Payment Gateway for PayPal on WooCommerce 9.0.39 - en to sv translation catalogue (580 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Payment Gateway for PayPal on WooCommerce
sv: Betalningsgateway för PayPal på WooCommerce

note: Description of the plugin
en: PayPal, Credit/Debit Cards, Google Pay, Apple Pay, Pay Later, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Sofort, Bancontact & more - by an official PayPal Partner
sv: PayPal, Kredit-/Betalkort, Google Pay, Apple Pay, Betala senare, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Sofort, Bancontact & mer - av en officiell PayPal-partner

en: Return
sv: Återvänd

en: We’re sorry to see you go! 💔
sv: Vi är ledsna att se dig gå! 💔

en: Close
sv: Stäng

en: Can you please tell us why you’re deactivating the plugin? Your feedback helps us make it better.
sv: Kan du vänligen berätta varför du inaktiverar pluginet? Din feedback hjälper oss att göra det bättre.

en: Temporary deactivation (troubleshooting)
sv: Tillfällig avaktivering (felsökning)

en: Compatibility issue
sv: Kompatibilitetsproblem

en: Please describe what part of the layout or functionality was affected.
sv: Vänligen beskriv vilken del av layouten eller funktionaliteten som påverkades.

en: Difficult to set up
sv: Svårt att ställa in

en: What part of the setup was confusing or unclear?
sv: Vilken del av installationen var förvirrande eller otydlig?

en: Missing features
sv: Saknade funktioner

en: Which features were you looking for?
sv: Vilka funktioner letade du efter?

en: Other
sv: Annat

en: Please share why you’re deactivating the PayPal plugin so we can make improvements.
sv: Vänligen dela med dig av varför du inaktiverar PayPal-pluginet så att vi kan göra förbättringar.

en: Your privacy is important to us. No personal data is collected with this form—just your valuable feedback and basic system information (such as WordPress and plugin versions) to help us improve our plugin.
sv: Din integritet är viktig för oss. Ingen personlig information samlas in med detta formulär—bara din värdefulla feedback och grundläggande systeminformation (såsom WordPress- och pluginversioner) för att hjälpa oss att förbättra vår plugin.

en: Visit our support page for assistance
sv: Besök vår supportsida för hjälp

en: Get Support
sv: Få support

en: Send & Deactivate
sv: Skicka & Avaktivera

en: I rather wouldn't say
sv: Jag skulle hellre inte säga det

en: Item
sv: Artikel

en: Fee
sv: Avgift

en: Settings
sv: Inställningar

en: Community support
sv: Gemenskapsstöd

en: Rate our plugin
sv: Betygsätt vårt plugin

note: translators: %s: plugin name
en: Thank you for using %s 💕
sv: Tack för att du använder %s 💕

note: translators: %1$s: review URL
en: If you have a moment, we'd love it if you could leave us a <b><a target="_blank" href="%1$s">quick review</a>.</b> it motivates us and helps us keep improving. 💫 <br>Have feature ideas? Include them in your review — your feedback shapes our roadmap, and we love turning your ideas into reality.
sv: Om du har ett ögonblick skulle vi uppskatta om du kunde lämna oss en <b><a target="_blank" href="%1$s">snabb recension</a>.</b> Det motiverar oss och hjälper oss att fortsätta förbättra oss. 💫 <br>Har du idéer för funktioner? Inkludera dem i din recension — din feedback formar vår färdplan, och vi älskar att förvandla dina idéer till verklighet.

en: Write Review
sv: Skriv recension

en: Done!
sv: Klart!

en: Remind me later
sv: Påminn mig senare

en: Hide
sv: Dölj

[ctx: Important]
en: Card number
sv: Kortnummer

[ctx: Important]
en: Expiration date
sv: Utgångsdatum

[ctx: Important]
en: Security code
sv: Säkerhetskod

[ctx: Important]
en: Confirm Your PayPal Order
sv: Bekräfta din PayPal-beställning

[ctx: Important]
en: Proceed to PayPal
sv: Fortsätt till PayPal

[ctx: Important]
note: translators: %s: Order button text (e.g. Place order)
en: Click the "%s" button below to process your order.
sv: Klicka på knappen "%s" nedan för att behandla din beställning.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to shop</a>
sv: Förlåt, din session har löpt ut. <a href="%s" class="wc-backward">Återvänd till butiken</a>

en: Unable to create order.
sv: Kunde inte skapa beställning.

[ctx: Important]
en: Credit or Debit Card (PayPal) By Easy Payment
sv: Kredit- eller betalkort (PayPal) via enkel betalning

[ctx: Important]
en: Advanced Card Processing.
sv: Avancerad kortbehandling.

en: Place order
sv: Lägg beställning

[ctx: Important]
en: Sandbox Mode Enabled.
sv: Sandbox-läge aktiverat.

[ctx: Important]
en: Use test card 4111 1111 1111 1111 with any future expiration date and any CVV.
sv: Använd testkortet 4111 1111 1111 1111 med ett framtida utgångsdatum och valfri CVV.

en: Save to account
sv: Spara till konto

en: Refund failed.
sv: Återbetalning misslyckades.

[ctx: Important]
en: Credit or Debit Card
sv: Kredit- eller betalkort

[ctx: Important]
en: Confirm your PayPal order
sv: Bekräfta din PayPal-beställning

[ctx: Important]
en: PayPal Gateway By Easy Payment
sv: PayPal Gateway Av Easy Payment

[ctx: Important]
en: PayPal, Pay Later, Venmo, Credit & Debit Cards, Google Pay, Apple Pay — and many more.
sv: PayPal, Betala senare, Venmo, Kredit- och betalkort, Google Pay, Apple Pay — och många fler.

en: Admin Only Mode
sv: Endast administratörsläge

en: is currently enabled. PayPal payment methods are visible only to site administrators and store managers. Disable this mode after testing to make them available to customers.
sv: är för närvarande aktiverad. PayPal-betalningsmetoder är endast synliga för webbplatsadministratörer och butikschefer. Inaktivera detta läge efter testning för att göra dem tillgängliga för kunder.

en: Please verify the PayPal account to receive the payments.
sv: Vänligen verifiera PayPal-kontot för att ta emot betalningarna.

en: PayPal onboarding process successfully completed.
sv: PayPal onboarding-processen har slutförts framgångsrikt.

en: We could not properly connect to PayPal. Please reload the page to continue.
sv: Vi kunde inte ansluta ordentligt till PayPal. Vänligen ladda om sidan för att fortsätta.

note: translators: %1$s: URL to the PayPal Connection page.
en: <strong>PayPal Setup Required:</strong> Connect your PayPal account or enter your Client ID and Secret in the <a href="%1$s">PayPal Connection</a> to begin accepting payments.
sv: <strong>PayPal-installation krävs:</strong> Anslut ditt PayPal-konto eller ange ditt klient-ID och hemlighet i <a href="%1$s">PayPal-anslutningen</a> för att börja ta emot betalningar.

en: Click the PayPal button to add your payment method.
sv: Klicka på PayPal-knappen för att lägga till din betalningsmetod.

note: translators: %s: button label text
en: Click the "%s" button below to process your order.
sv: Klicka på knappen "%s" nedan för att behandla din beställning.

en: Click a payment option below to process your order.
sv: Klicka på ett betalningsalternativ nedan för att behandla din beställning.

en: Return to payments
sv: Återgå till betalningar

en: PayPal Connection
sv: PayPal-anslutning

en: PayPal Settings
sv: PayPal-inställningar

en: Advanced Card Payments
sv: Avancerade kortbetalningar

en: Pay Later Messaging
sv: Betala senare-meddelande

en: Additional Settings
sv: Ytterligare inställningar

en: FAQ
sv: Vanliga frågor (FAQ)

en: This represents the fee PayPal collects for the transaction.
sv: Detta representerar avgiften som PayPal tar ut för transaktionen.

en: PayPal Fee:
sv: PayPal-avgift:

en: Disconnect
sv: Koppla bort

en: PayPal Account Connected
sv: PayPal-konto kopplat

en: Connected Account:
sv: Ansluten konto:

en: Disconnect PayPal Account
sv: Koppla bort PayPal-konto

en: The PayPal Client ID and Secret key you entered are invalid. Ensure you are using the correct credentials for the selected environment (Sandbox or Live).
sv: PayPal-klient-ID:t och hemliga nyckeln du angav är ogiltiga. Se till att du använder rätt autentiseringsuppgifter för den valda miljön (Sandbox eller Live).

en: Click to Connect PayPal
sv: Klicka för att ansluta PayPal

en: The Connect to PayPal service is temporarily unavailable.
sv: Tjänsten Anslut till PayPal är tillfälligt otillgänglig.

en: Toggle to manual credential input
sv: Väx till manuell inmatning av referenser

en: Recommended
sv: Rekommenderad

en: OR
sv: ELLER

en: Click here to insert credentials manually
sv: Klicka här för att manuellt ange autentiseringsuppgifter

en: Which PayPal buttons (e.g. Pay Later, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Bancontact, etc.) will appear?
sv: Vilka PayPal-knappar (t.ex. Betala senare, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Bancontact, etc.) kommer att visas?

en: The PayPal buttons are shown automatically based on several factors, including:
sv: PayPal-knapparna visas automatiskt baserat på flera faktorer, inklusive:

en: The buyer’s country
sv: Köparens land

en: Their device type
sv: Deras enhetstyp

en: The funding sources they’ve enabled
sv: De finansieringskällor de har aktiverat

en: As a result, each buyer may see a different set of buttons. Pay Later options vary by country and may display different buttons.
sv: Som ett resultat kan varje köpare se en annan uppsättning knappar. Betala senare-alternativ varierar beroende på land och kan visa olika knappar.

en: How can I hide specific PayPal buttons?
sv: Hur kan jag dölja specifika PayPal-knappar?

en: By default, all PayPal buttons are enabled. To hide specific buttons, use the <strong>Disable Specific Payment Buttons</strong> option.
sv: Som standard är alla PayPal-knappar aktiverade. För att dölja specifika knappar, använd alternativet <strong>Inaktivera specifika betalningsknappar</strong>.

en: Example: To hide the Pay Later button on the Checkout Page:
sv: Exempel: För att dölja knappen Betala senare på kassan:

en: Go to <strong>PayPal Settings</strong> > Checkout Page
sv: Gå till <strong>PayPal-inställningar</strong> > Kassa-sidan

en: Find the <strong>Disable Specific Payment Buttons</strong> setting.
sv: Hitta inställningen <strong>Inaktivera specifika betalningsknappar</strong>.

en: Select <strong>Pay Later</strong> from the dropdown list.
sv: Välj <strong>Betala senare</strong> från rullgardinsmenyn.

en: Click <strong>Save Changes</strong>.
sv: Klicka på <strong>Spara ändringar</strong>.

en: How can I show only the "PayPal" button on the Checkout page?
sv: Hur kan jag visa endast "PayPal"-knappen på kassan?

en: To display only the "PayPal" button on the Checkout page, follow these steps:
sv: För att endast visa "PayPal"-knappen på kassan, följ dessa steg:

en: Step 1: Update PayPal Settings
sv: Steg 1: Uppdatera PayPal-inställningar

en: Under <strong>Disable Specific Payment Buttons</strong>, select <strong>Credit or Debit Card</strong> and any other methods you want to hide.
sv: Under <strong>Inaktivera specifika betalningsknappar</strong>, välj <strong>Kredit- eller betalkort</strong> och andra metoder du vill dölja.

en: Step 2: Update Advanced Card Payments Settings
sv: Steg 2: Uppdatera inställningar för avancerade kortbetalningar

en: Go to <strong>Advanced Card Payments</strong> settings.
sv: Gå till inställningarna för <strong>Avancerade kortbetalningar</strong>.

en: Disable the option <strong>Enable Advanced Credit/Debit Card</strong>.
sv: Inaktivera alternativet <strong>Aktivera avancerat kredit-/betalkort</strong>.

en: Once you save the changes in both sections, only the "PayPal" button will appear on the Checkout page.
sv: När du har sparat ändringarna i båda sektionerna kommer endast "PayPal"-knappen att visas på kassan sidan.

en: How can I show only the "Credit or Debit Card" payment method on the Checkout page?
sv: Hur kan jag visa endast betalningsmetoden "Kredit- eller Betalkort" på kassan?

en: To display only the "Credit or Debit Card" payment method on the Checkout page, follow these steps:
sv: För att endast visa betalningsmetoden "Kredit- eller Betalkort" på kassan, följ dessa steg:

en: Go to <strong>PayPal Settings > Checkout Page</strong>.
sv: Gå till <strong>PayPal-inställningar > Kassa-sidan</strong>.

en: Disable the <strong>Enable PayPal</strong> option.
sv: Inaktivera <strong>Aktivera PayPal</strong> alternativet.

en: Step 2: Enable Advanced Credit/Debit Card Payments
sv: Steg 2: Aktivera avancerade kredit-/betalkortsbetalningar

en: Enable the option <strong>Enable Advanced Credit/Debit Card</strong>.
sv: Aktivera alternativet <strong>Aktivera avancerat kredit-/betalkort</strong>.

en: Once you save the changes in both sections, only the "Credit or Debit Card" payment method will appear on the Checkout page.
sv: När du har sparat ändringarna i båda sektionerna kommer endast betalningsmetoden "Kredit- eller Betalkort" att visas på kassan.

en: What is PayPal Pay Later?
sv: Vad är PayPal Betala senare?

en: PayPal Pay Later lets your customers split their purchases into interest-free payments over time, such as "Pay in 4" or monthly installments. You get paid in full upfront, while customers enjoy flexible payment options.
sv: PayPal Pay Later låter dina kunder dela upp sina köp i räntefria betalningar över tid, såsom "Betala i 4" eller månadsbetalningar. Du får betalt i sin helhet i förskott, medan kunderna njuter av flexibla betalningsalternativ.

en: This can help increase your sales, with many merchants seeing higher conversion rates and larger order sizes.
sv: Detta kan hjälpa till att öka din försäljning, med många handlare som ser högre konverteringsgrader och större orderstorlekar.

en: Learn more about Pay Later on PayPal’s website.
sv: Läs mer om Betala senare på PayPals webbplats.

en: How can I contact support or request a new functionality?
sv: Hur kan jag kontakta support eller begära en ny funktionalitet?

en: If you have any questions, encounter an issue, or have a new functionality request, please create a support ticket on our official support page at:
sv: Om du har några frågor, stöter på ett problem eller har en begäran om ny funktionalitet, vänligen skapa en supportbiljett på vår officiella supportsida på:

en: Click to Enable Google Pay
sv: Klicka för att aktivera Google Pay

en: Important:
sv: Viktigt:

en: Click to Enable Apple Pay
sv: Klicka för att aktivera Apple Pay

en: Register Your Domain with Apple Pay
sv: Registrera din domän med Apple Pay

en: Any (sub)domain displaying an Apple Pay button must be registered on the PayPal website. If the domain is not registered, the payment method will not work.
sv: Alla (sub)domäner som visar en Apple Pay-knapp måste registreras på PayPal-webbplatsen. Om domänen inte är registrerad kommer betalningsmetoden inte att fungera.

en: Accept PayPal, Pay Later, and major cards in WooCommerce using the PayPal Commerce Platform.
sv: Acceptera PayPal, Betala senare och stora kort i WooCommerce med hjälp av PayPal Commerce Platform.

en: By Easy Payment
sv: Genom Enkel Betalning

en: AI Product Description Generator for WooCommerce
sv: AI-produktbeskrivningsgenerator för WooCommerce

en: Generate SEO-friendly titles, descriptions, and attributes with AI. Includes bulk tools and templates.
sv: Generera SEO-vänliga titlar, beskrivningar och attribut med AI. Inkluderar verktyg för massbearbetning och mallar.

en: By nexaplugins
sv: Av nexaplugins

en: Payment Gateway for Authorize.Net for WooCommerce
sv: Betalningsgateway för Authorize.Net för WooCommerce

en: Accept credit and debit cards via Authorize.Net with a secure, seamless WooCommerce checkout.
sv: Acceptera kredit- och betalkort via Authorize.Net med en säker och smidig WooCommerce-kassa.

en: Widgets for Google Business Reviews and Ratings
sv: Widgets för Google Företagsrecensioner och Betyg

en: Showcase your Google Business Profile reviews and star rating with customizable widgets.
sv: Visa dina Google Business Profile-recensioner och stjärnbetyg med anpassningsbara widgets.

en: By Repocean
sv: Av Repocean

en: Payment Gateway for PhonePe and for WooCommerce
sv: Betalningsgateway för PhonePe och för WooCommerce

en: Accept PhonePe UPI, Wallet, and Cards with a fast, secure payment experience in WooCommerce.
sv: Acceptera PhonePe UPI, plånböcker och kort med en snabb, säker betalningsupplevelse i WooCommerce.

en: Payment Gateway for Razorpay and for WooCommerce
sv: Betalningsgateway för Razorpay och för WooCommerce

en: Accept UPI, Cards, and Net Banking via Razorpay with a reliable, optimized WooCommerce integration.
sv: Acceptera UPI, kort och nätbank via Razorpay med en pålitlig, optimerad WooCommerce-integration.

en: Recommended Plugins
sv: Rekommenderade tillägg

en: Start by adding helpful extensions to your store—payments, product content, reviews and more.
sv: Börja med att lägga till användbara tillägg till din butik—betalningar, produktinnehåll, recensioner och mer.

en: Plugin logo
sv: Plugin-logotyp

en: Install Now
sv: Installera nu

en: No matching plugins found for your store settings.
sv: Inga matchande plugins hittades för dina butikinställningar.

en: Live Preview
sv: Live förhandsvisning

en: PayPal Smart Button Preview
sv: Förhandsgranskning av PayPal Smart Button

en: Preview only. No payment will be processed.
sv: Endast förhandsgranskning. Ingen betalning kommer att behandlas.

en: Congratulations! PayPal is Connected 🎉
sv: Grattis! PayPal är ansluten 🎉

en: The primary setup is already complete.
sv: Den primära installationen är redan klar.

en: No further action is required unless additional customization is needed.
sv: Ingen ytterligare åtgärd krävs om inte ytterligare anpassning behövs.

en: Got it
sv: Förstått

en: Invalid or missing payment token fields.
sv: Ogiltiga eller saknade betalningstokenfält.

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
sv: Vänligen välj mängden av varor du önskar lägga till i din kundvagn&hellip;

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
sv: Vänligen välj en produkt att lägga till i din kundvagn&hellip;

en: Please choose product options&hellip;
sv: Vänligen välj produktalternativ&hellip;

note: translators: %s: Product attribute name.
en: Invalid value posted for %s
sv: Ogiltigt värde skickat för %s

note: translators: %s: Comma-separated list of missing required product attributes.
en: %s is a required field | %s are required fields
sv[0]: %s är ett obligatoriskt fält
sv[1]: %s är ett obligatoriskt fält

en: Continue to payment
sv: Fortsätt till betalning

en: Card Details
sv: Kortdetaljer

en: Address Verification Result
sv: Adressverifieringsresultat

en: Card Security Code Result
sv: Resultat för kortsäkerhetskod

note: translators: 1: Payment method title, 2: Payment status (e.g., Completed, Pending). translators: 1: Payment method title, 2: Payment status.
en: Payment via %1$s : %2$s.
sv: Betalning via %1$s : %2$s.

note: translators: 1: Payment method title, 2: Transaction ID. translators: 1: payment method title, 2: transaction ID translators: %1$s is the payment method title, %2$s is the PayPal transaction ID.
en: %1$s Transaction ID: %2$s
sv: %1$s Transaktions-ID: %2$s

en: Payment authorized. Change payment status to processing or complete to capture funds.
sv: Betalning auktoriserad. Ändra betalningsstatus till behandling eller slutförd för att fånga medel.

note: translators: 1: Refunded amount, 2: Refund transaction ID.
en: Refunded %1$s - Refund ID: %2$s
sv: Återbetald %1$s - Återbetalnings-ID: %2$s

en: An error occurred while updating the order.
sv: Ett fel uppstod vid uppdateringen av beställningen.

note: translators: %s: Plugin version number.
en: Payment Gateway for PayPal on WooCommerce: %1$s
sv: Betalningsgateway för PayPal på WooCommerce: %1$s

note: translators: %s: WooCommerce version number.
en: WooCommerce Version: %1$s
sv: WooCommerce-version: %1$s

note: translators: 1: PayPal pending reason.
en: Payment pending (%1$s).
sv: Betalning pågår (%1$s).

note: translators: 1: refunded amount, 2: refunded currency
en: Marked as refunded via PayPal. Total refunded: %1$s %2$s.
sv: Markerad som återbetalad via PayPal. Totalt återbetalat: %1$s %2$s.

en: Sorry, your session has expired.
sv: Tyvärr har din session gått ut.

en: This payment was unable to be processed successfully. Please try again with another payment method.
sv: Denna betalning kunde inte behandlas framgångsrikt. Vänligen försök igen med en annan betalningsmetod.

en: Return to your shop.
sv: Återvänd till din butik.

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account
sv: Betala via PayPal; du kan betala med ditt kreditkort om du inte har ett PayPal-konto

en: Environment
sv: Miljö

en: Select PayPal Environment
sv: Välj PayPal-miljö

en: Choose the PayPal environment. Select "Sandbox" for testing transactions (no real transactions will occur) or "Production" for live transactions.
sv: Välj PayPal-miljö. Välj "Sandbox" för att testa transaktioner (inga riktiga transaktioner kommer att äga rum) eller "Production" för riktiga transaktioner.

en: Sandbox (Test Mode)
sv: Sandbox (Testläge)

en: Production (Live)
sv: Produktion (Live)

en: Connect to PayPal
sv: Anslut till PayPal

en: Setup or link an existing PayPal account.
sv: Ställ in eller länka ett befintligt PayPal-konto.

en: Enter PayPal Client ID.
sv: Ange PayPal-klient-ID.

en: Live Secret key
sv: Live hemlig nyckel

en: Enter PayPal Secret key.
sv: Ange PayPal hemlig nyckel.

en: Live PayPal Email
sv: Live PayPal-e-postadress

en: Enter Live PayPal Email.
sv: Ange Live PayPal-e-postadress.

en: Connection Status
sv: Anslutningsstatus

en: Connect to PayPal Sandbox
sv: Anslut till PayPal Sandbox

en: Sandbox Client ID
sv: Sandbox-klient-ID

en: Sandbox Secret key
sv: Sandbox hemlig nyckel

en: Sandbox PayPal Email
sv: Sandbox PayPal-e-postadress

en: Enter Sandbox PayPal Email.
sv: Ange Sandbox PayPal-e-postadress.

en: When enabled, Payment methods will only be visible to site administrators and store managers. This allows you to test PayPal on your live site without customers seeing them.
sv: När det är aktiverat kommer betalningsmetoder endast att vara synliga för webbplatsadministratörer och butikschefer. Detta gör att du kan testa PayPal på din live-webbplats utan att kunderna ser dem.

en: Select Height
sv: Välj Höjd

en: Enable/Disable
sv: Aktivera/Avaktivera

en: Enable PayPal
sv: Aktivera PayPal

en: Enable this option to activate the PayPal gateway. Uncheck to disable it.
sv: Aktivera det här alternativet för att aktivera PayPal-gatewayen. Avmarkera för att inaktivera den.

en: Title
sv: Titel

en: The title displayed to customers during checkout.
sv: Titeln som visas för kunder under kassan.

en: Description
sv: Beskrivning

en: The description displayed to customers during checkout.
sv: Beskrivningen som visas för kunder under kassan.

en: Display PayPal Buttons On
sv: Visa PayPal-knappar på

en: Product Page
sv: Produkt Sida

en: Cart Page
sv: Kundvagnssida

en: Express Checkout
sv: Snabbetalning

en: Checkout Page
sv: Kassa-sidan

en: Mini Cart (Side Cart)
sv: Mini Cart (Sidokorg)

en: Set the page(s) to display the PayPal Buttons.
sv: Ställ in sidan/sidorna för att visa PayPal-knapparna.

en: Disable Specific Payment Buttons
sv: Inaktivera specifika betalningsknappar

en: PayPal buttons (e.g. Pay Later, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Bancontact, etc.) are shown automatically based on factors such as the buyer’s country and their device type. <br><br>By default, <b>all buttons are enabled.</b> To disable individual payment buttons, use the <b>"Disable Specific Payment Buttons"</b> setting available in each page section below.<br><br>For Express Checkout, it will follow the configuration from the Checkout Page.<br>For Mini Cart, this setting will follow the configuration from the Product Page.
sv: PayPal-knappar (t.ex. Betala senare, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Bancontact, etc.) visas automatiskt baserat på faktorer som köparens land och deras enhetstyp. <br><br>Som standard är <b>alla knappar aktiverade.</b> För att inaktivera individuella betalningsknappar, använd inställningen <b>"Inaktivera specifika betalningsknappar"</b> som finns i varje avsnitt på sidan nedan.<br><br>För Express Checkout kommer den att följa konfigurationen från kassan. För Mini Cart kommer denna inställning att följa konfigurationen från produkt sidan.

en: Select payment buttons to disable
sv: Välj betalningsknappar att inaktivera

en: Button Layout
sv: Knapplayout

en: Select Vertical for stacked buttons, and Horizontal for side-by-side buttons.
sv: Välj Vertikal för staplade knappar och Horisontell för knappar sida vid sida.

en: Horizontal (Recommended)
sv: Horisontell (Rekommenderad)

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Button Color
sv: Knapparnas färg

en: Gold (Recommended)
sv: Guld (Rekommenderad)

en: Blue
sv: Blå

en: White
sv: Vit

en: Black
sv: Svart

en: Button Shape
sv: Knappform

en: Rect (Recommended)
sv: Rektangel (Rekommenderad)

en: Pill
sv: Piller

en: Button Width
sv: Knapplängd

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Responsive
sv: Responsiv

en: Button Height
sv: Knapphöjd

en: Button Label
sv: Knappetikett

en: PayPal (Recommended)
sv: PayPal (Rekommenderat)

en: Checkout
sv: Kassa

en: Buy Now
sv: Köp nu

en: Pay
sv: Betala

en: Vertical (Recommended)
sv: Vertikal (Rekommenderad)

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Responsive (Recommended)
sv: Responsiv (Rekommenderad)

en: PayPal Button Position (Classic Cart Only)
sv: PayPal-knappens position (endast klassisk kundvagn)

en: Choose where the PayPal buttons should appear on the cart page, either above or below the "Proceed to Checkout" button. This applies only to classic cart templates, not the new Cart Blocks layout.
sv: Välj var PayPal-knapparna ska visas på kundvagnssidan, antingen ovanför eller nedanför knappen "Fortsätt till kassan". Detta gäller endast klassiska kundvagnsmallar, inte den nya Cart Blocks-layouten.

en: Below Proceed to Checkout button
sv: Nedanför knappen Gå till kassan

en: Above Proceed to Checkout button
sv: Över knappen Gå till kassan

en: Icon
sv: Ikon

en: Combination Mark (PP PayPal)
sv: Kombinationsmärke (PP PayPal)

en: Select the PayPal logo style displayed next to the payment method title on the checkout page.
sv: Välj den PayPal-logotypstil som visas bredvid betalningsmetodens titel på kassan.

en: Show Redirect Icon and Text
sv: Visa omdirigeringsikon och text

en: When enabled, a redirect icon and message will appear to let customers know they will be taken to PayPal to complete their payment.
sv: När det är aktiverat kommer en omdirigeringsikon och meddelande att visas för att informera kunderna om att de kommer att tas till PayPal för att slutföra sin betalning.

en: Use Place Order Button
sv: Använd knappen "Placerar beställning"

en: Enable this to use the default Place Order button on the checkout page instead of showing PayPal buttons. This setting does not affect Express Checkout.
sv: Aktivera detta för att använda standardknappen "Placerar beställning" på kassan istället för att visa PayPal-knappar. Denna inställning påverkar inte Express Checkout.

note: translators: Admin notice explaining how to enable PayPal Advanced Card Payments. HTML <br> tags are intentional for formatting.
en: To use Advanced Card Payments, ensure your PayPal account is eligible and enabled:<br><br>
                    <strong>Steps:</strong><br>
                    1. Visit developer.paypal.com → Apps & Credentials → API Credentials.<br>
                    2. Click your App Name.<br>
                    3. Under "Features" → Accept Payments, check if "Advanced Credit and Debit Card Payments" is enabled.<br>
                    4. If missing, your account or region may not support it.
sv: För att använda avancerade kortbetalningar, se till att ditt PayPal-konto är berättigat och aktiverat:<br><br>
                    <strong>Steg:</strong><br>
                    1. Besök developer.paypal.com → Appar & Behörigheter → API-behörigheter.<br>
                    2. Klicka på ditt appnamn.<br>
                    3. Under "Funktioner" → Acceptera betalningar, kontrollera om "Avancerade kredit- och betalkortbetalningar" är aktiverat.<br>
                    4. Om det saknas kan ditt konto eller din region kanske inte stödja det.

en: Important Note
sv: Viktig notering

en: Enable Advanced Credit/Debit Card
sv: Aktivera avancerat kredit-/betalkort

en: Enable the Advanced Credit/Debit Card payment option as a separate gateway on the checkout page. This gateway typically offers a lower PayPal fee compared to the PayPal Smart Button. The fee is 2.59% + $0.49* per transaction for Advanced Credit/Debit Card payments and 3.49% + $0.49* for PayPal Smart Buttons. It supports major cards like Visa, Mastercard, and American Express, providing a secure and streamlined payment experience.
sv: Aktivera alternativet för avancerad kredit-/betalkortbetalning som en separat gateway på kassan. Denna gateway erbjuder vanligtvis en lägre PayPal-avgift jämfört med PayPal Smart Button. Avgiften är 2,59 % + $0,49* per transaktion för avancerade kredit-/betalkortsbetalningar och 3,49 % + $0,49* för PayPal Smart Buttons. Den stöder stora kort som Visa, Mastercard och American Express, vilket ger en säker och smidig betalningsupplevelse.

en: Set the title for the Advanced Credit/Debit Card payment method as it will appear on the checkout page (e.g., 'Pay with Credit/Debit Card')..
sv: Ställ in titeln för betalningsmetoden för avancerat kredit-/betalkort som den kommer att visas på kassan (t.ex. 'Betala med kredit-/betalkort').

en: Credit or Debit Card
sv: Kredit- eller betalkort

en: Disable specific credit cards
sv: Inaktivera specifika kreditkort

en: By default all possible credit cards will be accepted. You can disable some cards, if you wish.
sv: Som standard kommer alla möjliga kreditkort att accepteras. Du kan inaktivera vissa kort om du så önskar.

en: Contingency for 3D Secure
sv: Kontingens för 3D Secure

en: 3D Secure when required
sv: 3D Secure när det krävs

en: Always trigger 3D Secure
sv: Alltid aktivera 3D Secure

en: 3D Secure benefits cardholders and merchants by providing an additional layer of verification using Verified by Visa, MasterCard SecureCode and American Express SafeKey.
sv: 3D Secure gynnar kortinnehavare och handlare genom att erbjuda ett extra lager av verifiering med hjälp av Verified by Visa, MasterCard SecureCode och American Express SafeKey.

en: Card Save Enabled
sv: Kortbetalning aktiverad

en: Enable card saving at checkout
sv: Aktivera kortbesparing vid kassan

en: When enabled, customers can securely save their card details using PayPal for faster future checkouts.
sv: När det är aktiverat kan kunder säkert spara sina kortuppgifter med PayPal för snabbare framtida utcheckningar.

en: Advanced Credit/Debit Card payments are not enabled in your PayPal account. <br><br><strong>Supported Countries:</strong><br>Australia, Austria, Belgium, Bulgaria, Canada, China, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hong Kong, Hungary, Ireland, Italy, Japan, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Singapore, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, United States, United Kingdom<br><br>
sv: Avancerade kredit-/betalkortsbetalningar är inte aktiverade i ditt PayPal-konto. <br><br><strong>Stödda länder:</strong><br>Australien, Österrike, Belgien, Bulgarien, Kanada, Kina, Cypern, Tjeckien, Danmark, Estland, Finland, Frankrike, Tyskland, Grekland, Hongkong, Ungern, Irland, Italien, Japan, Lettland, Liechtenstein, Litauen, Luxemburg, Malta, Nederländerna, Norge, Polen, Portugal, Rumänien, Singapore, Slovakien, Slovenien, Spanien, Sverige, USA, Storbritannien<br><br>

en: Please ensure that Google Pay is enabled in your PayPal account.
sv: Vänligen se till att Google Pay är aktiverat i ditt PayPal-konto.

en: Check this box to display the Google Pay button on selected pages.
sv: Kryssa i den här rutan för att visa Google Pay-knappen på valda sidor.

note: translators: 1: Google Pay setup guide link, 2: supported countries and currencies link
en: Google Pay must be enabled in your PayPal account (%1$s). Please ensure your country and currency are supported (%2$s).
sv: Google Pay måste vara aktiverat i ditt PayPal-konto (%1$s). Vänligen se till att ditt land och valuta stöds (%2$s).

en: setup guide
sv: installationsguide

en: supported countries and currencies
sv: stödda länder och valutor

en: The page must be served over a secure (HTTPS) connection.
sv: Sidan måste serveras över en säker (HTTPS) anslutning.

en: To show the Google Pay button,
sv: För att visa Google Pay-knappen,

en: Enable Google Pay
sv: Aktivera Google Pay

en: Display Google Pay Button On
sv: Visa Google Pay-knapp på

en: Product
sv: Produkt

en: Cart
sv: Kundvagn

en: Mini Cart
sv: Mini kundvagn

en: Set the page(s) to display the Google Pay button.
sv: Ställ in sidan/ sidorna för att visa Google Pay-knappen.

en: Plain
sv: Enkel

en: Buy
sv: Köp

en: Donate
sv: Donera

en: Book
sv: Bok

en: Order
sv: Beställning

en: Subscribe
sv: Prenumerera

note: translators: %1$s is the supported countries list. %2$s is the supported currencies list.
en: Google Pay is not enabled in your PayPal account. Click below to enable it.<br><br><strong>Supported Countries:</strong><br>%1$s<br><br><strong>Supported Currencies:</strong><br>%2$s
sv: Google Pay är inte aktiverat i ditt PayPal-konto. Klicka nedan för att aktivera det.<br><br><strong>Stödda länder:</strong><br>%1$s<br><br><strong>Stödda valutor:</strong><br>%2$s

note: translators: %1$s is the list of supported countries. %2$s is the list of supported currencies.
en: Apple Pay is not enabled in your PayPal account. Click below to enable it.<br><br><strong>Supported Countries:</strong><br>%1$s<br><br><strong>Supported Currencies:</strong><br>%2$s
sv: Apple Pay är inte aktiverat i ditt PayPal-konto. Klicka nedan för att aktivera det.<br><br><strong>Stödda länder:</strong><br>%1$s<br><br><strong>Stödda valutor:</strong><br>%2$s

en: Enable Apple Pay
sv: Aktivera Apple Pay

en: Please ensure that Apple Pay is enabled in your PayPal account.
sv: Vänligen se till att Apple Pay är aktiverat i ditt PayPal-konto.

en: Check this box to display the Apple Pay button on selected pages.
sv: Kryssa i den här rutan för att visa Apple Pay-knappen på valda sidor.

note: translators: 1: Apple Pay setup guide link, 2: supported countries and currencies link
en: Apple Pay must be enabled in your PayPal account (%1$s) and make sure your country and currency are supported (%2$s).
sv: Apple Pay måste vara aktiverat i ditt PayPal-konto (%1$s) och se till att ditt land och valuta stöds (%2$s).

en: To show the Apple Pay button,
sv: För att visa Apple Pay-knappen,

en: Domain Registration
sv: Domänregistrering

en: Apple requires that the website domain be registered on PayPal. Payments will not be processed if the Apple Pay button is used on an unregistered domain.
sv: Apple kräver att webbplatsens domän är registrerad på PayPal. Betalningar kommer inte att behandlas om Apple Pay-knappen används på en oregistrerad domän.

en: Display Apple Pay Button On
sv: Visa Apple Pay-knapp på

en: Set the page(s) to display the Apple Pay button.
sv: Ställ in sidan/ sidorna för att visa Apple Pay-knappen.

en: White with outline
sv: Vit med kontur

en: Your customers can already buy now and pay later with PayPal — add messaging to your site to let them know. PayPal’s Pay Later helps boost merchants' conversion rates and increases cart sizes by 39%.¹ You get paid in full up front. <a target="_blank" href="https://www.paypal.com/us/business/accept-payments/checkout/installments">More about Pay Later</a>
sv: Dina kunder kan redan köpa nu och betala senare med PayPal — lägg till meddelanden på din webbplats för att informera dem. PayPals Betala senare hjälper till att öka handlarens konverteringsfrekvenser och ökar kundvagnens storlek med 39%.¹ Du får betalt i sin helhet i förskott. <a target="_blank" href="https://www.paypal.com/us/business/accept-payments/checkout/installments">Mer om Betala senare</a>

en: Enable Pay Later Messaging
sv: Aktivera Meddelande om Betala Senare

en: Displays Pay Later messaging for available offers.
sv: Visar Pay Later-meddelanden för tillgängliga erbjudanden.

en: Display Pay Later messaging On
sv: Visa senare betalning meddelande På

en: Home
sv: Hem

en: Category
sv: Kategori

en: Payment
sv: Betalning

en: Set the page(s) you want to display messaging on, and then adjust that page's display option below.
sv: Ställ in den sida/sidor du vill visa meddelanden på, och justera sedan sidans visningsalternativ nedan.

en: Home Page
sv: Hemside

en: Layout Type
sv: Layouttyp

en: Text Layout
sv: Textlayout

en: Flex Layout
sv: Flexlayout

en: Logo Type
sv: Logotyp

en: Primary
sv: Primär

en: Alternative
sv: Alternativ

en: None
sv: Ingen

en: Logo Position
sv: Logotypens position

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Rätt

en: Top
sv: Topp

en: Text Size
sv: Textstorlek

en: Text Color
sv: Textfärg

en: Monochrome
sv: Monokrom

en: Grayscale
sv: Gråskala

en: Color
sv: Färg

en: White (No Border)
sv: Vit (Ingen kant)

en: Gray
sv: Grå

en: Ratio
sv: Förhållande

en: Flexes between 120px and 300px wide
sv: Flexar mellan 120px och 300px bred

en: 160px wide
sv: 160px bred

en: Flexes between 250px and 768px wide
sv: Flexar mellan 250px och 768px bred

en: Flexes between 250px and 1169px wide
sv: Flexar mellan 250px och 1169px bred

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on Home page.
sv: Jag behöver en kortkod så att jag kan placera meddelandet på en bättre plats på startsidan.

en: Shortcode
sv: Kortkod

en: Category Page
sv: Kategorisida

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on category page.
sv: Jag behöver en kortkod så att jag kan placera meddelandet på en bättre plats på kategorisidan.

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on product page.
sv: Jag behöver en kortkod så att jag kan placera meddelandet på en bättre plats på produkt sidan.

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on cart page.
sv: Jag behöver en kortkod så att jag kan placera meddelandet på en bättre plats på kundvagnssidan.

en: Payment Page
sv: Betalningssida

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on payment page.
sv: Jag behöver en kortkod så att jag kan placera meddelandet på en bättre plats på betalningssidan.

en: Payment action
sv: Betalningsåtgärd

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
sv: Välj om du vill fånga medel omedelbart eller endast auktorisera betalningen.

en: Capture
sv: Fånga

en: Authorize
sv: Auktorisera

en: Brand Name
sv: Varumärke

en: This controls what users see as the brand / company name on PayPal review pages.
sv: Detta styr vad användare ser som varumärket / företagsnamnet på PayPal-granskningssidor.

en: Landing Page
sv: Landningssida

en: The type of landing page to show on the PayPal site for customer checkout. PayPal Account Optional must be checked for this option to be used.
sv: Typen av landningssida som ska visas på PayPal-webbplatsen för kundens kassa. PayPal-konto valfritt måste vara markerat för att detta alternativ ska kunna användas.

en: Login
sv: Logga in

en: Billing
sv: Fakturering

en: No Preference
sv: Ingen preferens

en: Instant Payments
sv: Omedelbara betalningar

en: If you enable this setting, PayPal will be instructed not to allow the buyer to use funding sources that take additional time to complete (for example, eChecks). Instead, the buyer will be required to use an instant funding source, such as an instant transfer, a credit/debit card, or PayPal Credit.
sv: Om du aktiverar den här inställningen kommer PayPal att instrueras att inte tillåta köparen att använda finansieringskällor som tar extra tid att slutföra (till exempel eChecks). Istället kommer köparen att behöva använda en omedelbar finansieringskälla, såsom en omedelbar överföring, ett kredit-/betalkort eller PayPal Credit.

en: Require Instant Payment
sv: Kräv omedelbar betalning

en: Billing Address
sv: Faktureringsadress

en: Use PayPal Shipping Address as Billing
sv: Använd PayPal-fraktadress som fakturaadress

en: If the billing address is empty and PayPal provides a shipping address, the order will use the shipping address as the billing address.
sv: Om faktureringsadressen är tom och PayPal tillhandahåller en leveransadress, kommer beställningen att använda leveransadressen som faktureringsadress.

en: Send Item Details
sv: Skicka artikelinformation

en: Send line item details to PayPal
sv: Skicka radpostdetaljer till PayPal

en: Include all line item details in the payment request to PayPal so that they can be seen from the PayPal transaction details page.
sv: Inkludera alla radpostdetaljer i betalningsbegäran till PayPal så att de kan ses från PayPal-transaktionsdetaljsidan.

en: Order Review Page
sv: Beställningsgranskningssidan

en: Skip Order Review Page
sv: Hoppa över beställningsgranskningssidan

en: Payments from the Product or Cart page skip the review step and go straight to the Thank You page.
sv: Betalningar från produkt- eller kundvagnssidan hoppar över granskningssteget och går direkt till tack-sidan.

en: Invoice prefix
sv: Faktura-prefix

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
sv: Vänligen ange ett prefix för dina fakturanummer. Om du använder ditt PayPal-konto för flera butiker, se till att detta prefix är unikt, eftersom PayPal inte tillåter beställningar med samma fakturanummer.

en: Credit Card Statement Name
sv: Kreditkortssaldonamn

en: The value entered here will be displayed on the buyer's credit card statement.
sv: Värdet som anges här kommer att visas på köparens kreditkortssaldo.

en: Debug log
sv: Felsökningslogg

en: Enable logging
sv: Aktivera loggning

note: translators: %s is the path to the WooCommerce PayPal debug log file.
en: Log PayPal events, such as Webhook, Payment, Refund inside %s
sv: Logga PayPal-händelser, såsom Webhook, Betalning, Återbetalning inuti %s

en: PayPal Shipment Tracking
sv: PayPal Fraktspårning

en: Transaction Id
sv: Transaktions-ID

en: Tracking Number*
sv: Spårningsnummer*

en: Carrier
sv: Bärare

en: Select Carrier
sv: Välj transportör

en: Carrier Name*
sv: Fraktbolagets namn*

en: Add tracking information
sv: Lägg till spårningsinformation

en: Something went wrong. Please try again.
sv: Något gick fel. Vänligen försök igen.

en: Billing address didn’t match the card (AVS).
sv: Faktureringsadressen matchade inte kortet (AVS).

en: Security code (CVV) didn’t match.
sv: Säkerhetskoden (CVV) matchade inte.

en: The payer opened a dispute with PayPal.
sv: Betalaren öppnade en tvist med PayPal.

en: The issuer reversed the charge (chargeback).
sv: Utgivaren återförde avgiften (återbetalning).

en: Payment by eCheck—awaiting clearance.
sv: Betalning via eCheck—väntar på godkännande.

en: Action required in your PayPal account (international withdrawal).
sv: Åtgärd krävs i ditt PayPal-konto (internationalt uttag).

en: Payment pending manual review.
sv: Betalning väntar på manuell granskning.

en: Payee receiving preference requires action (often currency related).
sv: Betalaren som tar emot preferens kräver åtgärd (ofta relaterad till valuta).

en: Funds were refunded.
sv: Medlen återbetalades.

en: Approved—waiting for payer to send funds.
sv: Godkänd—väntar på att betalaren ska skicka medlen.

en: Payee does not have a PayPal account.
sv: Mottagaren har inte ett PayPal-konto.

en: Payee’s PayPal account requires verification.
sv: Betalarens PayPal-konto kräver verifiering.

en: The transaction could not be completed.
sv: Transaktionen kunde inte slutföras.

note: translators: 1: payment method title, 2: pending reason text
en: Payment via %1$s pending. %2$s
sv: Betalning via %1$s är på väg. %2$s

note: translators: 1: payment method title, 2: decline reason text
en: Payment via %1$s declined. %2$s
sv: Betalning via %1$s avvisades. %2$s

note: translators: %s: payment failure reason
en: Payment declined. %s
sv: Betalning avslogs. %s

note: translators: 1: processor response code, 2: AVS result, 3: CVV result
en: Processor response: code=%1$s, AVS=%2$s, CVV=%3$s
sv: Processor svar: kod=%1$s, AVS=%2$s, CVV=%3$s

note: translators: 1: payment method title, 2: failure reason
en: Payment via %1$s failed. %2$s
sv: Betalning via %1$s misslyckades. %2$s

note: translators: %s: payment failure reason
en: Payment failed. %s
sv: Betalningen misslyckades. %s

note: translators: 1: payment method title, 2: PayPal refund reason
en: Payment via %1$s partially refunded. PayPal reason: %2$s.
sv: Betalning via %1$s delvis återbetalad. PayPal-anledning: %2$s.

note: translators: 1: payment method title, 2: PayPal refund reason
en: Payment via %1$s refunded. PayPal reason: %2$s.
sv: Betalning via %1$s återbetalad. PayPal-anledning: %2$s.

en: An error occurred while updating the order status.
sv: Ett fel inträffade vid uppdatering av orderstatus.

en: PayPal Credit
sv: PayPal Kredit

en: MyBank
sv: MinBank

en: SEPA-Lastschrift
sv: SEPA-dragning

en: PayPal Pay Later
sv: Betala senare med PayPal

en: PayPal Checkout
sv: PayPal Utcheckning

en: Approved.
sv: Godkänd.

en: The card security code (CVV) was incorrect.
sv: Kortets säkerhetskod (CVV) var felaktig.

en: Your bank needs to approve this. Please contact your card issuer.
sv: Din bank behöver godkänna detta. Vänligen kontakta din kortutgivare.

en: We could not find this account. Please check your card details.
sv: Vi kunde inte hitta detta konto. Vänligen kontrollera dina kortuppgifter.

en: The bank declined this transaction. Please try another payment method.
sv: Banken avslog denna transaktion. Vänligen försök med en annan betalningsmetod.

en: This transaction is not authorized. Please contact your card issuer.
sv: Denna transaktion är inte auktoriserad. Vänligen kontakta din kortutgivare.

en: There was a processing issue. The payment was reversed.
sv: Det uppstod ett behandlingsproblem. Betalningen återfördes.

en: A security check failed. Please try again.
sv: En säkerhetskontroll misslyckades. Vänligen försök igen.

en: The PIN was not accepted.
sv: PIN-koden accepterades inte.

en: Temporary system issue. Please try again later.
sv: Tillfälligt systemproblem. Vänligen försök igen senare.

en: Payment was canceled.
sv: Betalningen har avbrutits.

en: Only part of the amount was approved.
sv: Endast en del av beloppet godkändes.

en: The bank declined this transaction.
sv: Banken avslog denna transaktion.

en: Invalid data format.
sv: Ogiltigt dataformat.

en: Invalid amount.
sv: Ogiltigt belopp.

en: Card issuer/acquirer not allowed for this transaction.
sv: Kortutgivare/erhåller inte tillåten för denna transaktion.

en: Invalid capture date.
sv: Ogiltigt fångstdatum.

en: Unsupported currency for this card.
sv: Otillåten valuta för detta kort.

en: Invalid account number.
sv: Ogiltigt kontonummer.

en: This card is not allowed for recurring payments.
sv: Detta kort är inte tillåtet för återkommande betalningar.

en: Invalid terminal configuration.
sv: Ogiltig terminalkonfiguration.

en: Invalid merchant configuration.
sv: Ogiltig handlarinställning.

en: The account is restricted or inactive.
sv: Kontot är begränsat eller inaktivt.

en: Invalid processing code.
sv: Ogiltig bearbetningskod.

en: Invalid merchant category.
sv: Ogiltig handelskategori.

en: Invalid card expiry date.
sv: Ogiltigt utgångsdatum för kortet.

en: Invalid card security code (CVV).
sv: Ogiltig kortsäkerhetskod (CVV).

en: Invalid transaction state.
sv: Ogiltigt transaktionsläge.

en: Invalid order.
sv: Ogiltig beställning.

en: The card security code (CVV) did not match.
sv: Kortets säkerhetskod (CVV) matchade inte.

en: Insufficient funds.
sv: Otillräckliga medel.

en: Incorrect PIN.
sv: Felaktig PIN-kod.

en: Too many incorrect PIN attempts.
sv: För många felaktiga PIN-kodförsök.

en: This card is closed.
sv: Detta kort är stängt.

en: Card capture requested by the bank.
sv: Kortinlåsning begärd av banken.

en: User not authorized for this transaction.
sv: Användaren är inte auktoriserad för denna transaktion.

en: Address verification failed.
sv: Adressverifiering misslyckades.

en: Invalid or restricted card.
sv: Ogiltigt eller begränsat kort.

en: Address verification soft failure.
sv: Adressverifiering mjukvarufel.

en: Duplicate transaction.
sv: Duplicerad transaktion.

en: Invalid transaction.
sv: Ogiltig transaktion.

en: The card is expired.
sv: Kortet har gått ut.

en: Strong customer authentication required.
sv: Stark kundautentisering krävs.

en: This type of transaction is not permitted.
sv: Denna typ av transaktion är inte tillåten.

en: Too many attempts. Please try again later.
sv: För många försök. Vänligen försök igen senare.

en: Invalid or restricted card. Please use another card.
sv: Ogiltigt eller begränsat kort. Vänligen använd ett annat kort.

en: Address verification soft failure. Please check your billing address.
sv: Adressverifiering mjukvarufel. Vänligen kontrollera din faktureringsadress.

en: Duplicate transaction. Please try again.
sv: Duplicerad transaktion. Vänligen försök igen.

en: Invalid transaction. Please try again.
sv: Ogiltig transaktion. Vänligen försök igen.

en: Expired card. Please use another card.
sv: Utgången kort. Vänligen använd ett annat kort.

en: Incorrect PIN. Please re-enter your PIN.
sv: Felaktig PIN-kod. Vänligen ange din PIN-kod igen.

en: Strong customer authentication required. Please try again.
sv: Stark kundautentisering krävs. Vänligen försök igen.

en: Transaction not permitted. Please use another payment method.
sv: Transaktionen är inte tillåten. Vänligen använd en annan betalningsmetod.

en: Transaction attempts exceed limit. Please try again later.
sv: Transaktionsförsök överskrider gränsen. Vänligen försök igen senare.

en: Reversal rejected. Please contact support.
sv: Återbetalning avvisad. Vänligen kontakta supporten.

en: Invalid issue. Please try again.
sv: Ogiltigt ärende. Vänligen försök igen.

en: Issuer not available. Please try again later.
sv: Utgivaren är inte tillgänglig. Vänligen försök igen senare.

en: Issuer temporarily not available. Please try again shortly.
sv: Utgivaren är tillfälligt inte tillgänglig. Vänligen försök igen om en stund.

en: Card not activated. Please activate your card and try again.
sv: Kortet är inte aktiverat. Vänligen aktivera ditt kort och försök igen.

en: Updated card issued. Please use your new card.
sv: Uppdaterat kort utfärdat. Vänligen använd ditt nya kort.

en: Account not on file. Please check your card details.
sv: Kontot finns inte i filen. Vänligen kontrollera dina kortuppgifter.

en: Approved but not captured. No action needed.
sv: Godkänd men inte fångad. Ingen åtgärd behövs.

en: 3DS authentication error. Please try again.
sv: 3DS autentisering fel. Vänligen försök igen.

en: Authentication failed. Please try again.
sv: Autentisering misslyckades. Vänligen försök igen.

en: BIN error. Please try another card.
sv: BIN-fel. Vänligen försök med ett annat kort.

en: PIN error. Please try again with the correct PIN.
sv: PIN-fel. Vänligen försök igen med rätt PIN-kod.

en: Processor system error. Please try again later.
sv: Processor systemfel. Vänligen försök igen senare.

en: Host key error. Please try again.
sv: Värdnyckelfel. Vänligen försök igen.

en: Configuration error. Please contact support.
sv: Konfigurationsfel. Vänligen kontakta supporten.

en: Unsupported operation. Please try another payment method.
sv: Otillåten åtgärd. Vänligen försök med en annan betalningsmetod.

en: Communication error. Please try again later.
sv: Kommunikationsfel. Vänligen försök igen senare.

en: Communication error. Please try again shortly.
sv: Kommunikationsfel. Vänligen försök igen snart.

en: System unavailable. Please try again later.
sv: Systemet är inte tillgängligt. Vänligen försök igen senare.

en: Transaction declined. Please retry.
sv: Transaktionen avvisades. Vänligen försök igen.

en: Suspected fraud. Please use another payment method.
sv: Misstänkt bedrägeri. Vänligen använd en annan betalningsmetod.

en: Security violation. Please contact your card issuer.
sv: Säkerhetsöverträdelse. Vänligen kontakta din kortutgivare.

en: Card reported lost or stolen. Please use another card.
sv: Kortet har rapporterats som förlorat eller stulet. Vänligen använd ett annat kort.

en: Hold - call center. Please contact your card issuer.
sv: Håll - callcenter. Vänligen kontakta din kortutgivare.

en: Card refused. Please use another payment method.
sv: Kortet avvisades. Vänligen använd en annan betalningsmetod.

en: Unrecognized response code. Please try again later.
sv: Oigenkänd svarskod. Vänligen försök igen senare.

en: Contingencies not resolved. Please try again.
sv: Oförutsedda händelser har inte lösts. Vänligen försök igen.

en: CVV verification failed. Please check your CVV.
sv: CVV-verifiering misslyckades. Vänligen kontrollera din CVV.

en: Account closed. Please use another card.
sv: Kontot är stängt. Vänligen använd ett annat kort.

en: Reattempt not permitted. Please use another payment method.
sv: Återförsök är inte tillåtet. Vänligen använd en annan betalningsmetod.

en: Billing address error. Please check your billing details.
sv: Fel i faktureringsadressen. Vänligen kontrollera dina faktureringsuppgifter.

en: Account blocked by issuer. Please contact your card issuer.
sv: Kontot blockerat av utgivaren. Vänligen kontakta din kortutgivare.

en: American Express card disabled. Please use another card.
sv: American Express-kortet är inaktiverat. Vänligen använd ett annat kort.

en: Adult gaming not supported. Please use another payment method.
sv: Vuxen spelande stöds inte. Vänligen använd en annan betalningsmetod.

en: Amount incompatible. Please try a different amount.
sv: Beloppet är inkompatibelt. Vänligen försök med ett annat belopp.

en: Authorization result error. Please try again.
sv: Autentisering resultatfel. Vänligen försök igen.

en: MCC code error. Please contact support.
sv: MCC-kodfel. Vänligen kontakta supporten.

en: Address verification failed. Please check your billing address.
sv: Adressverifiering misslyckades. Vänligen kontrollera din faktureringsadress.

en: Amount exceeded. Please try a smaller amount.
sv: Beloppet överskreds. Vänligen försök med ett mindre belopp.

en: Gaming transaction error. Please use another payment method.
sv: Fel vid speltransaktion. Vänligen använd en annan betalningsmetod.

en: Registration incomplete. Please complete registration.
sv: Registreringen är ofullständig. Vänligen slutför registreringen.

en: Country error. Please try another payment method.
sv: Länderfel. Vänligen försök med en annan betalningsmetod.

en: Credit error. Please try another payment method.
sv: Kreditfel. Vänligen försök med en annan betalningsmetod.

en: Card type not supported. Please use another card.
sv: Korttyp stöds inte. Vänligen använd ett annat kort.

en: Invalid currency. Please select a supported currency.
sv: Ogiltig valuta. Vänligen välj en stödd valuta.

en: 3D Secure authentication error. Please try again.
sv: 3D Secure autentisering fel. Vänligen försök igen.

en: Dynamic currency conversion not supported. Please try again.
sv: Dynamisk valutakonvertering stöds inte. Vänligen försök igen.

en: Diners Club card rejected. Please use another card.
sv: Diners Club-kortet avvisades. Vänligen använd ett annat kort.

en: Authentication message error. Please try again.
sv: Autentiseringsmeddelandefel. Vänligen försök igen.

en: Decline threshold exceeded. Please try again later.
sv: Avvisningsgränsen har överskridits. Vänligen försök igen senare.

en: Funding instrument expired. Please use another payment method.
sv: Finansieringsinstrumentet har gått ut. Vänligen använd en annan betalningsmetod.

en: Frequency limit exceeded. Please try again later.
sv: Frekvensgränsen överskriden. Vänligen försök igen senare.

en: System error. Please try again later.
sv: Systemfel. Vänligen försök igen senare.

en: Expiry date error. Please check your card details.
sv: Utgångsdatum fel. Vänligen kontrollera dina kortuppgifter.

en: Funding source already exists. Please use another payment method.
sv: Finansieringskällan finns redan. Vänligen använd en annan betalningsmetod.

en: Invalid funding instrument. Please try another payment method.
sv: Ogiltigt finansieringsinstrument. Vänligen försök med en annan betalningsmetod.

en: Restricted funding instrument. Please try another payment method.
sv: Begränsat finansieringsinstrument. Vänligen försök med en annan betalningsmetod.

en: Field validation failed. Please check your payment details.
sv: Fältvalidering misslyckades. Vänligen kontrollera dina betalningsuppgifter.

en: Gaming refund error. Please contact support.
sv: Fel vid återbetalning av spel. Vänligen kontakta supporten.

en: Processing error. Please try again.
sv: Behandlingsfel. Vänligen försök igen.

en: Idempotency failure. Please try again.
sv: Idempotensfel. Vänligen försök igen.

en: Invalid input. Please check your payment details.
sv: Ogiltig inmatning. Vänligen kontrollera dina betalningsuppgifter.

en: ID mismatch. Please try again.
sv: ID-mismatch. Vänligen försök igen.

en: Invalid trace ID. Please try again.
sv: Ogiltig spår-ID. Vänligen försök igen.

en: Late reversal. Please contact support.
sv: Sen omvändelse. Vänligen kontakta supporten.

en: Status code error. Please try again.
sv: Statuskodfel. Vänligen försök igen.

en: Missing business rule or data. Please try again.
sv: Saknad affärsregel eller data. Vänligen försök igen.

en: Mastercard blocked. Please use another card.
sv: Mastercard blockerad. Vänligen använd ett annat kort.

en: Not supported. Please try another payment method.
sv: Inte stöds. Vänligen försök med en annan betalningsmetod.

en: Network frequency limit exceeded. Please try again later.
sv: Nätverksfrekvensgränsen överskriden. Vänligen försök igen senare.

en: Merchant ID not found. Please contact support.
sv: Handels-ID hittades inte. Vänligen kontakta supporten.

en: Network error. Please try again later.
sv: Nätverksfel. Vänligen försök igen senare.

en: Phone required for this transaction. Please update your details.
sv: Telefon krävs för denna transaktion. Vänligen uppdatera dina uppgifter.

en: Invalid product. Please try another product.
sv: Ogiltig produkt. Vänligen försök med en annan produkt.

en: Invalid payment method. Please try another payment method.
sv: Ogiltig betalningsmetod. Vänligen försök med en annan betalningsmetod.

en: Quasi-cash not supported. Please use another payment method.
sv: Quasi-kontanter stöds inte. Vänligen använd en annan betalningsmetod.

en: Refund not supported on pending transactions. Please try again later.
sv: Återbetalning stöds inte på pågående transaktioner. Vänligen försök igen senare.

en: Invalid parent transaction status. Please try again.
sv: Ogiltig status för överordnad transaktion. Vänligen försök igen.

en: Merchant not registered. Please contact support.
sv: Handlaren är inte registrerad. Vänligen kontakta supporten.

en: Bank authorization mismatch. Please try again.
sv: Bankauktorisering matchar inte. Vänligen försök igen.

en: Bank authorization already settled. Please try again.
sv: Bankautoriseringen har redan bekräftats. Vänligen försök igen.

en: Bank authorization voided. Please try again.
sv: Bankauktorisering ogiltig. Vänligen försök igen.

en: Bank authorization expired. Please try again.
sv: Bankauktorisationen har gått ut. Vänligen försök igen.

en: Currency mismatch. Please try again with the correct currency.
sv: Valuta mismatch. Vänligen försök igen med rätt valuta.

en: Credit card mismatch. Please check your card details.
sv: Kreditkortet stämmer inte. Vänligen kontrollera dina kortuppgifter.

en: Amount mismatch. Please try again with the correct amount.
sv: Beloppet stämmer inte. Vänligen försök igen med det korrekta beloppet.

en: Score error. Please try again.
sv: Poängfel. Vänligen försök igen.

en: Status description error. Please try again.
sv: Statusbeskrivningsfel. Vänligen försök igen.

en: American Express declined. Please use another card.
sv: American Express avböjde. Vänligen använd ett annat kort.

en: Verification token expired. Please try again.
sv: Verifieringstokenet har gått ut. Vänligen försök igen.

en: Invalid trace reference. Please try again.
sv: Ogiltig spårreferens. Vänligen försök igen.

en: Invalid transaction ID. Please try again.
sv: Ogiltig transaktions-ID. Vänligen försök igen.

en: Verification token revoked. Please try again.
sv: Verifieringstokenet har återkallats. Vänligen försök igen.

en: Transaction type not supported. Please try another payment method.
sv: Transaktionstyp stöds inte. Vänligen försök med en annan betalningsmetod.

en: Invalid verification token. Please try again.
sv: Ogiltig verifieringstoken. Vänligen försök igen.

en: User not authorized. Please contact support.
sv: Användaren är inte auktoriserad. Vänligen kontakta supporten.

en: Currency not supported. Please select a supported currency.
sv: Valuta stöds inte. Vänligen välj en stödd valuta.

en: Entity not supported. Please try another payment method.
sv: Enheten stöds inte. Vänligen försök med en annan betalningsmetod.

en: Installment not supported. Please try another payment method.
sv: Avbetalning stöds inte. Vänligen försök med en annan betalningsmetod.

en: POS flag not supported. Please try another payment method.
sv: POS-flagga stöds inte. Vänligen försök med en annan betalningsmetod.

en: Reversal not supported. Please contact support.
sv: Återbetalning stöds inte. Vänligen kontakta supporten.

en: Currency validation error. Please select a supported currency.
sv: Valideringsfel för valuta. Vänligen välj en stödd valuta.

en: Validation error. Please check your payment details.
sv: Valideringsfel. Vänligen kontrollera dina betalningsuppgifter.

en: Virtual terminal not supported. Please try another payment method.
sv: Virtuell terminal stöds inte. Vänligen försök med en annan betalningsmetod.

en: Please enter a valid card number.
sv: Vänligen ange ett giltigt kortnummer.

en: Please enter a valid CVV.
sv: Vänligen ange en giltig CVV.

en: Please enter a valid expiration date.
sv: Ange ett giltigt utgångsdatum.

en: An unknown error occurred.
sv: Ett okänt fel inträffade.

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Apple Pay could not be initialized.
sv: Apple Pay kunde inte initieras.

en: Apple Pay confirmation returned non-APPROVED status.
sv: Apple Pay-bekräftelse returnerade statusen ej GODKÄND.

en: Shipping address is incomplete.
sv: Leveransadressen är ofullständig.

en: We do not ship to this address.
sv: Vi levererar inte till denna adress.

en: Tax
sv: Skatt

en: Total
sv: Totalt

[ctx: Important]
en: Or
sv: Eller

[ctx: Important]
en: Express Checkout
sv: Snabbetalning

[ctx: Important]
en: Or continue below
sv: Eller fortsätt nedan

en: Items
sv: Objekt

en: Billing &amp; Shipping
sv: Fakturering &amp; Frakt

en: Edit
sv: Redigera

en: Billing details
sv: Fakturainformation

en: Shipping details
sv: Fraktinformation

en: Create an account?
sv: Skapa ett konto?

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
sv: Skapa ett konto genom att ange informationen nedan. Om du är en återkommande kund, vänligen logga in högst upp på sidan.

note: translators: %1$s is the payment method title, %2$s is the formatted payment status.
en: Payment via %1$s: %2$s.
sv: Betalning via %1$s: %2$s.

note: translators: %1$s is the payment method title, %2$s is the pending reason from PayPal.
en: Payment via %1$s Pending. PayPal reason: %2$s.
sv: Betalning via %1$s är på väg. PayPal-anledning: %2$s.

note: translators: %1$s is the payment method title, %2$s is the PayPal transaction ID.
en: Payment via %1$s. Transaction ID: %2$s
sv: Betalning via %1$s. Transaktions-ID: %2$s

[ctx: Important]
en: <strong>You're almost done!</strong><br>Review your information before you place your order.
sv: <strong>Du är nästan klar!</strong><br>Granska din information innan du lägger din beställning.

en: Capture Charge
sv: Fångstavgift

[ctx: Important]
en: Cancel order
sv: Avbryt beställning

en: We cannot process your order with the payment information that you provided. Please use an alternate payment method.
sv: Vi kan inte behandla din beställning med den betalningsinformation som du angav. Vänligen använd en alternativ betalningsmetod.

en: 3D Secure response
sv: 3D Secure-svar

en: At top of checkout Page
sv: Överst på kassan sidan
