Payment Gateway for PayPal on WooCommerce 9.0.39 - en to ro translation catalogue (582 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Payment Gateway for PayPal on WooCommerce
ro: Gateway de plată pentru PayPal pe WooCommerce

note: Description of the plugin
en: PayPal, Credit/Debit Cards, Google Pay, Apple Pay, Pay Later, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Sofort, Bancontact & more - by an official PayPal Partner
ro: PayPal, Carduri de credit/debit, Google Pay, Apple Pay, Plătește mai târziu, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Sofort, Bancontact și altele - de către un partener oficial PayPal

en: Return
ro: Întoarce-te

en: We’re sorry to see you go! 💔
ro: Ne pare rău să te vedem plecând! 💔

en: Close
ro: Închis

en: Can you please tell us why you’re deactivating the plugin? Your feedback helps us make it better.
ro: Ne poți spune, te rugăm, de ce dezactivezi pluginul? Feedback-ul tău ne ajută să-l îmbunătățim.

en: Temporary deactivation (troubleshooting)
ro: Dezactivare temporară (depistarea problemelor)

en: Compatibility issue
ro: Problema de compatibilitate

en: Please describe what part of the layout or functionality was affected.
ro: Te rog să descrii ce parte a layout-ului sau a funcționalității a fost afectată.

en: Difficult to set up
ro: Dificil de configurat

en: What part of the setup was confusing or unclear?
ro: Ce parte a configurării a fost confuză sau neclară?

en: Missing features
ro: Funcții lipsă

en: Which features were you looking for?
ro: Ce caracteristici căutai?

en: Other
ro: Altul

en: Please share why you’re deactivating the PayPal plugin so we can make improvements.
ro: Te rugăm să ne împărtășești de ce dezactivezi pluginul PayPal, astfel încât să putem face îmbunătățiri.

en: Your privacy is important to us. No personal data is collected with this form—just your valuable feedback and basic system information (such as WordPress and plugin versions) to help us improve our plugin.
ro: Confidențialitatea dumneavoastră este importantă pentru noi. Nu sunt colectate date personale cu acest formular—doar feedback-ul dumneavoastră valoros și informații de bază despre sistem (cum ar fi versiunile WordPress și plugin-urilor) pentru a ne ajuta să ne îmbunătățim plugin-ul.

en: Visit our support page for assistance
ro: Vizitați pagina noastră de suport pentru asistență

en: Get Support
ro: Obțineți suport

en: Send & Deactivate
ro: Trimite și Dezactivează

en: I rather wouldn't say
ro: N-aș spune

en: Item
ro: Articol

en: Fee
ro: Taxă

en: Settings
ro: Setări

en: Community support
ro: Sprijin comunitar

en: Rate our plugin
ro: Evaluază pluginul nostru

note: translators: %s: plugin name
en: Thank you for using %s 💕
ro: Îți mulțumim că folosești %s 💕

note: translators: %1$s: review URL
en: If you have a moment, we'd love it if you could leave us a <b><a target="_blank" href="%1$s">quick review</a>.</b> it motivates us and helps us keep improving. 💫 <br>Have feature ideas? Include them in your review — your feedback shapes our roadmap, and we love turning your ideas into reality.
ro: Dacă ai un moment, ne-ar plăcea dacă ne-ai putea lăsa un <b><a target="_blank" href="%1$s">recenzie rapidă</a>.</b> Ne motivează și ne ajută să ne îmbunătățim continuu. 💫 <br>Ai idei de funcționalități? Include-le în recenzia ta — feedback-ul tău conturează planul nostru de dezvoltare, iar noi adorăm să transformăm ideile tale în realitate.

en: Write Review
ro: Scrie o recenzie

en: Done!
ro: Finalizat!

en: Remind me later
ro: Amintește-mă mai târziu

en: Hide
ro: Ascunde

[ctx: Important]
en: Card number
ro: Numărul cardului

[ctx: Important]
en: Expiration date
ro: Data de expirare

[ctx: Important]
en: Security code
ro: Cod de securitate

[ctx: Important]
en: Confirm Your PayPal Order
ro: Confirmă Comanda Ta PayPal

[ctx: Important]
en: Proceed to PayPal
ro: Continuați către PayPal

[ctx: Important]
note: translators: %s: Order button text (e.g. Place order)
en: Click the "%s" button below to process your order.
ro: Faceți clic pe butonul "%s" de mai jos pentru a procesa comanda dumneavoastră.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to shop</a>
ro: Ne pare rău, sesiunea ta a expirat. <a href="%s" class="wc-backward">Întoarce-te la magazin</a>

en: Unable to create order.
ro: Imposibil de a crea comanda.

[ctx: Important]
en: Credit or Debit Card (PayPal) By Easy Payment
ro: Cardă de credit sau debit (PayPal) prin Plată Ușoară

[ctx: Important]
en: Advanced Card Processing.
ro: Procesare avansată a cardurilor.

en: Place order
ro: Plasează comanda

[ctx: Important]
en: Sandbox Mode Enabled.
ro: Modul Sandbox activat.

[ctx: Important]
en: Use test card 4111 1111 1111 1111 with any future expiration date and any CVV.
ro: Folosește cardul de test 4111 1111 1111 1111 cu orice dată de expirare viitoare și orice CVV.

en: Save to account
ro: Salvează în cont

en: Refund failed.
ro: Restituirea a eșuat.

[ctx: Important]
en: Credit or Debit Card
ro: Card de credit sau debit

[ctx: Important]
en: Confirm your PayPal order
ro: Confirmă comanda ta PayPal

[ctx: Important]
en: PayPal Gateway By Easy Payment
ro: Gateway PayPal prin Easy Payment

[ctx: Important]
en: PayPal, Pay Later, Venmo, Credit & Debit Cards, Google Pay, Apple Pay — and many more.
ro: PayPal, Plătește mai târziu, Venmo, Carduri de credit și debit, Google Pay, Apple Pay — și multe altele.

en: Admin Only Mode
ro: Modul doar pentru administratori

en: is currently enabled. PayPal payment methods are visible only to site administrators and store managers. Disable this mode after testing to make them available to customers.
ro: este în prezent activat. Metodele de plată PayPal sunt vizibile doar pentru administratorii site-ului și managerii de magazin. Dezactivează acest mod după testare pentru a le face disponibile clienților.

en: Please verify the PayPal account to receive the payments.
ro: Vă rugăm să verificați contul PayPal pentru a primi plățile.

en: PayPal onboarding process successfully completed.
ro: Procesul de integrare PayPal a fost finalizat cu succes.

en: We could not properly connect to PayPal. Please reload the page to continue.
ro: Nu am reușit să ne conectăm corect la PayPal. Vă rugăm să reîncărcați pagina pentru a continua.

note: translators: %1$s: URL to the PayPal Connection page.
en: <strong>PayPal Setup Required:</strong> Connect your PayPal account or enter your Client ID and Secret in the <a href="%1$s">PayPal Connection</a> to begin accepting payments.
ro: <strong>Configurarea PayPal este necesară:</strong> Conectați-vă la contul dvs. PayPal sau introduceți ID-ul dvs. de client și secretul în <a href="%1$s">Conexiunea PayPal</a> pentru a începe să acceptați plăți.

en: Click the PayPal button to add your payment method.
ro: Faceți clic pe butonul PayPal pentru a adăuga metoda dvs. de plată.

note: translators: %s: button label text
en: Click the "%s" button below to process your order.
ro: Faceți clic pe butonul "%s" de mai jos pentru a procesa comanda dumneavoastră.

en: Click a payment option below to process your order.
ro: Faceți clic pe o opțiune de plată mai jos pentru a procesa comanda dumneavoastră.

en: Return to payments
ro: Întoarceți-vă la plăți

en: PayPal Connection
ro: Conexiune PayPal

en: PayPal Settings
ro: Setări PayPal

en: Advanced Card Payments
ro: Plăți avansate cu cardul

en: Pay Later Messaging
ro: Mesajul "Plătește mai târziu"

en: Additional Settings
ro: Setări suplimentare

en: FAQ
ro: Întrebări frecvente

en: This represents the fee PayPal collects for the transaction.
ro: Aceasta reprezintă taxa pe care PayPal o colectează pentru tranzacție.

en: PayPal Fee:
ro: Taxa PayPal:

en: Disconnect
ro: Deconectare

en: PayPal Account Connected
ro: Contul PayPal conectat

en: Connected Account:
ro: Contul conectat:

en: Disconnect PayPal Account
ro: Dezactivează contul PayPal

en: The PayPal Client ID and Secret key you entered are invalid. Ensure you are using the correct credentials for the selected environment (Sandbox or Live).
ro: ID-ul Client PayPal și cheia Secretă pe care le-ați introdus sunt invalide. Asigurați-vă că utilizați acreditivele corecte pentru mediul selectat (Sandbox sau Live).

en: Click to Connect PayPal
ro: Click pentru a conecta PayPal

en: The Connect to PayPal service is temporarily unavailable.
ro: Serviciul Connect to PayPal este temporar indisponibil.

en: Toggle to manual credential input
ro: Comută la introducerea manuală a acreditivelor

en: Recommended
ro: Recomandat

en: OR
ro: sau

en: Click here to insert credentials manually
ro: Click aici pentru a introduce manual acreditivele

en: Which PayPal buttons (e.g. Pay Later, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Bancontact, etc.) will appear?
ro: Ce butoane PayPal (de exemplu, Pay Later, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Bancontact etc.) vor apărea?

en: The PayPal buttons are shown automatically based on several factors, including:
ro: Butonii PayPal sunt afișați automat pe baza mai multor factori, inclusiv:

en: The buyer’s country
ro: Țara cumpărătorului

en: Their device type
ro: Tipul dispozitivului lor

en: The funding sources they’ve enabled
ro: Sursele de finanțare pe care le-au activat

en: As a result, each buyer may see a different set of buttons. Pay Later options vary by country and may display different buttons.
ro: Ca urmare, fiecare cumpărător poate vedea un set diferit de butoane. Opțiunile de Plată Ulterioară variază în funcție de țară și pot afișa butoane diferite.

en: How can I hide specific PayPal buttons?
ro: Cum pot ascunde butoanele specifice PayPal?

en: By default, all PayPal buttons are enabled. To hide specific buttons, use the <strong>Disable Specific Payment Buttons</strong> option.
ro: În mod implicit, toate butoanele PayPal sunt activate. Pentru a ascunde butoane specifice, utilizați opțiunea <strong>Dezactivează butoanele de plată specifice</strong>.

en: Example: To hide the Pay Later button on the Checkout Page:
ro: Exemplu: Pentru a ascunde butonul Plătește mai târziu pe pagina de finalizare a comenzii:

en: Go to <strong>PayPal Settings</strong> > Checkout Page
ro: Mergi la <strong>Setările PayPal</strong> > Pagina de finalizare a comenzii

en: Find the <strong>Disable Specific Payment Buttons</strong> setting.
ro: Găsiți setarea <strong>Dezactivează butoanele de plată specifice</strong>.

en: Select <strong>Pay Later</strong> from the dropdown list.
ro: Selectați <strong>Plătiți mai târziu</strong> din lista derulantă.

en: Click <strong>Save Changes</strong>.
ro: Faceți clic pe <strong>Salvați modificările</strong>.

en: How can I show only the "PayPal" button on the Checkout page?
ro: Cum pot să afișez doar butonul "PayPal" pe pagina de finalizare a comenzii?

en: To display only the "PayPal" button on the Checkout page, follow these steps:
ro: Pentru a afișa doar butonul "PayPal" pe pagina de finalizare a comenzii, urmați acești pași:

en: Step 1: Update PayPal Settings
ro: Pasul 1: Actualizați setările PayPal

en: Under <strong>Disable Specific Payment Buttons</strong>, select <strong>Credit or Debit Card</strong> and any other methods you want to hide.
ro: Sub <strong>Dezactivează Butoanele de Plată Specifice</strong>, selectează <strong>Card de Credit sau Debit</strong> și orice alte metode pe care dorești să le ascunzi.

en: Step 2: Update Advanced Card Payments Settings
ro: Pasul 2: Actualizați setările pentru plățile avansate cu cardul

en: Go to <strong>Advanced Card Payments</strong> settings.
ro: Accesați setările <strong>Plăți Avansate cu Cardul</strong>.

en: Disable the option <strong>Enable Advanced Credit/Debit Card</strong>.
ro: Dezactivează opțiunea <strong>Activează cardul de credit/debit avansat</strong>.

en: Once you save the changes in both sections, only the "PayPal" button will appear on the Checkout page.
ro: Odată ce salvezi modificările în ambele secțiuni, doar butonul "PayPal" va apărea pe pagina de Checkout.

en: How can I show only the "Credit or Debit Card" payment method on the Checkout page?
ro: Cum pot să afișez doar metoda de plată "Card de Credit sau Debit" pe pagina de finalizare a comenzii?

en: To display only the "Credit or Debit Card" payment method on the Checkout page, follow these steps:
ro: Pentru a afișa doar metoda de plată "Card de credit sau debit" pe pagina de finalizare a comenzii, urmați acești pași:

en: Go to <strong>PayPal Settings > Checkout Page</strong>.
ro: Accesați <strong>Setările PayPal > Pagina de plată</strong>.

en: Disable the <strong>Enable PayPal</strong> option.
ro: Dezactivează opțiunea <strong>Activează PayPal</strong>.

en: Step 2: Enable Advanced Credit/Debit Card Payments
ro: Pasul 2: Activează plățile avansate cu cardul de credit/debit

en: Enable the option <strong>Enable Advanced Credit/Debit Card</strong>.
ro: Activați opțiunea <strong>Activare Card de Credit/De Debit Avansat</strong>.

en: Once you save the changes in both sections, only the "Credit or Debit Card" payment method will appear on the Checkout page.
ro: Odată ce salvezi modificările în ambele secțiuni, doar metoda de plată "Card de Credit sau Debit" va apărea pe pagina de Checkout.

en: What is PayPal Pay Later?
ro: Ce este PayPal Pay Later?

en: PayPal Pay Later lets your customers split their purchases into interest-free payments over time, such as "Pay in 4" or monthly installments. You get paid in full upfront, while customers enjoy flexible payment options.
ro: PayPal Pay Later le permite clienților dvs. să își împartă achizițiile în plăți fără dobândă în timp, cum ar fi "Plătește în 4" sau rate lunare. Dumneavoastră primiți plata integrală în avans, în timp ce clienții se bucură de opțiuni flexibile de plată.

en: This can help increase your sales, with many merchants seeing higher conversion rates and larger order sizes.
ro: Acest lucru poate ajuta la creșterea vânzărilor tale, mulți comercianți observând rate de conversie mai mari și dimensiuni mai mari ale comenzilor.

en: Learn more about Pay Later on PayPal’s website.
ro: Aflați mai multe despre Pay Later pe site-ul PayPal.

en: How can I contact support or request a new functionality?
ro: Cum pot contacta suportul sau solicita o nouă funcționalitate?

en: If you have any questions, encounter an issue, or have a new functionality request, please create a support ticket on our official support page at:
ro: Dacă aveți întrebări, întâmpinați o problemă sau aveți o solicitare de funcționalitate nouă, vă rugăm să creați un tichet de suport pe pagina noastră oficială de suport la:

en: Click to Enable Google Pay
ro: Faceți clic pentru a activa Google Pay

en: Click to Enable Apple Pay
ro: Click pentru a activa Apple Pay

en: Register Your Domain with Apple Pay
ro: Înregistrează-ți domeniul cu Apple Pay

en: Any (sub)domain displaying an Apple Pay button must be registered on the PayPal website. If the domain is not registered, the payment method will not work.
ro: Orice (sub)domeniu care afișează un buton Apple Pay trebuie să fie înregistrat pe site-ul PayPal. Dacă domeniul nu este înregistrat, metoda de plată nu va funcționa.

en: Accept PayPal, Pay Later, and major cards in WooCommerce using the PayPal Commerce Platform.
ro: Acceptați PayPal, Plătiți mai târziu și carduri majore în WooCommerce folosind PayPal Commerce Platform.

en: By Easy Payment
ro: Prin Plată Ușoară

en: AI Product Description Generator for WooCommerce
ro: Generator de Descriere a Produselor AI pentru WooCommerce

en: Generate SEO-friendly titles, descriptions, and attributes with AI. Includes bulk tools and templates.
ro: Generați titluri, descrieri și atribute prietenoase cu SEO folosind AI. Includeți instrumente și șabloane pentru procesare în masă.

en: By nexaplugins
ro: De nexaplugins

en: Payment Gateway for Authorize.Net for WooCommerce
ro: Gateway de plată pentru Authorize.Net pentru WooCommerce

en: Accept credit and debit cards via Authorize.Net with a secure, seamless WooCommerce checkout.
ro: Acceptați carduri de credit și debit prin Authorize.Net cu un proces de plată WooCommerce sigur și fără întreruperi.

en: Widgets for Google Business Reviews and Ratings
ro: Widgets pentru Recenzii și Evaluări Google Business

en: Showcase your Google Business Profile reviews and star rating with customizable widgets.
ro: Afișează recenziile și evaluarea cu stele ale profilului tău de afaceri Google cu widgeturi personalizabile.

en: By Repocean
ro: De Repocean

en: Payment Gateway for PhonePe and for WooCommerce
ro: Gateway de plată pentru PhonePe și pentru WooCommerce

en: Accept PhonePe UPI, Wallet, and Cards with a fast, secure payment experience in WooCommerce.
ro: Acceptați PhonePe UPI, Wallet și Carduri cu o experiență de plată rapidă și sigură în WooCommerce.

en: Payment Gateway for Razorpay and for WooCommerce
ro: Gateway de plată pentru Razorpay și WooCommerce

en: Accept UPI, Cards, and Net Banking via Razorpay with a reliable, optimized WooCommerce integration.
ro: Acceptați UPI, carduri și Net Banking prin Razorpay cu o integrare WooCommerce fiabilă și optimizată.

en: Recommended Plugins
ro: Plugin-uri recomandate

en: Start by adding helpful extensions to your store—payments, product content, reviews and more.
ro: Începe prin a adăuga extensii utile la magazinul tău—plăți, conținut de produse, recenzii și multe altele.

en: Plugin logo
ro: Logo plugin

en: Install Now
ro: Instalează acum

en: No matching plugins found for your store settings.
ro: Nu au fost găsite pluginuri corespunzătoare pentru setările magazinului tău.

en: Live Preview
ro: Previzualizare în timp real

en: PayPal Smart Button Preview
ro: Previzualizare buton Smart PayPal

en: Preview only. No payment will be processed.
ro: Previzualizare doar. Nici o plată nu va fi procesată.

en: Congratulations! PayPal is Connected 🎉
ro: Felicitări! PayPal este conectat 🎉

en: The primary setup is already complete.
ro: Configurarea principală este deja completă.

en: No further action is required unless additional customization is needed.
ro: Nu sunt necesare alte acțiuni, cu excepția cazului în care sunt necesare personalizări suplimentare.

en: Got it
ro: Am înțeles

en: Invalid or missing payment token fields.
ro: Câmpurile tokenului de plată sunt invalide sau lipsesc.

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
ro: Vă rugăm să alegeți cantitatea de articole pe care doriți să le adăugați în coș&hellip;

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
ro: Vă rugăm să alegeți un produs pentru a-l adăuga în coș&hellip;

en: Please choose product options&hellip;
ro: Vă rugăm să alegeți opțiunile produsului&hellip;

note: translators: %s: Product attribute name.
en: Invalid value posted for %s
ro: Valoare invalidă trimisă pentru %s

note: translators: %s: Comma-separated list of missing required product attributes.
en: %s is a required field | %s are required fields
ro[0]: %s este un câmp obligatoriu
ro[1]: %s este un câmp obligatoriu
ro[2]: %s este un câmp obligatoriu

en: Continue to payment
ro: Continuă către plată

en: Card Details
ro: Detalii Card

en: Address Verification Result
ro: Rezultatul verificării adresei

en: Card Security Code Result
ro: Rezultatul codului de securitate al cardului

note: translators: 1: Payment method title, 2: Payment status (e.g., Completed, Pending). translators: 1: Payment method title, 2: Payment status.
en: Payment via %1$s : %2$s.
ro: Plata prin %1$s : %2$s.

note: translators: 1: Payment method title, 2: Transaction ID. translators: 1: payment method title, 2: transaction ID translators: %1$s is the payment method title, %2$s is the PayPal transaction ID.
en: %1$s Transaction ID: %2$s
ro: %1$s ID-ul tranzacției: %2$s

en: Payment authorized. Change payment status to processing or complete to capture funds.
ro: Plata autorizată. Schimbați starea plății în procesare sau completă pentru a captura fondurile.

note: translators: 1: Refunded amount, 2: Refund transaction ID.
en: Refunded %1$s - Refund ID: %2$s
ro: Rambursat %1$s - ID rambursare: %2$s

en: An error occurred while updating the order.
ro: A apărut o eroare în timpul actualizării comenzii.

note: translators: %s: Plugin version number.
en: Payment Gateway for PayPal on WooCommerce: %1$s
ro: Gateway de plată pentru PayPal pe WooCommerce: %1$s

note: translators: %s: WooCommerce version number.
en: WooCommerce Version: %1$s
ro: Versiunea WooCommerce: %1$s

note: translators: 1: PayPal pending reason.
en: Payment pending (%1$s).
ro: Plata în așteptare (%1$s).

note: translators: 1: refunded amount, 2: refunded currency
en: Marked as refunded via PayPal. Total refunded: %1$s %2$s.
ro: Marcat ca rambursat prin PayPal. Total rambursat: %1$s %2$s.

en: Sorry, your session has expired.
ro: Ne pare rău, sesiunea ta a expirat.

en: This payment was unable to be processed successfully. Please try again with another payment method.
ro: Această plată nu a putut fi procesată cu succes. Vă rugăm să încercați din nou cu o altă metodă de plată.

en: Return to your shop.
ro: Întoarce-te la magazinul tău.

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account
ro: Plătește prin PayPal; poți plăti cu cardul tău de credit dacă nu ai un cont PayPal

en: Environment
ro: Mediu

en: Select PayPal Environment
ro: Selectați mediu PayPal

en: Choose the PayPal environment. Select "Sandbox" for testing transactions (no real transactions will occur) or "Production" for live transactions.
ro: Alegeți mediul PayPal. Selectați "Sandbox" pentru testarea tranzacțiilor (nu vor avea loc tranzacții reale) sau "Production" pentru tranzacții live.

en: Sandbox (Test Mode)
ro: Sandbox (Modul de Test)

en: Production (Live)
ro: Producție (Live)

en: Connect to PayPal
ro: Conectează-te la PayPal

en: Setup or link an existing PayPal account.
ro: Configurează sau leagă un cont PayPal existent.

en: Live Client ID
ro: ID Client Live

en: Enter PayPal Client ID.
ro: Introduceți ID-ul clientului PayPal.

en: Live Secret key
ro: Cheie secretă live

en: Enter PayPal Secret key.
ro: Introduceți cheia secretă PayPal.

en: Live PayPal Email
ro: Email PayPal Live

en: Enter Live PayPal Email.
ro: Introduceți adresa de email PayPal activă.

en: Connection Status
ro: Starea conexiunii

en: Connect to PayPal Sandbox
ro: Conectare la PayPal Sandbox

en: Sandbox Client ID
ro: ID Client Sandbox

en: Sandbox Secret key
ro: Cheia secretă Sandbox

en: Sandbox PayPal Email
ro: Email PayPal Sandbox

en: Enter Sandbox PayPal Email.
ro: Introduceți adresa de email PayPal Sandbox.

en: When enabled, Payment methods will only be visible to site administrators and store managers. This allows you to test PayPal on your live site without customers seeing them.
ro: Când este activat, metodele de plată vor fi vizibile doar pentru administratorii site-ului și managerii de magazin. Acest lucru vă permite să testați PayPal pe site-ul dvs. live fără ca clienții să le vadă.

en: Select Height
ro: Selectați Înălțimea

en: Enable/Disable
ro: Activare/Dezactivare

en: Enable PayPal
ro: Activează PayPal

en: Enable this option to activate the PayPal gateway. Uncheck to disable it.
ro: Activați această opțiune pentru a activa gateway-ul PayPal. Debifați pentru a-l dezactiva.

en: Title
ro: Titlu

en: The title displayed to customers during checkout.
ro: Titlul afișat clienților în timpul finalizării comenzii.

en: Description
ro: Descriere

en: The description displayed to customers during checkout.
ro: Descrierea afișată clienților în timpul finalizării comenzii.

en: Display PayPal Buttons On
ro: Afișează butoanele PayPal pe

en: Product Page
ro: Pagina produsului

en: Cart Page
ro: Pagina Coș

en: Express Checkout
ro: Plata Rapidă

en: Checkout Page
ro: Pagina de finalizare a comenzii

en: Mini Cart (Side Cart)
ro: Mini Coș (Coș Lateral)

en: Set the page(s) to display the PayPal Buttons.
ro: Setați pagina(e) pentru a afișa butoanele PayPal.

en: Disable Specific Payment Buttons
ro: Dezactivează butoanele de plată specifice

en: PayPal buttons (e.g. Pay Later, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Bancontact, etc.) are shown automatically based on factors such as the buyer’s country and their device type. <br><br>By default, <b>all buttons are enabled.</b> To disable individual payment buttons, use the <b>"Disable Specific Payment Buttons"</b> setting available in each page section below.<br><br>For Express Checkout, it will follow the configuration from the Checkout Page.<br>For Mini Cart, this setting will follow the configuration from the Product Page.
ro: Butonii PayPal (de exemplu, Plătește mai târziu, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Bancontact etc.) sunt afișați automat pe baza unor factori precum țara cumpărătorului și tipul de dispozitiv. <br><br>În mod implicit, <b>toate butoanele sunt activate.</b> Pentru a dezactiva butoanele de plată individuale, utilizați setarea <b>"Dezactivează butoanele de plată specifice"</b> disponibilă în fiecare secțiune de pagină de mai jos.<br><br>Pentru Checkout Express, va urma configurația din Pagina de Checkout.<br>Pentru Mini Cart, această setare va urma configurația din Pagina de Produs.

en: Select payment buttons to disable
ro: Selectați butoanele de plată pe care doriți să le dezactivați

en: Button Layout
ro: Dispunerea butoanelor

en: Select Vertical for stacked buttons, and Horizontal for side-by-side buttons.
ro: Selectați Vertical pentru butoane stivuite și Horizontal pentru butoane alăturate.

en: Horizontal (Recommended)
ro: Orizontal (Recomandat)

en: Button Color
ro: Culoarea butonului

en: Gold (Recommended)
ro: Aur (Recomandat)

en: Blue
ro: Albastru

en: Silver
ro: Argint

en: White
ro: Alb

en: Black
ro: Negru

en: Button Shape
ro: Forma butonului

en: Rect (Recommended)
ro: Rect (Recomandat)

en: Pill
ro: Pastilă

en: Button Width
ro: Lățimea butonului

en: Small
ro: Mic

en: Medium
ro: Medie

en: Large
ro: Mare

en: Responsive
ro: Reactivă

en: Button Height
ro: Înălțimea butonului

en: Button Label
ro: Etichetă buton

en: PayPal (Recommended)
ro: PayPal (Recomandat)

en: Checkout
ro: Finalizare comandă

en: Buy Now
ro: Cumpără acum

en: Pay
ro: Plătește

en: Vertical (Recommended)
ro: Vertical (Recomandat)

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Responsive (Recommended)
ro: Reactiv (Recomandat)

en: PayPal Button Position (Classic Cart Only)
ro: Poziția butonului PayPal (Numai pentru coșul clasic)

en: Choose where the PayPal buttons should appear on the cart page, either above or below the "Proceed to Checkout" button. This applies only to classic cart templates, not the new Cart Blocks layout.
ro: Alege unde ar trebui să apară butoanele PayPal pe pagina de coș, fie deasupra, fie sub butonul "Continuă la plată". Aceasta se aplică doar șabloanelor de coș clasice, nu noului layout Cart Blocks.

en: Below Proceed to Checkout button
ro: Sub butonul Continuare la Plată

en: Above Proceed to Checkout button
ro: Deasupra butonului Continuă la plată

en: Icon
ro: Iconiță

en: Combination Mark (PP PayPal)
ro: Marcă combinată (PP PayPal)

en: Select the PayPal logo style displayed next to the payment method title on the checkout page.
ro: Selectați stilul logo-ului PayPal afișat lângă titlul metodei de plată pe pagina de finalizare a comenzii.

en: Show Redirect Icon and Text
ro: Afișează pictograma și textul de redirecționare

en: When enabled, a redirect icon and message will appear to let customers know they will be taken to PayPal to complete their payment.
ro: Când este activat, un icon de redirecționare și un mesaj vor apărea pentru a informa clienții că vor fi duși la PayPal pentru a-și finaliza plata.

en: Use Place Order Button
ro: Folosește butonul Plasează comanda

en: Enable this to use the default Place Order button on the checkout page instead of showing PayPal buttons. This setting does not affect Express Checkout.
ro: Activează aceasta pentru a utiliza butonul implicit Plasează Comanda pe pagina de finalizare a comenzii în loc să afișeze butoanele PayPal. Această setare nu afectează Checkout-ul Express.

note: translators: Admin notice explaining how to enable PayPal Advanced Card Payments. HTML <br> tags are intentional for formatting.
en: To use Advanced Card Payments, ensure your PayPal account is eligible and enabled:<br><br>
                    <strong>Steps:</strong><br>
                    1. Visit developer.paypal.com → Apps & Credentials → API Credentials.<br>
                    2. Click your App Name.<br>
                    3. Under "Features" → Accept Payments, check if "Advanced Credit and Debit Card Payments" is enabled.<br>
                    4. If missing, your account or region may not support it.
ro: Pentru a utiliza Plățile Avansate cu Cardul, asigurați-vă că contul dumneavoastră PayPal este eligibil și activat:<br><br>
                    <strong>Pași:</strong><br>
                    1. Vizitați developer.paypal.com → Aplicații & Credite → Credite API.<br>
                    2. Faceți clic pe Numele aplicației dumneavoastră.<br>
                    3. Sub "Funcții" → Acceptați Plăți, verificați dacă "Plățile Avansate cu Cardul de Credit și Debit" sunt activate.<br>
                    4. Dacă lipsește, contul sau regiunea dumneavoastră s-ar putea să nu o suporte.

en: Important Note
ro: Notă importantă

en: Enable Advanced Credit/Debit Card
ro: Activează cardul de credit/debit avansat

en: Enable the Advanced Credit/Debit Card payment option as a separate gateway on the checkout page. This gateway typically offers a lower PayPal fee compared to the PayPal Smart Button. The fee is 2.59% + $0.49* per transaction for Advanced Credit/Debit Card payments and 3.49% + $0.49* for PayPal Smart Buttons. It supports major cards like Visa, Mastercard, and American Express, providing a secure and streamlined payment experience.
ro: Activați opțiunea de plată cu card de credit/debit avansat ca un gateway separat pe pagina de finalizare a comenzii. Acest gateway oferă de obicei o taxă PayPal mai mică în comparație cu butonul PayPal Smart. Taxa este de 2,59% + 0,49 $* per tranzacție pentru plățile cu card de credit/debit avansat și 3,49% + 0,49 $* pentru butoanele PayPal Smart. Acceptă carduri majore precum Visa, Mastercard și American Express, oferind o experiență de plată sigură și simplificată.

en: Set the title for the Advanced Credit/Debit Card payment method as it will appear on the checkout page (e.g., 'Pay with Credit/Debit Card')..
ro: Setați titlul pentru metoda de plată Avansată cu Card de Credit/De Debit așa cum va apărea pe pagina de finalizare a comenzii (de exemplu, 'Plătiți cu Card de Credit/De Debit').

en: Credit or Debit Card
ro: Card de credit sau debit

en: Disable specific credit cards
ro: Dezactivează cardurile de credit specifice

en: By default all possible credit cards will be accepted. You can disable some cards, if you wish.
ro: În mod implicit, toate cardurile de credit posibile vor fi acceptate. Puteți dezactiva unele carduri, dacă doriți.

en: Contingency for 3D Secure
ro: Contingență pentru 3D Secure

en: 3D Secure when required
ro: 3D Secure atunci când este necesar

en: Always trigger 3D Secure
ro: Activează întotdeauna 3D Secure

en: 3D Secure benefits cardholders and merchants by providing an additional layer of verification using Verified by Visa, MasterCard SecureCode and American Express SafeKey.
ro: 3D Secure beneficiază deținătorii de carduri și comercianții prin furnizarea unei straturi suplimentare de verificare utilizând Verified by Visa, MasterCard SecureCode și American Express SafeKey.

en: Card Save Enabled
ro: Salvarea cardului activată

en: Enable card saving at checkout
ro: Activează salvarea cardului la finalizarea comenzii

en: When enabled, customers can securely save their card details using PayPal for faster future checkouts.
ro: Când este activat, clienții pot salva în siguranță detaliile cardului lor folosind PayPal pentru plăți mai rapide în viitor.

en: Advanced Credit/Debit Card payments are not enabled in your PayPal account. <br><br><strong>Supported Countries:</strong><br>Australia, Austria, Belgium, Bulgaria, Canada, China, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hong Kong, Hungary, Ireland, Italy, Japan, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Singapore, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, United States, United Kingdom<br><br>
ro: Plățile avansate cu carduri de credit/debit nu sunt activate în contul dumneavoastră PayPal. <br><br><strong>Țări acceptate:</strong><br>Australia, Austria, Belgia, Bulgaria, Canada, China, Cipru, Republica Cehă, Danemarca, Estonia, Finlanda, Franța, Germania, Grecia, Hong Kong, Ungaria, Irlanda, Italia, Japonia, Letonia, Liechtenstein, Lituania, Luxemburg, Malta, Olanda, Norvegia, Polonia, Portugalia, România, Singapore, Slovacia, Slovenia, Spania, Suedia, Statele Unite, Regatul Unit<br><br>

en: Please ensure that Google Pay is enabled in your PayPal account.
ro: Vă rugăm să vă asigurați că Google Pay este activat în contul dumneavoastră PayPal.

en: Check this box to display the Google Pay button on selected pages.
ro: Bifează această casetă pentru a afișa butonul Google Pay pe paginile selectate.

note: translators: 1: Google Pay setup guide link, 2: supported countries and currencies link
en: Google Pay must be enabled in your PayPal account (%1$s). Please ensure your country and currency are supported (%2$s).
ro: Google Pay trebuie să fie activat în contul tău PayPal (%1$s). Te rugăm să te asiguri că țara și moneda ta sunt acceptate (%2$s).

en: setup guide
ro: ghid de configurare

en: supported countries and currencies
ro: țările și monedele acceptate

en: The page must be served over a secure (HTTPS) connection.
ro: Pagina trebuie să fie servită printr-o conexiune securizată (HTTPS).

en: To show the Google Pay button,
ro: Pentru a afișa butonul Google Pay,

en: Enable Google Pay
ro: Activează Google Pay

en: Display Google Pay Button On
ro: Afișează butonul Google Pay pe

en: Product
ro: Produs

en: Cart
ro: Coș

en: Mini Cart
ro: Mini Coș

en: Set the page(s) to display the Google Pay button.
ro: Setați pagina(e) pentru a afișa butonul Google Pay.

en: Plain
ro: Simplu

en: Buy
ro: Cumpără

en: Donate
ro: Donează

en: Book
ro: Carte

en: Order
ro: Comandă

en: Subscribe
ro: Abonează-te

note: translators: %1$s is the supported countries list. %2$s is the supported currencies list.
en: Google Pay is not enabled in your PayPal account. Click below to enable it.<br><br><strong>Supported Countries:</strong><br>%1$s<br><br><strong>Supported Currencies:</strong><br>%2$s
ro: Google Pay nu este activat în contul tău PayPal. Fă clic mai jos pentru a-l activa.<br><br><strong>Țările acceptate:</strong><br>%1$s<br><br><strong>Monedele acceptate:</strong><br>%2$s

note: translators: %1$s is the list of supported countries. %2$s is the list of supported currencies.
en: Apple Pay is not enabled in your PayPal account. Click below to enable it.<br><br><strong>Supported Countries:</strong><br>%1$s<br><br><strong>Supported Currencies:</strong><br>%2$s
ro: Apple Pay nu este activat în contul tău PayPal. Fă clic mai jos pentru a-l activa.<br><br><strong>Țările acceptate:</strong><br>%1$s<br><br><strong>Valutele acceptate:</strong><br>%2$s

en: Enable Apple Pay
ro: Activează Apple Pay

en: Please ensure that Apple Pay is enabled in your PayPal account.
ro: Vă rugăm să vă asigurați că Apple Pay este activat în contul dumneavoastră PayPal.

en: Check this box to display the Apple Pay button on selected pages.
ro: Bifează această casetă pentru a afișa butonul Apple Pay pe paginile selectate.

note: translators: 1: Apple Pay setup guide link, 2: supported countries and currencies link
en: Apple Pay must be enabled in your PayPal account (%1$s) and make sure your country and currency are supported (%2$s).
ro: Apple Pay trebuie să fie activat în contul tău PayPal (%1$s) și asigură-te că țara și moneda ta sunt acceptate (%2$s).

en: To show the Apple Pay button,
ro: Pentru a afișa butonul Apple Pay,

en: Domain Registration
ro: Înregistrarea domeniului

en: Apple requires that the website domain be registered on PayPal. Payments will not be processed if the Apple Pay button is used on an unregistered domain.
ro: Apple necesită ca domeniul site-ului să fie înregistrat pe PayPal. Plățile nu vor fi procesate dacă butonul Apple Pay este utilizat pe un domeniu neregistrat.

en: Display Apple Pay Button On
ro: Afișează butonul Apple Pay Activat

en: Set the page(s) to display the Apple Pay button.
ro: Setați pagina(e) pentru a afișa butonul Apple Pay.

en: White with outline
ro: Alb cu contur

en: Your customers can already buy now and pay later with PayPal — add messaging to your site to let them know. PayPal’s Pay Later helps boost merchants' conversion rates and increases cart sizes by 39%.¹ You get paid in full up front. <a target="_blank" href="https://www.paypal.com/us/business/accept-payments/checkout/installments">More about Pay Later</a>
ro: Clienții tăi pot deja să cumpere acum și să plătească mai târziu cu PayPal — adaugă mesaje pe site-ul tău pentru a-i informa. PayPal’s Pay Later ajută la creșterea ratelor de conversie ale comercianților și la mărirea dimensiunii coșurilor cu 39%.¹ Tu primești banii în întregime în avans. <a target="_blank" href="https://www.paypal.com/us/business/accept-payments/checkout/installments">Mai multe despre Pay Later</a>

en: Enable Pay Later Messaging
ro: Activează mesajele de plată ulterioară

en: Displays Pay Later messaging for available offers.
ro: Afișează mesajele "Plătește mai târziu" pentru ofertele disponibile.

en: Display Pay Later messaging On
ro: Afișează mesajul "Plătește mai târziu" Activat

en: Home
ro: Acasă

en: Category
ro: Categorie

en: Payment
ro: Plată

en: Set the page(s) you want to display messaging on, and then adjust that page's display option below.
ro: Setați pagina/paginile pe care doriți să afișați mesajele și apoi ajustați opțiunea de afișare a acelei pagini mai jos.

en: Home Page
ro: Pagina principală

en: Layout Type
ro: Tip de layout

en: Text Layout
ro: Dispunerea textului

en: Flex Layout
ro: Aspect flexibil

en: Logo Type
ro: Tip de logo

en: Primary
ro: Primar

en: Alternative
ro: Alternativ

en: Inline
ro: În linie

en: None
ro: Niciunul

en: Logo Position
ro: Poziția logo-ului

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Drept

en: Top
ro: Vârf

en: Text Size
ro: Dimensiune text

en: Text Color
ro: Culoare text

en: Monochrome
ro: Monocromat

en: Grayscale
ro: Grișat

en: Color
ro: Culoare

en: White (No Border)
ro: Alb (Fără margine)

en: Gray
ro: Gri

en: Ratio
ro: Raport

en: Flexes between 120px and 300px wide
ro: Flexibil între 120px și 300px lățime

en: 160px wide
ro: 160px lățime

en: Flexes between 250px and 768px wide
ro: Flexibil între 250px și 768px lățime

en: Flexes between 250px and 1169px wide
ro: Flexibil între 250px și 1169px lățime

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on Home page.
ro: Am nevoie de un shortcode pentru a putea plasa mesajul într-o poziție mai bună pe pagina principală.

en: Shortcode
ro: Cod scurt

en: Category Page
ro: Pagina de categorie

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on category page.
ro: Am nevoie de un shortcode pentru a putea plasa mesajul într-o poziție mai bună pe pagina de categorie.

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on product page.
ro: Am nevoie de un shortcode astfel încât să pot plasa mesajul într-un loc mai bun pe pagina produsului.

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on cart page.
ro: Am nevoie de un shortcode pentru a putea plasa mesajul într-o poziție mai bună pe pagina coșului de cumpărături.

en: Payment Page
ro: Pagina de Plată

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on payment page.
ro: Am nevoie de un shortcode astfel încât să pot plasa mesajul într-un loc mai bun pe pagina de plată.

en: Payment action
ro: Acțiune de plată

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
ro: Alegeți dacă doriți să capturați fondurile imediat sau să autorizați doar plata.

en: Capture
ro: Captură

en: Authorize
ro: Autorizează

en: Brand Name
ro: Numele mărcii

en: This controls what users see as the brand / company name on PayPal review pages.
ro: Aceasta controlează ce văd utilizatorii ca nume de marcă / companie pe paginile de revizuire PayPal.

en: Landing Page
ro: Pagina de destinație

en: The type of landing page to show on the PayPal site for customer checkout. PayPal Account Optional must be checked for this option to be used.
ro: Tipul de pagină de destinație care trebuie afișată pe site-ul PayPal pentru finalizarea comenzii de către client. Opțiunea Cont PayPal Opțional trebuie să fie bifată pentru ca această opțiune să fie utilizată.

en: Login
ro: Autentificare

en: Billing
ro: Facturare

en: No Preference
ro: Fără preferință

en: Instant Payments
ro: Plăți Instantanee

en: If you enable this setting, PayPal will be instructed not to allow the buyer to use funding sources that take additional time to complete (for example, eChecks). Instead, the buyer will be required to use an instant funding source, such as an instant transfer, a credit/debit card, or PayPal Credit.
ro: Dacă activați această setare, PayPal va fi instruit să nu permită cumpărătorului să folosească surse de finanțare care necesită timp suplimentar pentru a fi finalizate (de exemplu, eChecks). În schimb, cumpărătorul va fi obligat să folosească o sursă de finanțare instantanee, cum ar fi un transfer instant, un card de credit/debit sau PayPal Credit.

en: Require Instant Payment
ro: Solicită Plată Instantanee

en: Billing Address
ro: Adresă de facturare

en: Use PayPal Shipping Address as Billing
ro: Utilizați adresa de livrare PayPal ca adresă de facturare

en: If the billing address is empty and PayPal provides a shipping address, the order will use the shipping address as the billing address.
ro: Dacă adresa de facturare este goală și PayPal furnizează o adresă de livrare, comanda va folosi adresa de livrare ca adresă de facturare.

en: Send Item Details
ro: Trimite detalii despre articol

en: Send line item details to PayPal
ro: Trimite detalii despre articolul de linie către PayPal

en: Include all line item details in the payment request to PayPal so that they can be seen from the PayPal transaction details page.
ro: Include toate detaliile articolelor în cererea de plată către PayPal, astfel încât acestea să poată fi vizibile pe pagina de detalii a tranzacției PayPal.

en: Order Review Page
ro: Pagina de Revizuire a Comenzii

en: Skip Order Review Page
ro: Sari pagina de revizuire a comenzii

en: Payments from the Product or Cart page skip the review step and go straight to the Thank You page.
ro: Plățile de pe pagina Produs sau Coș sar pasul de revizuire și merg direct la pagina de Mulțumiri.

en: Invoice prefix
ro: Prefix factură

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
ro: Vă rugăm să introduceți un prefix pentru numerele dvs. de factură. Dacă utilizați contul dvs. PayPal pentru mai multe magazine, asigurați-vă că acest prefix este unic, deoarece PayPal nu va permite comenzi cu același număr de factură.

en: Credit Card Statement Name
ro: Numele Extrasei de Cont pentru Cardul de Credit

en: The value entered here will be displayed on the buyer's credit card statement.
ro: Valoarea introdusă aici va fi afișată pe extrasul de cont al cardului de credit al cumpărătorului.

en: Debug log
ro: Jurnal de depanare

en: Enable logging
ro: Activare jurnalizare

note: translators: %s is the path to the WooCommerce PayPal debug log file.
en: Log PayPal events, such as Webhook, Payment, Refund inside %s
ro: Înregistrează evenimentele PayPal, cum ar fi Webhook, Plată, Rambursare în %s

en: PayPal Shipment Tracking
ro: Urmărirea livrării PayPal

en: Transaction Id
ro: Id tranzacție

en: Tracking Number*
ro: Număr de urmărire*

en: Status
ro: Stare

en: Carrier
ro: Transportator

en: Select Carrier
ro: Selectați transportatorul

en: Carrier Name*
ro: Numele transportatorului*

en: Add tracking information
ro: Adaugă informații de urmărire

en: Something went wrong. Please try again.
ro: Ceva a mers prost. Te rugăm să încerci din nou.

en: Billing address didn’t match the card (AVS).
ro: Adresa de facturare nu a corespuns cu cardul (AVS).

en: Security code (CVV) didn’t match.
ro: Codul de securitate (CVV) nu s-a potrivit.

en: The payer opened a dispute with PayPal.
ro: Plătitorul a deschis o dispută cu PayPal.

en: The issuer reversed the charge (chargeback).
ro: Emitentul a inversat taxa (returnare a plății).

en: Payment by eCheck—awaiting clearance.
ro: Plata prin eCheck—în așteptarea clearance-ului.

en: Action required in your PayPal account (international withdrawal).
ro: Acțiune necesară în contul tău PayPal (retrageri internaționale).

en: Payment pending manual review.
ro: Plata în așteptare pentru revizuire manuală.

en: Payee receiving preference requires action (often currency related).
ro: Preferința de primire a plății necesită acțiune (de obicei legată de valută).

en: Funds were refunded.
ro: Fondurile au fost returnate.

en: Approved—waiting for payer to send funds.
ro: Aprobat—în așteptare ca plătitorul să trimită fondurile.

en: Payee does not have a PayPal account.
ro: Beneficiarul nu are un cont PayPal.

en: Payee’s PayPal account requires verification.
ro: Contul PayPal al beneficiarului necesită verificare.

en: The transaction could not be completed.
ro: Tranzacția nu a putut fi finalizată.

note: translators: 1: payment method title, 2: pending reason text
en: Payment via %1$s pending. %2$s
ro: Plata prin %1$s este în așteptare. %2$s

note: translators: 1: payment method title, 2: decline reason text
en: Payment via %1$s declined. %2$s
ro: Plata prin %1$s a fost refuzată. %2$s

note: translators: %s: payment failure reason
en: Payment declined. %s
ro: Plata refuzată. %s

note: translators: 1: processor response code, 2: AVS result, 3: CVV result
en: Processor response: code=%1$s, AVS=%2$s, CVV=%3$s
ro: Răspunsul procesorului: cod=%1$s, AVS=%2$s, CVV=%3$s

note: translators: 1: payment method title, 2: failure reason
en: Payment via %1$s failed. %2$s
ro: Plata prin %1$s a eșuat. %2$s

note: translators: %s: payment failure reason
en: Payment failed. %s
ro: Plata a eșuat. %s

note: translators: 1: payment method title, 2: PayPal refund reason
en: Payment via %1$s partially refunded. PayPal reason: %2$s.
ro: Plata prin %1$s a fost parțial rambursată. Motivul PayPal: %2$s.

note: translators: 1: payment method title, 2: PayPal refund reason
en: Payment via %1$s refunded. PayPal reason: %2$s.
ro: Plata prin %1$s a fost rambursată. Motiv PayPal: %2$s.

en: An error occurred while updating the order status.
ro: A apărut o eroare în timpul actualizării stării comenzii.

en: PayPal Credit
ro: Credit PayPal

en: MyBank
ro: BancaMea

en: SEPA-Lastschrift
ro: SEPA-Debit

en: PayPal Pay Later
ro: Plătește mai târziu cu PayPal

en: PayPal Checkout
ro: Plata cu PayPal

en: Approved.
ro: Aprobat.

en: The card security code (CVV) was incorrect.
ro: Codul de securitate al cardului (CVV) a fost incorect.

en: Your bank needs to approve this. Please contact your card issuer.
ro: Banca ta trebuie să aprobe acest lucru. Te rugăm să contactezi emitentul cardului tău.

en: We could not find this account. Please check your card details.
ro: Nu am putut găsi acest cont. Te rugăm să verifici detaliile cardului tău.

en: The bank declined this transaction. Please try another payment method.
ro: Banca a refuzat această tranzacție. Vă rugăm să încercați o altă metodă de plată.

en: This transaction is not authorized. Please contact your card issuer.
ro: Această tranzacție nu este autorizată. Vă rugăm să contactați emitentul cardului dumneavoastră.

en: There was a processing issue. The payment was reversed.
ro: A existat o problemă de procesare. Plata a fost anulată.

en: A security check failed. Please try again.
ro: O verificare de securitate a eșuat. Vă rugăm să încercați din nou.

en: The PIN was not accepted.
ro: PIN-ul nu a fost acceptat.

en: Temporary system issue. Please try again later.
ro: Problema temporară a sistemului. Vă rugăm să încercați din nou mai târziu.

en: Payment was canceled.
ro: Plata a fost anulată.

en: Only part of the amount was approved.
ro: Numai o parte din sumă a fost aprobată.

en: The bank declined this transaction.
ro: Banca a refuzat această tranzacție.

en: Invalid data format.
ro: Format de date invalid.

en: Invalid amount.
ro: Sumă invalidă.

en: Card issuer/acquirer not allowed for this transaction.
ro: Emitentul/cumpărătorul cardului nu este permis pentru această tranzacție.

en: Invalid capture date.
ro: Data de captură invalidă.

en: Unsupported currency for this card.
ro: Moneda nesuportată pentru această carte.

en: Invalid account number.
ro: Număr de cont invalid.

en: This card is not allowed for recurring payments.
ro: Această carte nu este permisă pentru plăți recurente.

en: Invalid terminal configuration.
ro: Configurație terminal invalidă.

en: Invalid merchant configuration.
ro: Configurația comerciantului este invalidă.

en: The account is restricted or inactive.
ro: Contul este restricționat sau inactiv.

en: Invalid processing code.
ro: Cod de procesare invalid.

en: Invalid merchant category.
ro: Categorie de comerciant invalidă.

en: Invalid card expiry date.
ro: Data de expirare a cardului este invalidă.

en: Invalid card security code (CVV).
ro: Cod de securitate al cardului (CVV) invalid.

en: Invalid transaction state.
ro: Stare de tranzacție invalidă.

en: Invalid order.
ro: Comandă invalidă.

en: The card security code (CVV) did not match.
ro: Codul de securitate al cardului (CVV) nu a corespuns.

en: Insufficient funds.
ro: Fonduri insuficiente.

en: Incorrect PIN.
ro: PIN incorect.

en: Too many incorrect PIN attempts.
ro: Prea multe încercări greșite de PIN.

en: This card is closed.
ro: Această carte este închisă.

en: Card capture requested by the bank.
ro: Captura cardului solicitată de bancă.

en: User not authorized for this transaction.
ro: Utilizatorul nu este autorizat pentru această tranzacție.

en: Address verification failed.
ro: Verificarea adresei a eșuat.

en: Invalid or restricted card.
ro: Card invalidă sau restricționată.

en: Address verification soft failure.
ro: Eșec ușor la verificarea adresei.

en: Duplicate transaction.
ro: Tranzacție duplicată.

en: Invalid transaction.
ro: Tranzacție invalidă.

en: The card is expired.
ro: Cardul este expirat.

en: Strong customer authentication required.
ro: Autentificarea puternică a clienților este necesară.

en: This type of transaction is not permitted.
ro: Acest tip de tranzacție nu este permis.

en: Too many attempts. Please try again later.
ro: Prea multe încercări. Te rugăm să încerci din nou mai târziu.

en: Invalid or restricted card. Please use another card.
ro: Card invalidă sau restricționată. Vă rugăm să folosiți o altă card.

en: Address verification soft failure. Please check your billing address.
ro: Eșec parțial al verificării adresei. Vă rugăm să verificați adresa de facturare.

en: Duplicate transaction. Please try again.
ro: Tranzacție duplicată. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Invalid transaction. Please try again.
ro: Tranzacție invalidă. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Expired card. Please use another card.
ro: Cardul a expirat. Vă rugăm să folosiți un alt card.

en: Incorrect PIN. Please re-enter your PIN.
ro: PIN incorect. Vă rugăm să reintroduceți PIN-ul dumneavoastră.

en: Strong customer authentication required. Please try again.
ro: Autentificarea puternică a clienților este necesară. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Transaction not permitted. Please use another payment method.
ro: Tranzacția nu este permisă. Vă rugăm să folosiți o altă metodă de plată.

en: Transaction attempts exceed limit. Please try again later.
ro: Încercările de tranzacție depășesc limita. Vă rugăm să încercați din nou mai târziu.

en: Reversal rejected. Please contact support.
ro: Reversarea a fost respinsă. Vă rugăm să contactați suportul.

en: Invalid issue. Please try again.
ro: Problem invalid. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Issuer not available. Please try again later.
ro: Emitentul nu este disponibil. Vă rugăm să încercați din nou mai târziu.

en: Issuer temporarily not available. Please try again shortly.
ro: Emitentul nu este disponibil temporar. Vă rugăm să încercați din nou în curând.

en: Card not activated. Please activate your card and try again.
ro: Cardul nu este activat. Vă rugăm să activați cardul și să încercați din nou.

en: Updated card issued. Please use your new card.
ro: Cardul actualizat a fost emis. Vă rugăm să folosiți noul dvs. card.

en: Account not on file. Please check your card details.
ro: Contul nu este înregistrat. Vă rugăm să verificați detaliile cardului dumneavoastră.

en: Approved but not captured. No action needed.
ro: Aprobat, dar nu capturat. Nu este necesară nicio acțiune.

en: 3DS authentication error. Please try again.
ro: Eroare de autentificare 3DS. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Authentication failed. Please try again.
ro: Autentificarea a eșuat. Vă rugăm să încercați din nou.

en: BIN error. Please try another card.
ro: Eroare BIN. Vă rugăm să încercați un alt card.

en: PIN error. Please try again with the correct PIN.
ro: Eroare PIN. Vă rugăm să încercați din nou cu PIN-ul corect.

en: Processor system error. Please try again later.
ro: Eroare a sistemului de procesor. Vă rugăm să încercați din nou mai târziu.

en: Host key error. Please try again.
ro: Eroare de cheie gazdă. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Configuration error. Please contact support.
ro: Eroare de configurare. Vă rugăm să contactați suportul.

en: Unsupported operation. Please try another payment method.
ro: Operațiune nesuportată. Vă rugăm să încercați o altă metodă de plată.

en: Communication error. Please try again later.
ro: Eroare de comunicare. Vă rugăm să încercați din nou mai târziu.

en: Communication error. Please try again shortly.
ro: Eroare de comunicare. Vă rugăm să încercați din nou în curând.

en: System unavailable. Please try again later.
ro: Sistem indisponibil. Vă rugăm să încercați din nou mai târziu.

en: Transaction declined. Please retry.
ro: Tranzacția a fost refuzată. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Suspected fraud. Please use another payment method.
ro: Fraud suspectat. Vă rugăm să folosiți o altă metodă de plată.

en: Security violation. Please contact your card issuer.
ro: Încălcare a securității. Vă rugăm să contactați emitentul cardului dumneavoastră.

en: Card reported lost or stolen. Please use another card.
ro: Cardul a fost raportat ca fiind pierdut sau furat. Vă rugăm să folosiți un alt card.

en: Hold - call center. Please contact your card issuer.
ro: Așteptați - centru de apeluri. Vă rugăm să contactați emitentul cardului dumneavoastră.

en: Card refused. Please use another payment method.
ro: Cardul a fost refuzat. Vă rugăm să folosiți o altă metodă de plată.

en: Unrecognized response code. Please try again later.
ro: Cod de răspuns nerecunoscut. Vă rugăm să încercați din nou mai târziu.

en: Contingencies not resolved. Please try again.
ro: Contingente nerezolvate. Vă rugăm să încercați din nou.

en: CVV verification failed. Please check your CVV.
ro: Verificarea CVV a eșuat. Vă rugăm să verificați CVV-ul dumneavoastră.

en: Account closed. Please use another card.
ro: Contul a fost închis. Vă rugăm să folosiți un alt card.

en: Reattempt not permitted. Please use another payment method.
ro: Reîncercarea nu este permisă. Vă rugăm să folosiți o altă metodă de plată.

en: Billing address error. Please check your billing details.
ro: Eroare la adresa de facturare. Vă rugăm să verificați detaliile de facturare.

en: Account blocked by issuer. Please contact your card issuer.
ro: Contul a fost blocat de emitent. Vă rugăm să contactați emitentul cardului dumneavoastră.

en: American Express card disabled. Please use another card.
ro: Cardul American Express a fost dezactivat. Vă rugăm să folosiți un alt card.

en: Adult gaming not supported. Please use another payment method.
ro: Jocurile pentru adulți nu sunt acceptate. Vă rugăm să folosiți o altă metodă de plată.

en: Amount incompatible. Please try a different amount.
ro: Sumă incompatibilă. Vă rugăm să încercați o sumă diferită.

en: Authorization result error. Please try again.
ro: Eroare în rezultatul autorizării. Vă rugăm să încercați din nou.

en: MCC code error. Please contact support.
ro: Eroare cod MCC. Vă rugăm să contactați suportul.

en: Address verification failed. Please check your billing address.
ro: Verificarea adresei a eșuat. Vă rugăm să verificați adresa de facturare.

en: Amount exceeded. Please try a smaller amount.
ro: Suma a fost depășită. Vă rugăm să încercați o sumă mai mică.

en: Gaming transaction error. Please use another payment method.
ro: Eroare de tranzacție în joc. Vă rugăm să folosiți o altă metodă de plată.

en: Registration incomplete. Please complete registration.
ro: Înregistrarea este incompletă. Vă rugăm să finalizați înregistrarea.

en: Country error. Please try another payment method.
ro: Eroare de țară. Vă rugăm să încercați o altă metodă de plată.

en: Credit error. Please try another payment method.
ro: Eroare de credit. Vă rugăm să încercați o altă metodă de plată.

en: Card type not supported. Please use another card.
ro: Tipul de card nu este acceptat. Vă rugăm să folosiți un alt card.

en: Invalid currency. Please select a supported currency.
ro: Moneda invalidă. Vă rugăm să selectați o monedă acceptată.

en: 3D Secure authentication error. Please try again.
ro: Eroare de autentificare 3D Secure. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Dynamic currency conversion not supported. Please try again.
ro: Conversia dinamică a monedei nu este acceptată. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Diners Club card rejected. Please use another card.
ro: Cardul Diners Club a fost respins. Vă rugăm să folosiți un alt card.

en: Authentication message error. Please try again.
ro: Eroare de mesaj de autentificare. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Decline threshold exceeded. Please try again later.
ro: Pragul de declin a fost depășit. Vă rugăm să încercați din nou mai târziu.

en: Funding instrument expired. Please use another payment method.
ro: Instrumentul de finanțare a expirat. Vă rugăm să folosiți o altă metodă de plată.

en: Frequency limit exceeded. Please try again later.
ro: Limita de frecvență a fost depășită. Vă rugăm să încercați din nou mai târziu.

en: System error. Please try again later.
ro: Eroare de sistem. Vă rugăm să încercați din nou mai târziu.

en: Expiry date error. Please check your card details.
ro: Eroare de dată de expirare. Vă rugăm să verificați detaliile cardului dumneavoastră.

en: Funding source already exists. Please use another payment method.
ro: Sursa de finanțare există deja. Vă rugăm să folosiți o altă metodă de plată.

en: Invalid funding instrument. Please try another payment method.
ro: Instrument de finanțare invalid. Vă rugăm să încercați o altă metodă de plată.

en: Restricted funding instrument. Please try another payment method.
ro: Instrument de finanțare restricționat. Vă rugăm să încercați o altă metodă de plată.

en: Field validation failed. Please check your payment details.
ro: Validarea câmpului a eșuat. Vă rugăm să verificați detaliile plății dumneavoastră.

en: Gaming refund error. Please contact support.
ro: Eroare la returnarea jocului. Vă rugăm să contactați suportul.

en: Processing error. Please try again.
ro: Eroare de procesare. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Idempotency failure. Please try again.
ro: Eșec de idempotentă. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Invalid input. Please check your payment details.
ro: Informație invalidă. Vă rugăm să verificați detaliile plății dumneavoastră.

en: ID mismatch. Please try again.
ro: ID-ul nu se potrivește. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Invalid trace ID. Please try again.
ro: ID-ul de urmărire este invalid. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Late reversal. Please contact support.
ro: Răsturnare întârziată. Vă rugăm să contactați suportul.

en: Status code error. Please try again.
ro: Eroare de cod de stare. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Missing business rule or data. Please try again.
ro: Regulă de afaceri sau date lipsă. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Mastercard blocked. Please use another card.
ro: Mastercard blocat. Vă rugăm să folosiți o altă carte.

en: Not supported. Please try another payment method.
ro: Nu este acceptat. Vă rugăm să încercați o altă metodă de plată.

en: Network frequency limit exceeded. Please try again later.
ro: Limita de frecvență a rețelei a fost depășită. Vă rugăm să încercați din nou mai târziu.

en: Merchant ID not found. Please contact support.
ro: ID-ul comerciantului nu a fost găsit. Vă rugăm să contactați suportul.

en: Network error. Please try again later.
ro: Eroare de rețea. Te rugăm să încerci din nou mai târziu.

en: Phone required for this transaction. Please update your details.
ro: Telefonul este necesar pentru această tranzacție. Vă rugăm să vă actualizați detaliile.

en: Invalid product. Please try another product.
ro: Produs invalid. Vă rugăm să încercați un alt produs.

en: Invalid payment method. Please try another payment method.
ro: Metodă de plată invalidă. Vă rugăm să încercați o altă metodă de plată.

en: Quasi-cash not supported. Please use another payment method.
ro: Quasi-cash nu este acceptat. Vă rugăm să folosiți o altă metodă de plată.

en: Refund not supported on pending transactions. Please try again later.
ro: Rambursarea nu este acceptată pentru tranzacțiile în așteptare. Vă rugăm să încercați din nou mai târziu.

en: Invalid parent transaction status. Please try again.
ro: Statusul tranzacției părinte este invalid. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Merchant not registered. Please contact support.
ro: Comerciantul nu este înregistrat. Vă rugăm să contactați suportul.

en: Bank authorization mismatch. Please try again.
ro: Neconcordanță în autorizarea bancară. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Bank authorization already settled. Please try again.
ro: Autorizarea băncii a fost deja finalizată. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Bank authorization voided. Please try again.
ro: Autorizarea băncii a fost anulată. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Bank authorization expired. Please try again.
ro: Autorizația băncii a expirat. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Currency mismatch. Please try again with the correct currency.
ro: Neconcordanță a monedei. Vă rugăm să încercați din nou cu moneda corectă.

en: Credit card mismatch. Please check your card details.
ro: Informațiile despre cardul de credit nu se potrivesc. Vă rugăm să verificați detaliile cardului dumneavoastră.

en: Amount mismatch. Please try again with the correct amount.
ro: Discrepanță în sumă. Vă rugăm să încercați din nou cu suma corectă.

en: Score error. Please try again.
ro: Eroare de scor. Te rugăm să încerci din nou.

en: Status description error. Please try again.
ro: Descrierea stării a generat o eroare. Vă rugăm să încercați din nou.

en: American Express declined. Please use another card.
ro: American Express a fost refuzat. Vă rugăm să folosiți un alt card.

en: Verification token expired. Please try again.
ro: Tokenul de verificare a expirat. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Invalid trace reference. Please try again.
ro: Referință de trasare invalidă. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Invalid transaction ID. Please try again.
ro: ID-ul tranzacției este invalid. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Verification token revoked. Please try again.
ro: Tokenul de verificare a fost revocat. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Transaction type not supported. Please try another payment method.
ro: Tipul de tranzacție nu este acceptat. Vă rugăm să încercați o altă metodă de plată.

en: Invalid verification token. Please try again.
ro: Tokenul de verificare este invalid. Vă rugăm să încercați din nou.

en: User not authorized. Please contact support.
ro: Utilizatorul nu este autorizat. Vă rugăm să contactați suportul.

en: Currency not supported. Please select a supported currency.
ro: Moneda nesuportată. Vă rugăm să selectați o monedă suportată.

en: Entity not supported. Please try another payment method.
ro: Entitate nesuportată. Vă rugăm să încercați o altă metodă de plată.

en: Installment not supported. Please try another payment method.
ro: Rata nu este acceptată. Vă rugăm să încercați o altă metodă de plată.

en: POS flag not supported. Please try another payment method.
ro: Steagul POS nu este acceptat. Vă rugăm să încercați o altă metodă de plată.

en: Reversal not supported. Please contact support.
ro: Reversarea nu este acceptată. Vă rugăm să contactați suportul.

en: Currency validation error. Please select a supported currency.
ro: Eroare de validare a monedei. Vă rugăm să selectați o monedă acceptată.

en: Validation error. Please check your payment details.
ro: Eroare de validare. Vă rugăm să verificați detaliile plății dumneavoastră.

en: Virtual terminal not supported. Please try another payment method.
ro: Terminalul virtual nu este suportat. Vă rugăm să încercați o altă metodă de plată.

en: Please enter a valid card number.
ro: Vă rugăm să introduceți un număr de card valid.

en: Please enter a valid CVV.
ro: Vă rugăm să introduceți un CVV valid.

en: Please enter a valid expiration date.
ro: Vă rugăm să introduceți o dată de expirare validă.

en: An unknown error occurred.
ro: A apărut o eroare necunoscută.

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Apple Pay could not be initialized.
ro: Apple Pay nu a putut fi inițializat.

en: Apple Pay confirmation returned non-APPROVED status.
ro: Confirmarea Apple Pay a returnat un status non-APROBAT.

en: Shipping address is incomplete.
ro: Adresa de livrare este incompletă.

en: We do not ship to this address.
ro: Nu livrăm la această adresă.

en: Tax
ro: Taxă

[ctx: Important]
en: Or
ro: Sau

[ctx: Important]
en: Express Checkout
ro: Plata Rapidă

[ctx: Important]
en: Or continue below
ro: Sau continuă mai jos

en: Items
ro: Articole

en: Billing &amp; Shipping
ro: Facturare &amp; Expediere

en: Edit
ro: Editeaza

en: Billing details
ro: Detalii de facturare

en: Shipping details
ro: Detalii de livrare

en: Create an account?
ro: Creează un cont?

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
ro: Creează un cont introducând informațiile de mai jos. Dacă ești un client revenit, te rugăm să te conectezi în partea de sus a paginii.

note: translators: %1$s is the payment method title, %2$s is the formatted payment status.
en: Payment via %1$s: %2$s.
ro: Plata prin %1$s: %2$s.

note: translators: %1$s is the payment method title, %2$s is the pending reason from PayPal.
en: Payment via %1$s Pending. PayPal reason: %2$s.
ro: Plata prin %1$s în așteptare. Motiv PayPal: %2$s.

note: translators: %1$s is the payment method title, %2$s is the PayPal transaction ID.
en: Payment via %1$s. Transaction ID: %2$s
ro: Plata prin %1$s. ID-ul tranzacției: %2$s

[ctx: Important]
en: <strong>You're almost done!</strong><br>Review your information before you place your order.
ro: <strong>Ai terminat aproape!</strong><br>Revizuiește informațiile tale înainte de a plasa comanda.

en: Capture Charge
ro: Captură Taxă

[ctx: Important]
en: Cancel order
ro: Anulează comanda

en: We cannot process your order with the payment information that you provided. Please use an alternate payment method.
ro: Nu putem procesa comanda dumneavoastră cu informațiile de plată pe care le-ați furnizat. Vă rugăm să folosiți o metodă de plată alternativă.

en: 3D Secure response
ro: Răspuns 3D Secure

en: At top of checkout Page
ro: În partea de sus a paginii de finalizare a comenzii
