enabled in your PayPal account. <br><br><strong>Supported Countries:</strong><br>Australia, Austria, Belgium, Bulgaria, Canada, China, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hong Kong, Hungary, Ireland, Italy, Japan, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Singapore, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, United States, United Kingdom<br><br>
da: Avancerede kredit-/debetkortbetalinger er ikke aktiveret i din PayPal-konto. <br><br><strong>Understøttede lande:</strong><br>Australien, Østrig, Belgien, Bulgarien, Canada, Kina, Cypern, Tjekkiet, Danmark, Estland, Finland, Frankrig, Tyskland, Grækenland, Hongkong, Ungarn, Irland, Italien, Japan, Letland, Liechtenstein, Litauen, Luxembourg, Malta, Nederlandene, Norge, Polen, Portugal, Rumænien, Singapore, Slovakiet, Slovenien, Spanien, Sverige, USA, Storbritannien<br><br>

en: Alternative
da: Alternativ

en: Always trigger 3D Secure
da: Aktiver altid 3D Secure

en: American Express card disabled. Please use another card.
da: American Express-kortet er deaktiveret. Venligst brug et andet kort.

en: American Express declined. Please use another card.
da: American Express blev afvist. Venligst brug et andet kort.

en: Amount exceeded. Please try a smaller amount.
da: Beløbet overskredet. Venligst prøv et mindre beløb.

en: Amount incompatible. Please try a different amount.
da: Beløbet er inkompatibelt. Venligst prøv et andet beløb.

en: Amount mismatch. Please try again with the correct amount.
da: Beløbsforskydning. Venligst prøv igen med det korrekte beløb.

en: An error occurred while updating the order status.
da: Der opstod en fejl under opdateringen af ordrestatus.

en: An error occurred while updating the order.
da: Der opstod en fejl under opdateringen af ordren.

en: An unknown error occurred.
da: Der opstod en ukendt fejl.

en: Any (sub)domain displaying an Apple Pay button must be registered on the PayPal website. If the domain is not registered, the payment method will not work.
da: Enhver (sub)domæne, der viser en Apple Pay-knap, skal være registreret på PayPal-webstedet. Hvis domænet ikke er registreret, vil betalingsmetoden ikke fungere.

en: Apple Pay confirmation returned non-APPROVED status.
da: Apple Pay-bekræftelse returnerede status som ikke-GODKENDT.

en: Apple Pay could not be initialized.
da: Apple Pay kunne ikke initialiseres.

en: Apple Pay is not enabled in your PayPal account. Click below to enable it.<br><br><strong>Supported Countries:</strong><br>%1$s<br><br><strong>Supported Currencies:</strong><br>%2$s
da: Apple Pay er ikke aktiveret i din PayPal-konto. Klik nedenfor for at aktivere det.<br><br><strong>Understøttede lande:</strong><br>%1$s<br><br><strong>Understøttede valutaer:</strong><br>%2$s

en: Apple Pay must be enabled in your PayPal account (%1$s) and make sure your country and currency are supported (%2$s).
da: Apple Pay skal være aktiveret i din PayPal-konto (%1$s), og sørg for, at dit land og din valuta er understøttet (%2$s).

en: Apple requires that the website domain be registered on PayPal. Payments will not be processed if the Apple Pay button is used on an unregistered domain.
da: Apple kræver, at webstedets domæne er registreret hos PayPal. Betalinger vil ikke blive behandlet, hvis Apple Pay-knappen bruges på et uregistreret domæne.

en: Approved but not captured. No action needed.
da: Godkendt men ikke registreret. Ingen handling nødvendig.

en: Approved.
da: Godkendt.

en: Approved—waiting for payer to send funds.
da: Godkendt—venter på, at betaleren sender midler.

en: As a result, each buyer may see a different set of buttons. Pay Later options vary by country and may display different buttons.
da: Som et resultat kan hver køber se et forskelligt sæt af knapper. Betal senere muligheder varierer fra land til land og kan vise forskellige knapper.

en: At top of checkout Page
da: Øverst på kassesiden

en: Authentication failed. Please try again.
da: Godkendelse mislykkedes. Prøv venligst igen.

en: Authentication message error. Please try again.
da: Fejl i autentificeringsbeskeden. Prøv venligst igen.

en: Authorization result error. Please try again.
da: Autoriseringsresultatfejl. Prøv venligst igen.

en: Authorize
da: Autoriser

en: BIN error. Please try another card.
da: BIN-fejl. Prøv venligst et andet kort.

en: Bank authorization already settled. Please try again.
da: Bankautorisationen er allerede afgjort. Prøv venligst igen.

en: Bank authorization expired. Please try again.
da: Bankautorisationen er udløbet. Prøv venligst igen.

en: Bank authorization mismatch. Please try again.
da: Bankautorisationen stemmer ikke overens. Prøv venligst igen.

en: Bank authorization voided. Please try again.
da: Bankautorisation annulleret. Prøv venligst igen.

en: Below Proceed to Checkout button
da: Undergå til kassen knap

en: Billing
da: Fakturering

en: Billing &amp; Shipping
da: Fakturering &amp; Forsendelse

en: Billing Address
da: Faktureringsadresse

en: Billing address didn’t match the card (AVS).
da: Faktureringsadressen stemte ikke overens med kortet (AVS).

en: Billing address error. Please check your billing details.
da: Fejl i faktureringsadressen. Tjek venligst dine faktureringsoplysninger.

en: Billing details
da: Faktureringsoplysninger

en: Black
da: Sort

en: Blue
da: Blå

en: Book
da: Bog

en: Brand Name
da: Mærkenavn

en: Button Color
da: Knapfarve

en: Button Height
da: Knap Højde

en: Button Label
da: Knapmærke

en: Button Layout
da: Knaplayout

en: Button Shape
da: Knapform

en: Button Width
da: Knapbredde

en: Buy
da: Køb

en: Buy Now
da: Køb nu

en: By Easy Payment
da: Ved nem betaling

en: By Repocean
da: Af Repocean

en: By default all possible credit cards will be accepted. You can disable some cards, if you wish.
da: Som standard vil alle mulige kreditkort blive accepteret. Du kan deaktivere nogle kort, hvis du ønsker det.

en: By default, all PayPal buttons are enabled. To hide specific buttons, use the <strong>Disable Specific Payment Buttons</strong> option.
da: Som standard er alle PayPal-knapper aktiveret. For at skjule specifikke knapper, brug <strong>Deaktiver specifikke betalingsknapper</strong> muligheden.

en: By nexaplugins
da: Af nexaplugins

en: CVV verification failed. Please check your CVV.
da: CVV-verifikation mislykkedes. Tjek venligst dit CVV.

en: Can you please tell us why you’re deactivating the plugin? Your feedback helps us make it better.
da: Kan du venligst fortælle os, hvorfor du deaktiverer plugin'et? Din feedback hjælper os med at gøre det bedre.

en: Capture
da: Fang

en: Capture Charge
da: Fang gebyr

en: Card Details
da: Kortoplysninger

en: Card Save Enabled
da: Kortgemmeservice aktiveret

en: Card Security Code Result
da: Kort Sikkerhedskode Resultat

en: Card capture requested by the bank.
da: Kortindfangning anmodet af banken.

en: Card issuer/acquirer not allowed for this transaction.
da: Kortudsteder/erhverver ikke tilladt for denne transaktion.

en: Card not activated. Please activate your card and try again.
da: Kortet er ikke aktiveret. Venligst aktiver dit kort og prøv igen.

en: Card refused. Please use another payment method.
da: Kortet blev afvist. Venligst brug en anden betalingsmetode.

en: Card reported lost or stolen. Please use another card.
da: Kortet er blevet rapporteret som mistet eller stjålet. Venligst brug et andet kort.

en: Card type not supported. Please use another card.
da: Korttypen understøttes ikke. Venligst brug et andet kort.

en: Carrier
da: Transportør

en: Carrier Name*
da: Transportørnavn*

en: Cart
da: Kurv

en: Cart Page
da: Indkøbskurvsside

en: Category
da: Kategori

en: Category Page
da: Kategori Side

en: Check this box to display the Apple Pay button on selected pages.
da: Marker denne boks for at vise Apple Pay-knappen på de valgte sider.

en: Check this box to display the Google Pay button on selected pages.
da: Marker denne boks for at vise Google Pay-knappen på de valgte sider.

en: Checkout
da: Udfør betaling

en: Checkout Page
da: Udkøbs-side

en: Choose the PayPal environment. Select "Sandbox" for testing transactions (no real transactions will occur) or "Production" for live transactions.
da: Vælg PayPal-miljøet. Vælg "Sandbox" til testtransaktioner (der vil ikke finde nogen rigtige transaktioner sted) eller "Production" til live-transaktioner.

en: Choose where the PayPal buttons should appear on the cart page, either above or below the "Proceed to Checkout" button. This applies only to classic cart templates, not the new Cart Blocks layout.
da: Vælg, hvor PayPal-knapperne skal vises på indkøbskurvssiden, enten over eller under knappen "Gå til kassen". Dette gælder kun for klassiske indkøbskurvsskabeloner, ikke det nye Cart Blocks-layout.

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
da: Vælg, om du ønsker at indfange midlerne med det samme eller kun godkende betalingen.

en: Click <strong>Save Changes</strong>.
da: Klik på <strong>Gem ændringer</strong>.

en: Click a payment option below to process your order.
da: Klik på en betalingsmulighed nedenfor for at behandle din ordre.

en: Click here to insert credentials manually
da: Klik her for at indsætte legitimationsoplysninger manuelt

en: Click the "%s" button below to process your order.
da: Klik på knappen "%s" nedenfor for at behandle din ordre.

en: Click the PayPal button to add your payment method.
da: Klik på PayPal-knappen for at tilføje din betalingsmetode.

en: Click to Connect PayPal
da: Klik for at oprette forbindelse til PayPal

en: Click to Enable Apple Pay
da: Klik for at aktivere Apple Pay

en: Click to Enable Google Pay
da: Klik for at aktivere Google Pay

en: Close
da: Luk

en: Color
da: Farve

en: Combination Mark (PP PayPal)
da: Kombinationsmærke (PP PayPal)

en: Communication error. Please try again later.
da: Kommunikationsfejl. Prøv venligst igen senere.

en: Communication error. Please try again shortly.
da: Kommunikationsfejl. Prøv venligst igen om lidt.

en: Community support
da: Fællesskabsstøtte

en: Compatibility issue
da: Kompatibilitetsproblem

en: Configuration error. Please contact support.
da: Konfigurationsfejl. Kontakt venligst support.

en: Congratulations! PayPal is Connected 🎉
da: Tillykke! PayPal er tilsluttet 🎉

en: Connect to PayPal
da: Forbind til PayPal

en: Connect to PayPal Sandbox
da: Forbind til PayPal Sandbox

en: Connected Account:
da: Forbundet konto:

en: Connection Status
da: Forbindelsesstatus

en: Contingencies not resolved. Please try again.
da: Uforudsete hændelser ikke løst. Venligst prøv igen.

en: Contingency for 3D Secure
da: Kontingens for 3D Secure

en: Continue to payment
da: Fortsæt til betaling

en: Country error. Please try another payment method.
da: Lande fejl. Prøv venligst en anden betalingsmetode.

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
da: Opret en konto ved at indtaste oplysningerne nedenfor. Hvis du er en tilbagevendende kunde, bedes du logge ind øverst på siden.

en: Create an account?
da: Opret en konto?

en: Credit Card Statement Name
da: Kreditkortopgørelsens navn

en: Credit card mismatch. Please check your card details.
da: Kreditkortet stemmer ikke overens. Tjek venligst dine kortoplysninger.

en: Credit error. Please try another payment method.
da: Kreditfejl. Venligst prøv en anden betalingsmetode.

en: Credit or Debit Card
da: Kredit- eller betalingskort

en: Currency mismatch. Please try again with the correct currency.
da: Valuta mismatch. Prøv venligst igen med den korrekte valuta.

en: Currency not supported. Please select a supported currency.
da: Valutaen understøttes ikke. Vælg venligst en understøttet valuta.

en: Currency validation error. Please select a supported currency.
da: Valideringsfejl for valuta. Vælg venligst en understøttet valuta.

en: Debug log
da: Fejllog

en: Decline threshold exceeded. Please try again later.
da: Nedgangsgrænsen er overskredet. Prøv venligst igen senere.

en: Description
da: Beskrivelse

en: Difficult to set up
da: Svært at opsætte

en: Diners Club card rejected. Please use another card.
da: Diners Club-kortet blev afvist. Venligst brug et andet kort.

en: Disable Specific Payment Buttons
da: Deaktiver specifikke betalingsknapper

en: Disable specific credit cards
da: Deaktiver specifikke kreditkort

en: Disable the <strong>Enable PayPal</strong> option.
da: Deaktiver <strong>Aktiver PayPal</strong> indstillingen.

en: Disable the option <strong>Enable Advanced Credit/Debit Card</strong>.
da: Deaktiver muligheden <strong>Aktiver avanceret kredit-/debitkort</strong>.

en: Disconnect
da: Afbryd

en: Disconnect PayPal Account
da: Frakobl PayPal-konto

en: Display Apple Pay Button On
da: Vis Apple Pay-knap Tændt

en: Display Google Pay Button On
da: Vis Google Pay-knap på

en: Display Pay Later messaging On
da: Vis Pay Later-beskeder Tændt

en: Display PayPal Buttons On
da: Vis PayPal-knapper på

en: Displays Pay Later messaging for available offers.
da: Viser Pay Later-beskeder for tilgængelige tilbud.

en: Domain Registration
da: Domæneregistrering

en: Donate
da: Donér

en: Done!
da: Færdig!

en: Duplicate transaction.
da: Duplikeret transaktion.

en: Duplicate transaction. Please try again.
da: Duplikattransaktion. Prøv venligst igen.

en: Dynamic currency conversion not supported. Please try again.
da: Dynamisk valutakonvertering understøttes ikke. Prøv venligst igen.

en: Edit
da: Rediger

en: Enable Advanced Credit/Debit Card
da: Aktiver avanceret kredit-/debetkort

en: Enable Apple Pay
da: Aktiver Apple Pay

en: Enable Google Pay
da: Aktiver Google Pay

en: Enable Pay Later Messaging
da: Aktivér Betal Senere Beskeder

en: Enable PayPal
da: Aktiver PayPal

en: Enable card saving at checkout
da: Aktivér kortgemmeservice ved kassen

en: Enable logging
da: Aktiver logføring

en: Enable the Advanced Credit/Debit Card payment option as a separate gateway on the checkout page. This gateway typically offers a lower PayPal fee compared to the PayPal Smart Button. The fee is 2.59% + $0.49* per transaction for Advanced Credit/Debit Card payments and 3.49% + $0.49* for PayPal Smart Buttons. It supports major cards like Visa, Mastercard, and American Express, providing a secure and streamlined payment experience.
da: Aktiver muligheden for betaling med avanceret kredit-/debetkort som en separat gateway på betalingssiden. Denne gateway tilbyder typisk et lavere PayPal-gebyr sammenlignet med PayPal Smart Button. Gebyret er 2,59 % + $0,49* pr. transaktion for betalinger med avanceret kredit-/debetkort og 3,49 % + $0,49* for PayPal Smart Buttons. Den understøtter de største kort som Visa, Mastercard og American Express, hvilket giver en sikker og strømlinet betalingsoplevelse.

en: Enable the option <strong>Enable Advanced Credit/Debit Card</strong>.
da: Aktivér indstillingen <strong>Aktivér avanceret kredit-/betalingskort</strong>.

en: Enable this option to activate the PayPal gateway. Uncheck to disable it.
da: Aktivér denne mulighed for at aktivere PayPal-gatewayen. Fjern markeringen for at deaktivere den.

en: Enable this to use the default Place Order button on the checkout page instead of showing PayPal buttons. This setting does not affect Express Checkout.
da: Aktiver dette for at bruge den standard "Placer ordre"-knap på betalingssiden i stedet for at vise PayPal-knapper. Denne indstilling påvirker ikke Express Checkout.

en: Enable/Disable
da: Aktiver/deaktiver

en: Enter Live PayPal Email.
da: Indtast Live PayPal-e-mail.

en: Enter PayPal Client ID.
da: Indtast PayPal Klient-ID.

en: Enter PayPal Secret key.
da: Indtast PayPal hemmelig nøgle.

en: Enter Sandbox PayPal Email.
da: Indtast Sandbox PayPal-e-mail.

en: Entity not supported. Please try another payment method.
da: Enheden understøttes ikke. Prøv venligst en anden betalingsmetode.

en: Environment
da: Miljø

en: Example: To hide the Pay Later button on the Checkout Page:
da: Eksempel: For at skjule Pay Later-knappen på betalingssiden:

en: Expired card. Please use another card.
da: Udløbet kort. Venligst brug et andet kort.

en: Expiry date error. Please check your card details.
da: Udløbsdato fejl. Tjek venligst dine kortoplysninger.

en: Express Checkout
da: Hurtig betaling

en: FAQ
da: Ofte stillede spørgsmål

en: Fee
da: Gebyr

en: Field validation failed. Please check your payment details.
da: Validering af feltet mislykkedes. Tjek venligst dine betalingsoplysninger.

en: Find the <strong>Disable Specific Payment Buttons</strong> setting.
da: Find <strong>Deaktiver specifikke betalingsknapper</strong> indstillingen.

en: Flexes between 120px and 300px wide
da: Flekses mellem 120px og 300px bredde

en: Flexes between 250px and 1169px wide
da: Fleksibel mellem 250px og 1169px bredde

en: Flexes between 250px and 768px wide
da: Fleksibel mellem 250px og 768px bredde

en: Frequency limit exceeded. Please try again later.
da: Frekvensgrænsen er overskredet. Prøv venligst igen senere.

en: Funding instrument expired. Please use another payment method.
da: Finansieringsinstrumentet er udløbet. Venligst brug en anden betalingsmetode.

en: Funding source already exists. Please use another payment method.
da: Finansieringskilden findes allerede. Venligst brug en anden betalingsmetode.

en: Funds were refunded.
da: Midlerne blev refunderet.

en: Gaming refund error. Please contact support.
da: Fejl ved tilbagebetaling af spil. Venligst kontakt support.

en: Gaming transaction error. Please use another payment method.
da: Fejl i gaming-transaktionen. Venligst brug en anden betalingsmetode.

en: Generate SEO-friendly titles, descriptions, and attributes with AI. Includes bulk tools and templates.
da: Generer SEO-venlige titler, beskrivelser og attributter med AI. Inkluderer værktøjer til bulkbehandling og skabeloner.

en: Get Support
da: Få support

en: Go to <strong>Advanced Card Payments</strong> settings.
da: Gå til <strong>Advanced Card Payments</strong> indstillinger.

en: Go to <strong>PayPal Settings > Checkout Page</strong>.
da: Gå til <strong>PayPal-indstillinger > Checkout-side</strong>.

en: Go to <strong>PayPal Settings</strong> > Checkout Page
da: Gå til <strong>PayPal-indstillinger</strong> > Checkout-side

en: Gold (Recommended)
da: Guld (Anbefalet)

en: Google Pay is not enabled in your PayPal account. Click below to enable it.<br><br><strong>Supported Countries:</strong><br>%1$s<br><br><strong>Supported Currencies:</strong><br>%2$s
da: Google Pay er ikke aktiveret i din PayPal-konto. Klik nedenfor for at aktivere det.<br><br><strong>Understøttede lande:</strong><br>%1$s<br><br><strong>Understøttede valutaer:</strong><br>%2$s

en: Google Pay must be enabled in your PayPal account (%1$s). Please ensure your country and currency are supported (%2$s).
da: Google Pay skal være aktiveret i din PayPal-konto (%1$s). Sørg venligst for, at dit land og din valuta er understøttet (%2$s).

en: Got it
da: Forstået

en: Gray
da: Grå

en: Grayscale
da: Gråtoneskala

en: Hide
da: Skjul

en: Hold - call center. Please contact your card issuer.
da: Hold - callcenter. Venligst kontakt din kortudsteder.

en: Home
da: Hjem

en: Home Page
da: Hjemmeside

en: Horizontal
da: Horisontal

en: Horizontal (Recommended)
da: Horisontal (Anbefalet)

en: Host key error. Please try again.
da: Vært nøglefejl. Prøv venligst igen.

en: How can I contact support or request a new functionality?
da: Hvordan kan jeg kontakte support eller anmode om en ny funktionalitet?

en: How can I hide specific PayPal buttons?
da: Hvordan kan jeg skjule specifikke PayPal-knapper?

en: How can I show only the "Credit or Debit Card" payment method on the Checkout page?
da: Hvordan kan jeg kun vise betalingsmetoden "Kredit- eller Debitkort" på betalingssiden?

en: How can I show only the "PayPal" button on the Checkout page?
da: Hvordan kan jeg kun vise "PayPal"-knappen på betalingssiden?

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on Home page.
da: Jeg har brug for en shortcode, så jeg kan placere beskeden et bedre sted på startsiden.

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on cart page.
da: Jeg har brug for en shortcode, så jeg kan placere beskeden et bedre sted på indkøbskurv-siden.

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on category page.
da: Jeg har brug for en shortcode, så jeg kan placere beskeden et bedre sted på kategorisiden.

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on payment page.
da: Jeg har brug for en shortcode, så jeg kan placere beskeden et bedre sted på betalingssiden.

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on product page.
da: Jeg har brug for en shortcode, så jeg kan placere beskeden et bedre sted på produktsiden.

en: I rather wouldn't say
da: Det ønsker jeg ikke at fortælle

en: ID mismatch. Please try again.
da: ID'erne stemmer ikke overens. Prøv venligst igen.

en: Icon
da: Ikon

en: Idempotency failure. Please try again.
da: Idempotensfejl. Prøv venligst igen.

en: If the billing address is empty and PayPal provides a shipping address, the order will use the shipping address as the billing address.
da: Hvis faktureringsadressen er tom, og PayPal leverer en leveringsadresse, vil ordren bruge leveringsadressen som faktureringsadresse.

en: If you enable this setting, PayPal will be instructed not to allow the buyer to use funding sources that take additional time to complete (for example, eChecks). Instead, the buyer will be required to use an instant funding source, such as an instant transfer, a credit/debit card, or PayPal Credit.
da: Hvis du aktiverer denne indstilling, vil PayPal blive instrueret om ikke at tillade køberen at bruge finansieringskilder, der tager ekstra tid at gennemføre (for eksempel eChecks). I stedet vil køberen blive påkrævet at bruge en øjeblikkelig finansieringskilde, såsom en øjeblikkelig overførsel, et kredit-/debetkort eller PayPal Credit.

en: If you have a moment, we'd love it if you could leave us a <b><a target="_blank" href="%1$s">quick review</a>.</b> it motivates us and helps us keep improving. 💫 <br>Have feature ideas? Include them in your review — your feedback shapes our roadmap, and we love turning your ideas into reality.
da: Hvis du har et øjeblik, ville vi elske, hvis du kunne give os en <b><a target="_blank" href="%1$s">hurtig anmeldelse</a>.</b> Det motiverer os og hjælper os med at blive ved med at forbedre os. 💫 <br>Har du idéer til funktioner? Inkluder dem i din anmeldelse — din feedback former vores køreplan, og vi elsker at gøre dine idéer til virkelighed.

en: If you have any questions, encounter an issue, or have a new functionality request, please create a support ticket on our official support page at:
da: Hvis du har spørgsmål, støder på et problem, eller har en anmodning om ny funktionalitet, bedes du oprette en supportticket på vores officielle supportsiden på:

[ctx: Important]
en: <strong>You're almost done!</strong><br>Review your information before you place your order.
da: <strong>Du er næsten færdig!</strong><br>Gennemgå dine oplysninger, før du afgiver din bestilling.

[ctx: Important]
en: Advanced Card Processing.
da: Avanceret kortbehandling.

[ctx: Important]
en: Cancel order
da: Annuller ordre

[ctx: Important]
en: Card number
da: Kortnummer

[ctx: Important]
en: Click the "%s" button below to process your order.
da: Klik på knappen "%s" nedenfor for at behandle din ordre.

[ctx: Important]
en: Confirm Your PayPal Order
da: Bekræft din PayPal-bestilling

[ctx: Important]
en: Confirm your PayPal order
da: Bekræft din PayPal-bestilling

[ctx: Important]
en: Credit or Debit Card
da: Kredit- eller betalingskort

[ctx: Important]
en: Credit or Debit Card (PayPal) By Easy Payment
da: Kredit- eller betalingskort (PayPal) ved nem betaling

[ctx: Important]
en: Expiration date
da: Udløbsdato

[ctx: Important]
en: Express Checkout
da: Hurtig betaling

[ctx: Important]
en: Or
da: Eller

[ctx: Important]
en: Or continue below
da: Eller fortsæt nedenfor

[ctx: Important]
en: PayPal Gateway By Easy Payment
da: PayPal Gateway Af Easy Payment

[ctx: Important]
en: PayPal, Pay Later, Venmo, Credit & Debit Cards, Google Pay, Apple Pay — and many more.
da: PayPal, Bet senere, Venmo, Kredit- og debitkort, Google Pay, Apple Pay — og mange flere.

[ctx: Important]
en: Proceed to PayPal
da: Fortsæt til PayPal

[ctx: Important]
en: Sandbox Mode Enabled.
da: Sandbox-tilstand aktiveret.

[ctx: Important]
en: Security code
da: Sikkerhedskode

[ctx: Important]
en: Use test card 4111 1111 1111 1111 with any future expiration date and any CVV.
da: Brug testkortet 4111 1111 1111 1111 med en hvilken som helst fremtidig udløbsdato og et hvilket som helst CVV.

en: Important Note
da: Vigtig bemærkning

en: Important:
da: Vigtig:

en: Include all line item details in the payment request to PayPal so that they can be seen from the PayPal transaction details page.
da: Inkluder alle linjepostdetaljer i betalingsanmodningen til PayPal, så de kan ses fra PayPal-transaktionsdetaljesiden.

en: Incorrect PIN.
da: Forkert PIN.

en: Incorrect PIN. Please re-enter your PIN.
da: Forkert PIN. Venligst indtast din PIN igen.

en: Install Now
da: Installer nu

en: Installment not supported. Please try another payment method.
da: Afbetaling understøttes ikke. Venligst prøv en anden betalingsmetode.

en: Instant Payments
da: Øjeblikkelige betalinger

en: Insufficient funds.
da: Utilstrækkelige midler.

en: Invalid account number.
da: Ugyldigt kontonummer.

en: Invalid amount.
da: Ugyldigt beløb.

en: Invalid capture date.
da: Ugyldig optagelsesdato.

en: Invalid card expiry date.
da: Ugyldig kortudløbsdato.

en: Invalid card security code (CVV).
da: Ugyldig kort sikkerhedskode (CVV).

en: Invalid currency. Please select a supported currency.
da: Ugyldig valuta. Vælg venligst en understøttet valuta.

en: Invalid data format.
da: Ugyldigt dataformat.

en: Invalid funding instrument. Please try another payment method.
da: Ugyldigt finansieringsinstrument. Venligst prøv en anden betalingsmetode.

en: Invalid input. Please check your payment details.
da: Ugyldig input. Tjek venligst dine betalingsoplysninger.

en: Invalid issue. Please try again.
da: Ugyldigt problem. Prøv venligst igen.

en: Invalid merchant category.
da: Ugyldig handelskategori.

en: Invalid merchant configuration.
da: Ugyldig forhandlerkonfiguration.

en: Invalid or missing payment token fields.
da: Ugyldige eller manglende betalings-token felter.

en: Invalid or restricted card.
da: Ugyldigt eller begrænset kort.

en: Invalid or restricted card. Please use another card.
da: Ugyldigt eller begrænset kort. Venligst brug et andet kort.

en: Invalid order.
da: Ugyldig ordre.

en: Invalid parent transaction status. Please try again.
da: Ugyldig status for overordnet transaktion. Prøv venligst igen.

en: Invalid payment method. Please try another payment method.
da: Ugyldig betalingsmetode. Venligst prøv en anden betalingsmetode.

en: Invalid processing code.
da: Ugyldig behandlingskode.

en: Invalid product. Please try another product.
da: Ugyldigt produkt. Prøv venligst et andet produkt.

en: Invalid terminal configuration.
da: Ugyldig terminalkonfiguration.

en: Invalid trace ID. Please try again.
da: Ugyldig spor-ID. Prøv venligst igen.

en: Invalid trace reference. Please try again.
da: Ugyldig sporreference. Prøv venligst igen.

en: Invalid transaction ID. Please try again.
da: Ugyldig transaktions-ID. Prøv venligst igen.

en: Invalid transaction state.
da: Ugyldig transaktionsstatus.

en: Invalid transaction.
da: Ugyldig transaktion.

en: Invalid transaction. Please try again.
da: Ugyldig transaktion. Prøv venligst igen.

en: Invalid value posted for %s
da: Ugyldigt værdi sendt for %s

en: Invalid verification token. Please try again.
da: Ugyldig verifikationstoken. Prøv venligst igen.

en: Invoice prefix
da: Faktura præfiks

en: Issuer not available. Please try again later.
da: Udsteder ikke tilgængelig. Prøv venligst igen senere.

en: Issuer temporarily not available. Please try again shortly.
da: Udsteder er midlertidigt ikke tilgængelig. Venligst prøv igen om lidt.

en: Item
da: Vare

en: Items
da: Genstande

en: Landing Page
da: Landingsside

en: Large
da: Stor

en: Late reversal. Please contact support.
da: Sen omvending. Venligst kontakt support.

en: Layout Type
da: Layout type

en: Learn more about Pay Later on PayPal’s website.
da: Lær mere om Betal senere på PayPals hjemmeside.

en: Left
da: Venstre

en: Live Client ID
da: Live Klient ID

en: Live PayPal Email
da: Live PayPal-e-mail

en: Live Preview
da: Live forhåndsvisning

en: Live Secret key
da: Live hemmelig nøgle

en: Log PayPal events, such as Webhook, Payment, Refund inside %s
da: Log PayPal-begivenheder, såsom Webhook, Betaling, Refusion inden for %s

en: Login
da: Log ind

en: MCC code error. Please contact support.
da: MCC-kodefejl. Venligst kontakt support.

en: Marked as refunded via PayPal. Total refunded: %1$s %2$s.
da: Markeret som refunderet via PayPal. Total refunderet: %1$s %2$s.

en: Mastercard blocked. Please use another card.
da: Mastercard er blokeret. Venligst brug et andet kort.

en: Merchant ID not found. Please contact support.
da: Handels-ID ikke fundet. Venligst kontakt support.

en: Merchant not registered. Please contact support.
da: Handelspartner ikke registreret. Venligst kontakt support.

en: Mini Cart
da: Mini Kurv

en: Mini Cart (Side Cart)
da: Mini Kurv (Sidekurv)

en: Missing business rule or data. Please try again.
da: Manglende forretningsregel eller data. Prøv venligst igen.

en: Missing features
da: Manglende funktioner

en: Monochrome
da: Monokrom

en: MyBank
da: MinBank

en: Network error. Please try again later.
da: Netværksfejl. Prøv venligst igen senere.

en: Network frequency limit exceeded. Please try again later.
da: Netværksfrekvensgrænsen er overskredet. Prøv venligst igen senere.

en: No Preference
da: Ingen præference

en: No further action is required unless additional customization is needed.
da: Der kræves ikke yderligere handling, medmindre der er behov for yderligere tilpasning.

en: No matching plugins found for your store settings.
da: Ingen matchende plugins fundet til dine butikindstillinger.

en: None
da: Ingen

en: Not supported. Please try another payment method.
da: Ikke understøttet. Venligst prøv en anden betalingsmetode.

en: OR
da: ELLER

en: Once you save the changes in both sections, only the "Credit or Debit Card" payment method will appear on the Checkout page.
da: Når du har gemt ændringerne i begge sektioner, vil kun betalingsmetoden "Kredit- eller Debitkort" vises på betalingssiden.

en: Once you save the changes in both sections, only the "PayPal" button will appear on the Checkout page.
da: Når du har gemt ændringerne i begge sektioner, vil kun "PayPal" knappen vises på Checkout-siden.

en: Only part of the amount was approved.
da: Kun en del af beløbet blev godkendt.

en: Order
da: Bestilling

en: Order Review Page
da: Ordre Gennemgangsside

en: Other
da: Andet

en: PIN error. Please try again with the correct PIN.
da: PIN-fejl. Prøv venligst igen med den korrekte PIN.

en: POS flag not supported. Please try another payment method.
da: POS-flaget understøttes ikke. Prøv venligst en anden betalingsmetode.

en: Pay
da: Betal

en: Pay Later Messaging
da: Betal senere beskeder

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account
da: Betal via PayPal; du kan betale med dit kreditkort, hvis du ikke har en PayPal-konto

en: PayPal (Recommended)
da: PayPal (Anbefalet)

en: PayPal Account Connected
da: PayPal-konto tilsluttet

en: PayPal Button Position (Classic Cart Only)
da: PayPal Knap Position (Kun Classic Cart)

en: PayPal Checkout
da: PayPal Kasse

en: PayPal Connection
da: PayPal-forbindelse

en: PayPal Credit
da: PayPal Kredit

en: PayPal Fee:
da: PayPal-gebyr:

en: PayPal Pay Later
da: Betal senere med PayPal

en: PayPal Pay Later lets your customers split their purchases into interest-free payments over time, such as "Pay in 4" or monthly installments. You get paid in full upfront, while customers enjoy flexible payment options.
da: PayPal Betal senere giver dine kunder mulighed for at opdele deres køb i rente-frie betalinger over tid, såsom "Betal i 4" eller månedlige afdrag. Du får betalt i fuld upfront, mens kunderne nyder fleksible betalingsmuligheder.

en: PayPal Settings
da: PayPal-indstillinger

en: PayPal Shipment Tracking
da: PayPal forsendelsessporing

en: PayPal Smart Button Preview
da: PayPal Smart Button Forhåndsvisning

en: PayPal buttons (e.g. Pay Later, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Bancontact, etc.) are shown automatically based on factors such as the buyer’s country and their device type. <br><br>By default, <b>all buttons are enabled.</b> To disable individual payment buttons, use the <b>"Disable Specific Payment Buttons"</b> setting available in each page section below.<br><br>For Express Checkout, it will follow the configuration from the Checkout Page.<br>For Mini Cart, this setting will follow the configuration from the Product Page.
da: PayPal-knapper (f.eks. Betal senere, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Bancontact osv.) vises automatisk baseret på faktorer som køberens land og deres enhedstype. <br><br>Som standard er <b>alle knapper aktiveret.</b> For at deaktivere individuelle betalingsknapper, brug indstillingen <b>"Deaktiver specifikke betalingsknapper"</b>, der er tilgængelig i hver sektion nedenfor.<br><br>For Express Checkout vil det følge konfigurationen fra Checkout-siden.<br>For Mini Cart vil denne indstilling følge konfigurationen fra produkt-siden.

en: PayPal onboarding process successfully completed.
da: PayPal onboarding-processen er blevet gennemført med succes.

en: PayPal, Credit/Debit Cards, Google Pay, Apple Pay, Pay Later, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Sofort, Bancontact & more - by an official PayPal Partner
da: PayPal, kredit-/debetkort, Google Pay, Apple Pay, Betal senere, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Sofort, Bancontact og mere - af en officiel PayPal-partner

en: Payee does not have a PayPal account.
da: Modtageren har ikke en PayPal-konto.

en: Payee receiving preference requires action (often currency related).
da: Betalingsmodtagerens præference kræver handling (ofte relateret til valuta).

en: Payee’s PayPal account requires verification.
da: Betalers PayPal-konto kræver verifikation.

en: Payment
da: Betaling

en: Payment Gateway for Authorize.Net for WooCommerce
da: Betalingsgateway til Authorize.Net for WooCommerce

en: Payment Gateway for PayPal on WooCommerce
da: Betalingsgateway til PayPal på WooCommerce

en: Payment Gateway for PayPal on WooCommerce: %1$s
da: Betalingsgateway til PayPal på WooCommerce: %1$s

en: Payment Gateway for PhonePe and for WooCommerce
da: Betalingsgateway til PhonePe og WooCommerce

en: Payment Gateway for Razorpay and for WooCommerce
da: Betalingsgateway til Razorpay og WooCommerce

en: Payment Page
da: Betalingsside

en: Payment action
da: Betalingshandling

en: Payment authorized. Change payment status to processing or complete to capture funds.
da: Betaling godkendt. Skift betalingsstatus til behandling eller fuldført for at indfange midler.

en: Payment by eCheck—awaiting clearance.
da: Betaling via eCheck—afventer godkendelse.

en: Payment declined. %s
da: Betaling afvist. %s

en: Payment failed. %s
da: Betaling mislykkedes. %s

en: Payment pending (%1$s).
da: Betaling afventer (%1$s).

en: Payment pending manual review.
da: Betaling afventer manuel gennemgang.

en: Payment via %1$s : %2$s.
da: Betaling via %1$s : %2$s.

en: Payment via %1$s Pending. PayPal reason: %2$s.
da: Betaling via %1$s afventer. PayPal årsag: %2$s.

en: Payment via %1$s declined. %2$s
da: Betaling via %1$s blev afvist. %2$s

en: Payment via %1$s failed. %2$s
da: Betaling via %1$s mislykkedes. %2$s

en: Payment via %1$s partially refunded. PayPal reason: %2$s.
da: Betaling via %1$s delvist refunderet. PayPal årsag: %2$s.

en: Payment via %1$s pending. %2$s
da: Betaling via %1$s afventer. %2$s

en: Payment via %1$s refunded. PayPal reason: %2$s.
da: Betaling via %1$s er blevet refunderet. PayPal årsag: %2$s.

en: Payment via %1$s. Transaction ID: %2$s
da: Betaling via %1$s. Transaktions-ID: %2$s

en: Payment via %1$s: %2$s.
da: Betaling via %1$s: %2$s.

en: Payment was canceled.
da: Betalingen blev annulleret.

en: Payments from the Product or Cart page skip the review step and go straight to the Thank You page.
da: Betalinger fra produkt- eller indkøbskurv-siden springer gennemgangstrinnet over og går direkte til Tak-siden.

en: Phone required for this transaction. Please update your details.
da: Telefon kræves til denne transaktion. Opdater venligst dine oplysninger.

en: Pill
da: Pille

en: Place order
da: Afgiv ordre

en: Plain
da: Simpel

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
da: Vælg venligst et produkt for at tilføje det til din indkøbskurv&hellip;

en: Please choose product options&hellip;
da: Vælg venligst produktmuligheder&hellip;

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
da: Vælg venligst mængden af varer, du ønsker at tilføje til din indkøbskurv&hellip;

en: Please describe what part of the layout or functionality was affected.
da: Venligst beskriv, hvilken del af layoutet eller funktionaliteten der blev påvirket.

en: Please ensure that Apple Pay is enabled in your PayPal account.
da: Venligst sørg for, at Apple Pay er aktiveret i din PayPal-konto.

en: Please ensure that Google Pay is enabled in your PayPal account.
da: Venligst sørg for, at Google Pay er aktiveret i din PayPal-konto.

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
da: Indtast venligst et præfiks for dine fakturanumre. Hvis du bruger din PayPal-konto til flere butikker, skal du sikre dig, at dette præfiks er unikt, da PayPal ikke tillader ordrer med det samme fakturanummer.

en: Please enter a valid CVV.
da: Indtast venligst en gyldig CVV.

en: Please enter a valid card number.
da: Indtast venligst et gyldigt kortnummer.

en: Please enter a valid expiration date.
da: Indtast venligst en gyldig udløbsdato.

en: Please share why you’re deactivating the PayPal plugin so we can make improvements.
da: Venligst del, hvorfor du deaktiverer PayPal-pluginet, så vi kan foretage forbedringer.

en: Please verify the PayPal account to receive the payments.
da: Venligst bekræft PayPal-kontoen for at modtage betalingerne.

en: Plugin logo
da: Plugin-logo

en: Preview only. No payment will be processed.
da: Kun forhåndsvisning. Ingen betaling vil blive behandlet.

en: Primary
da: Primær

en: Processing error. Please try again.
da: Behandlingsfejl. Prøv venligst igen.

en: Processor response: code=%1$s, AVS=%2$s, CVV=%3$s
da: Processor svar: kode=%1$s, AVS=%2$s, CVV=%3$s

en: Processor system error. Please try again later.
da: Processor systemfejl. Prøv venligst igen senere.

en: Product
da: Produkt

en: Product Page
da: Produkt side

en: Production (Live)
da: Produktion (Live)

en: Quasi-cash not supported. Please use another payment method.
da: Quasi-kontanter understøttes ikke. Venligst brug en anden betalingsmetode.

en: Rate our plugin
da: Vurder vores plugin

en: Ratio
da: Forhold

en: Reattempt not permitted. Please use another payment method.
da: Genforsøg ikke tilladt. Venligst brug en anden betalingsmetode.

en: Recommended
da: Anbefalet

en: Recommended Plugins
da: Anbefalede plugins

en: Rect (Recommended)
da: Rekt (Anbefalet)

en: Refund failed.
da: Refund mislykkedes.

en: Refund not supported on pending transactions. Please try again later.
da: Refusion understøttes ikke på ventende transaktioner. Prøv venligst igen senere.

en: Refunded %1$s - Refund ID: %2$s
da: Refunderet %1$s - Refunderings-ID: %2$s

en: Register Your Domain with Apple Pay
da: Registrer dit domæne med Apple Pay

en: Registration incomplete. Please complete registration.
da: Registreringen er ufuldstændig. Venligst fuldfør registreringen.

en: Remind me later
da: Mind mig senere

en: Require Instant Payment
da: Krav om øjeblikkelig betaling

en: Responsive
da: Responsiv

en: Responsive (Recommended)
da: Responsiv (Anbefalet)

en: Restricted funding instrument. Please try another payment method.
da: Begrænset finansieringsinstrument. Venligst prøv en anden betalingsmetode.

en: Return to payments
da: Gå tilbage til betalinger

en: Return to your shop.
da: Returner til din butik.

en: Reversal not supported. Please contact support.
da: Tilbageførsel understøttes ikke. Kontakt venligst support.

en: Reversal rejected. Please contact support.
da: Tilbageførsel afvist. Venligst kontakt support.

en: Right
da: Rettigt

en: SEPA-Lastschrift
da: SEPA-Direct Debit

en: Sandbox (Test Mode)
da: Sandbox (Testtilstand)

en: Sandbox Client ID
da: Sandbox Klient ID

en: Sandbox PayPal Email
da: Sandbox PayPal E-mail

en: Sandbox Secret key
da: Sandbox hemmelig nøgle

en: Save to account
da: Gem til konto

en: Score error. Please try again.
da: Scorefejl. Prøv venligst igen.

en: Security code (CVV) didn’t match.
da: Sikkerhedskoden (CVV) stemte ikke overens.

en: Security violation. Please contact your card issuer.
da: Sikkerhedsbrud. Venligst kontakt din kortudsteder.

en: Select <strong>Pay Later</strong> from the dropdown list.
da: Vælg <strong>Betal senere</strong> fra dropdown-listen.

en: Select Carrier
da: Vælg transportør

en: Select Height
da: Vælg højde

en: Select PayPal Environment
da: Vælg PayPal-miljø

en: Select Vertical for stacked buttons, and Horizontal for side-by-side buttons.
da: Vælg Lodret for stablede knapper, og Vandret for knapper side om side.

en: Select payment buttons to disable
da: Vælg betalingsknapper, der skal deaktiveres

en: Select the PayPal logo style displayed next to the payment method title on the checkout page.
da: Vælg den PayPal-logo stil, der vises ved siden af betalingsmetodens titel på betalingssiden.

en: Send & Deactivate
da: Send & Deaktiver

en: Send Item Details
da: Send vareoplysninger

en: Send line item details to PayPal
da: Send linjeelementdetaljer til PayPal

en: Set the page(s) to display the Apple Pay button.
da: Indstil side(r) til at vise Apple Pay-knappen.

en: Set the page(s) to display the Google Pay button.
da: Indstil side(r) til at vise Google Pay-knappen.

en: Set the page(s) to display the PayPal Buttons.
da: Indstil side(r) til at vise PayPal-knapperne.

en: Set the page(s) you want to display messaging on, and then adjust that page's display option below.
da: Indstil de sider, du ønsker at vise beskeder på, og juster derefter den pågældende sides visningsindstilling nedenfor.

en: Set the title for the Advanced Credit/Debit Card payment method as it will appear on the checkout page (e.g., 'Pay with Credit/Debit Card')..
da: Indstil titlen for betalingsmetoden til avanceret kredit-/debetkort, som den vil fremgå på betalingssiden (f.eks. 'Betal med kredit-/debetkort').

en: Settings
da: Indstillinger

en: Setup or link an existing PayPal account.
da: Opsæt eller link en eksisterende PayPal-konto.

en: Shipping address is incomplete.
da: Forsendelsesadresse er ufuldstændig.

en: Shipping details
da: Forsendelsesoplysninger

en: Shortcode
da: Kortkode

en: Show Redirect Icon and Text
da: Vis omdirigeringsikon og tekst

en: Showcase your Google Business Profile reviews and star rating with customizable widgets.
da: Vis dine Google Business Profile anmeldelser og stjernerating med tilpasselige widgets.

en: Silver
da: Sølv

en: Skip Order Review Page
da: Spring ordre gennemgangsside

en: Small
da: Lille

en: Something went wrong. Please try again.
da: Noget gik galt. Prøv venligst igen.

en: Sorry, your session has expired.
da: Beklager, din session er udløbet.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to shop</a>
da: Beklager, din session er udløbet. <a href="%s" class="wc-backward">Returner til butikken</a>

en: Start by adding helpful extensions to your store—payments, product content, reviews and more.
da: Begynd med at tilføje nyttige udvidelser til din butik—betalinger, produktindhold, anmeldelser og mere.

en: Status code error. Please try again.
da: Statuskodefejl. Prøv venligst igen.

en: Status description error. Please try again.
da: Statusbeskrivelse fejl. Prøv venligst igen.

en: Step 1: Update PayPal Settings
da: Trin 1: Opdater PayPal-indstillinger

en: Step 2: Enable Advanced Credit/Debit Card Payments
da: Trin 2: Aktiver avancerede kredit-/debetkortbetalinger

en: Step 2: Update Advanced Card Payments Settings
da: Trin 2: Opdater indstillinger for avancerede kortbetalinger

en: Strong customer authentication required.
da: Stærk kundegodkendelse kræves.

en: Strong customer authentication required. Please try again.
da: Stærk kundegodkendelse kræves. Prøv venligst igen.

en: Subscribe
da: Abonner

en: Suspected fraud. Please use another payment method.
da: Mistænkt svindel. Venligst brug en anden betalingsmetode.

en: System error. Please try again later.
da: Systemfejl. Prøv venligst igen senere.

en: System unavailable. Please try again later.
da: Systemet er utilgængeligt. Prøv venligst igen senere.

en: Tax
da: Skat

en: Temporary deactivation (troubleshooting)
da: Midlertidig deaktivering (fejlfinding)

en: Temporary system issue. Please try again later.
da: Midlertidigt systemproblem. Venligst prøv igen senere.

en: Text Color
da: Tekstfarve

en: Text Layout
da: Tekstlayout

en: Text Size
da: Tekststørrelse

en: Thank you for using %s 💕
da: Tak fordi du bruger %s 💕

en: The Connect to PayPal service is temporarily unavailable.
da: Tjenesten "Connect to PayPal" er midlertidigt utilgængelig.

en: The PIN was not accepted.
da: PIN-koden blev ikke accepteret.

en: The PayPal Client ID and Secret key you entered are invalid. Ensure you are using the correct credentials for the selected environment (Sandbox or Live).
da: Den PayPal-klient-ID og hemmelige nøgle, du indtastede, er ugyldige. Sørg for, at du bruger de korrekte legitimationsoplysninger til det valgte miljø (Sandbox eller Live).

en: The PayPal buttons are shown automatically based on several factors, including:
da: PayPal-knapperne vises automatisk baseret på flere faktorer, herunder:

en: The account is restricted or inactive.
da: Kontoen er begrænset eller inaktiv.

en: The bank declined this transaction.
da: Banken afviste denne transaktion.

en: The bank declined this transaction. Please try another payment method.
da: Banken afviste denne transaktion. Venligst prøv en anden betalingsmetode.

en: The buyer’s country
da: Køberens land

en: The card is expired.
da: Kortet er udløbet.

en: The card security code (CVV) did not match.
da: Koden til kortets sikkerhed (CVV) stemte ikke overens.

en: The card security code (CVV) was incorrect.
da: Kortets sikkerhedskode (CVV) var forkert.

en: The description displayed to customers during checkout.
da: Beskrivelsen, der vises for kunderne under kassen.

en: The funding sources they’ve enabled
da: De finansieringskilder, de har aktiveret

en: The issuer reversed the charge (chargeback).
da: Udstederen har omvendt gebyret (chargeback).

en: The page must be served over a secure (HTTPS) connection.
da: Siden skal serveres over en sikker (HTTPS) forbindelse.

en: The payer opened a dispute with PayPal.
da: Betaleren åbnede en tvist med PayPal.

en: The primary setup is already complete.
da: Den primære opsætning er allerede færdig.

en: The title displayed to customers during checkout.
da: Titlen, der vises til kunderne under kassen.

en: The transaction could not be completed.
da: Transaktionen kunne ikke gennemføres.

en: The type of landing page to show on the PayPal site for customer checkout. PayPal Account Optional must be checked for this option to be used.
da: Den type landing page, der skal vises på PayPal-siden for kundens checkout. PayPal-konto valgfri skal være markeret for, at denne mulighed kan bruges.

en: The value entered here will be displayed on the buyer's credit card statement.
da: Værdien indtastet her vil blive vist på køberens kreditkortopgørelse.

en: Their device type
da: Deres enhedstype

en: There was a processing issue. The payment was reversed.
da: Der opstod et behandlingsproblem. Betalingen blev omvendt.

en: This can help increase your sales, with many merchants seeing higher conversion rates and larger order sizes.
da: Dette kan hjælpe med at øge dit salg, da mange forhandlere oplever højere konverteringsrater og større ordrestørrelser.

en: This card is closed.
da: Dette kort er lukket.

en: This card is not allowed for recurring payments.
da: Dette kort er ikke tilladt til tilbagevendende betalinger.

en: This controls what users see as the brand / company name on PayPal review pages.
da: Dette styrer, hvad brugerne ser som brand / firmanavn på PayPal-gennemgangssider.

en: This payment was unable to be processed successfully. Please try again with another payment method.
da: Denne betaling kunne ikke behandles korrekt. Venligst prøv igen med en anden betalingsmetode.

en: This represents the fee PayPal collects for the transaction.
da: Dette repræsenterer det gebyr, som PayPal opkræver for transaktionen.

en: This transaction is not authorized. Please contact your card issuer.
da: Denne transaktion er ikke autoriseret. Kontakt venligst din kortudsteder.

en: This type of transaction is not permitted.
da: Denne type transaktion er ikke tilladt.

en: Title
da: Titel

en: To display only the "Credit or Debit Card" payment method on the Checkout page, follow these steps:
da: For at vise kun betalingsmetoden "Kredit- eller Debitkort" på Checkout-siden, følg disse trin:

en: To display only the "PayPal" button on the Checkout page, follow these steps:
da: For at vise kun "PayPal"-knappen på betalingssiden, følg disse trin:

en: To show the Apple Pay button,
da: For at vise Apple Pay-knappen,

en: To show the Google Pay button,
da: For at vise Google Pay-knappen,

en: To use Advanced Card Payments, ensure your PayPal account is eligible and enabled:<br><br>
                    <strong>Steps:</strong><br>
                    1. Visit developer.paypal.com → Apps & Credentials → API Credentials.<br>
                    2. Click your App Name.<br>
                    3. Under "Features" → Accept Payments, check if "Advanced Credit and Debit Card Payments" is enabled.<br>
                    4. If missing, your account or region may not support it.
da: For at bruge avancerede kortbetalinger, skal du sikre dig, at din PayPal-konto er berettiget og aktiveret:<br><br>
                    <strong>Trin:</strong><br>
                    1. Besøg developer.paypal.com → Apps & legitimationsoplysninger → API-legitimationsoplysninger.<br>
                    2. Klik på dit app-navn.<br>
                    3. Under "Funktioner" → Accepter betalinger, tjek om "Avancerede kredit- og betalingskortbetalinger" er aktiveret.<br>
                    4. Hvis det mangler, kan din konto eller region muligvis ikke understøtte det.

en: Toggle to manual credential input
da: Skift til manuel indtastning af legitimationsoplysninger

en: Too many attempts. Please try again later.
da: For mange forsøg. Prøv venligst igen senere.

en: Too many incorrect PIN attempts.
da: For mange forkerte PIN-forsøg.

en: Tracking Number*
da: Sporingsnummer*

en: Transaction Id
da: Transaktions-ID

en: Transaction attempts exceed limit. Please try again later.
da: Transaktionsforsøg overskrider grænsen. Prøv venligst igen senere.

en: Transaction declined. Please retry.
da: Transaktionen blev afvist. Prøv venligst igen.

en: Transaction not permitted. Please use another payment method.
da: Transaktionen er ikke tilladt. Venligst brug en anden betalingsmetode.

en: Transaction type not supported. Please try another payment method.
da: Transaktionstypen understøttes ikke. Prøv venligst en anden betalingsmetode.

en: Unable to create order.
da: Kan ikke oprette ordre.

en: Under <strong>Disable Specific Payment Buttons</strong>, select <strong>Credit or Debit Card</strong> and any other methods you want to hide.
da: Under <strong>Deaktiver specifikke betalingsknapper</strong>, vælg <strong>Kredit- eller betalingskort</strong> og eventuelle andre metoder, du ønsker at skjule.

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unrecognized response code. Please try again later.
da: Ugenkendt svarkode. Prøv venligst igen senere.

en: Unsupported currency for this card.
da: Ikke understøttet valuta for dette kort.

en: Unsupported operation. Please try another payment method.
da: Ikke understøttet operation. Venligst prøv en anden betalingsmetode.

en: Updated card issued. Please use your new card.
da: Opdateret kort udstedt. Venligst brug dit nye kort.

en: Use PayPal Shipping Address as Billing
da: Brug PayPal leveringsadresse som faktureringsadresse

en: Use Place Order Button
da: Brug knappen "Placer ordre"

en: User not authorized for this transaction.
da: Brugeren er ikke autoriseret til denne transaktion.

en: User not authorized. Please contact support.
da: Brugeren er ikke autoriseret. Kontakt venligst support.

en: Validation error. Please check your payment details.
da: Valideringsfejl. Tjek venligst dine betalingsoplysninger.

en: Verification token expired. Please try again.
da: Bekræftelsestokenet er udløbet. Prøv venligst igen.

en: Verification token revoked. Please try again.
da: Bekræftelsestokenet er blevet annulleret. Prøv venligst igen.

en: Vertical
da: Vertikal

en: Vertical (Recommended)
da: Vertikal (Anbefalet)

en: Virtual terminal not supported. Please try another payment method.
da: Virtuel terminal understøttes ikke. Prøv venligst en anden betalingsmetode.

en: Visit our support page for assistance
da: Besøg vores supportsiden for hjælp

en: We cannot process your order with the payment information that you provided. Please use an alternate payment method.
da: Vi kan ikke behandle din ordre med de betalingsoplysninger, du har angivet. Venligst brug en alternativ betalingsmetode.

en: We could not find this account. Please check your card details.
da: Vi kunne ikke finde denne konto. Tjek venligst dine kortoplysninger.

en: We could not properly connect to PayPal. Please reload the page to continue.
da: Vi kunne ikke oprette forbindelse til PayPal korrekt. Venligst genindlæs siden for at fortsætte.

en: We do not ship to this address.
da: Vi leverer ikke til denne adresse.

en: We’re sorry to see you go! 💔
da: Vi er kede af at se dig gå! 💔

en: What is PayPal Pay Later?
da: Hvad er PayPal Betal senere?

en: What part of the setup was confusing or unclear?
da: Hvilken del af opsætningen var forvirrende eller uklar?

en: When enabled, Payment methods will only be visible to site administrators and store managers. This allows you to test PayPal on your live site without customers seeing them.
da: Når det er aktiveret, vil betalingsmetoder kun være synlige for webstedets administratorer og butikschefer. Dette giver dig mulighed for at teste PayPal på dit live-websted uden at kunderne kan se dem.

en: When enabled, a redirect icon and message will appear to let customers know they will be taken to PayPal to complete their payment.
da: Når det er aktiveret, vil et omdirigeringsikon og en besked vises for at informere kunderne om, at de vil blive sendt til PayPal for at fuldføre deres betaling.

en: When enabled, customers can securely save their card details using PayPal for faster future checkouts.
da: Når det er aktiveret, kan kunderne sikkert gemme deres kortoplysninger ved hjælp af PayPal for hurtigere fremtidige kassekøb.

en: Which PayPal buttons (e.g. Pay Later, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Bancontact, etc.) will appear?
da: Hvilke PayPal-knapper (f.eks. Betal senere, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Bancontact osv.) vil vises?

en: Which features were you looking for?
da: Hvilke funktioner ledte du efter?

en: White
da: Hvid

en: White (No Border)
da: Hvid (Ingen Kant)

en: White with outline
da: Hvid med omrids

en: Widgets for Google Business Reviews and Ratings
da: Widgets til Google Business Anmeldelser og Vurderinger

en: WooCommerce Version: %1$s
da: WooCommerce version: %1$s

en: Write Review
da: Skriv anmeldelse

en: Your bank needs to approve this. Please contact your card issuer.
da: Din bank skal godkende dette. Venligst kontakt din kortudsteder.

en: Your customers can already buy now and pay later with PayPal — add messaging to your site to let them know. PayPal’s Pay Later helps boost merchants' conversion rates and increases cart sizes by 39%.¹ You get paid in full up front. <a target="_blank" href="https://www.paypal.com/us/business/accept-payments/checkout/installments">More about Pay Later</a>
da: Dine kunder kan allerede købe nu og betale senere med PayPal — tilføj beskeder til dit site for at lade dem vide det. PayPals Betal senere hjælper med at øge handlendes konverteringsrater og øger kurvstørrelserne med 39%.¹ Du får betalt fuldt ud på forhånd. <a target="_blank" href="https://www.paypal.com/us/business/accept-payments/checkout/installments">Mere om Betal senere</a>

en: Your privacy is important to us. No personal data is collected with this form—just your valuable feedback and basic system information (such as WordPress and plugin versions) to help us improve our plugin.
da: Din privatliv er vigtigt for os. Der indsamles ingen personlige data med denne formular—kun din værdifulde feedback og grundlæggende systeminformation (såsom WordPress- og plugin-versioner) for at hjælpe os med at forbedre vores plugin.

en: easypayment
da: nembetaling

en: is currently enabled. PayPal payment methods are visible only to site administrators and store managers. Disable this mode after testing to make them available to customers.
da: er i øjeblikket aktiveret. PayPal betalingsmetoder er kun synlige for webstedets administratorer og butikschefer. Deaktiver denne tilstand efter testning for at gøre dem tilgængelige for kunderne.

en: setup guide
da: opsætningsvejledning

en: supported countries and currencies
da: støttede lande og valutaer
