Payment Gateway for PayPal on WooCommerce 9.0.54 - en to th translation catalogue (593 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Payment Gateway for PayPal on WooCommerce
th: เกตเวย์การชำระเงินสำหรับ PayPal บน WooCommerce

note: Description of the plugin
en: PayPal, Credit/Debit Cards, Google Pay, Apple Pay, Pay Later, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Sofort, Bancontact & more - by an official PayPal Partner
th: PayPal, บัตรเครดิต/บัตรเดบิต, Google Pay, Apple Pay, จ่ายทีหลัง, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Sofort, Bancontact & มากกว่า - โดยพันธมิตรอย่างเป็นทางการของ PayPal

note: Author of the plugin
en: easypayment
th: การชำระเงินที่ง่าย

en: Return
th: กลับ

en: We’re sorry to see you go! 💔
th: เราขอโทษที่เห็นคุณจากไป! 💔

en: Close
th: ปิด

en: Can you please tell us why you’re deactivating the plugin? Your feedback helps us make it better.
th: คุณช่วยบอกเราได้ไหมว่าทำไมคุณถึงปิดการใช้งานปลั๊กอิน? ข้อเสนอแนะแบบของคุณช่วยให้เราทำให้มันดีขึ้น.

en: Temporary deactivation (troubleshooting)
th: การปิดใช้งานชั่วคราว (การแก้ไขปัญหา)

en: Compatibility issue
th: ปัญหาความเข้ากันได้

en: Please describe what part of the layout or functionality was affected.
th: กรุณาอธิบายว่าส่วนใดของเลย์เอาต์หรือฟังก์ชันการทำงานที่ได้รับผลกระทบ.

en: Difficult to set up
th: ตั้งค่าได้ยาก

en: What part of the setup was confusing or unclear?
th: ส่วนใดของการตั้งค่าที่ทำให้สับสนหรือไม่ชัดเจน?

en: Missing features
th: ฟีเจอร์ที่ขาดหายไป

en: Which features were you looking for?
th: คุณกำลังมองหาฟีเจอร์อะไรอยู่?

en: Other
th: อื่น ๆ

en: Please share why you’re deactivating the PayPal plugin so we can make improvements.
th: กรุณาแชร์เหตุผลว่าทำไมคุณถึงปิดการใช้งานปลั๊กอิน PayPal เพื่อที่เราจะได้ทำการปรับปรุง.

en: Your privacy is important to us. No personal data is collected with this form—just your valuable feedback and basic system information (such as WordPress and plugin versions) to help us improve our plugin.
th: ความเป็นส่วนตัวของคุณมีความสำคัญต่อเรา ข้อมูลส่วนบุคคลจะไม่ถูกเก็บรวบรวมด้วยแบบฟอร์มนี้—เพียงแค่ข้อเสนอแนะแบบมีค่าและข้อมูลพื้นฐานของระบบ (เช่น เวอร์ชันของ WordPress และปลั๊กอิน) เพื่อช่วยให้เราปรับปรุงปลั๊กอินของเรา.

en: Visit our support page for assistance
th: เยี่ยมชมหน้าสนับสนุนของเราเพื่อขอความช่วยเหลือ

en: Get Support
th: ขอรับการสนับสนุน

en: Send & Deactivate
th: ส่ง & ปิดการใช้งาน

en: I rather wouldn't say
th: ฉันคงไม่พูดแบบนั้น

en: Item
th: รายการ

en: Fee
th: ค่าธรรมเนียม

en: Settings
th: การตั้งค่า

en: Community support
th: การสนับสนุนจากชุมชน

en: Rate our plugin
th: ให้คะแนนปลั๊กอินของเรา

note: translators: %s: plugin name
en: Thank you for using %s 💕
th: ขอบคุณที่ใช้ %s 💕

note: translators: %1$s: review URL
en: If you have a moment, we'd love it if you could leave us a <b><a target="_blank" href="%1$s">quick review</a>.</b> it motivates us and helps us keep improving. 💫 <br>Have feature ideas? Include them in your review — your feedback shapes our roadmap, and we love turning your ideas into reality.
th: ถ้าคุณมีเวลาสักครู่ เราจะดีใจมากถ้าคุณสามารถให้ <b><a target="_blank" href="%1$s">รีวิวสั้นๆ</a>.</b> มันทำให้เราได้รับแรงบันดาลใจและช่วยให้เราพัฒนาต่อไป 💫 <br>มีไอเดียฟีเจอร์ไหม? รวมไว้ในรีวิวของคุณ — ข้อเสนอแนะแบบของคุณช่วยกำหนดแผนงานของเรา และเราชอบที่จะทำให้ไอเดียของคุณเป็นจริง.

en: Write Review
th: เขียนรีวิว

en: Done!
th: เสร็จแล้ว!

en: Remind me later
th: เตือนฉันทีหลัง

en: Hide
th: ซ่อน

[ctx: Important]
en: Card number
th: หมายเลขบัตร

[ctx: Important]
en: Expiration date
th: วันหมดอายุ

[ctx: Important]
en: Security code
th: รหัสความปลอดภัย

[ctx: Important]
en: Confirm Your PayPal Order
th: ยืนยันคำสั่งซื้อ PayPal ของคุณ

[ctx: Important]
en: Proceed to PayPal
th: ดำเนินการไปที่ PayPal

[ctx: Important]
note: translators: %s: Order button text (e.g. Place order)
en: Click the "%s" button below to process your order.
th: คลิกที่ปุ่ม "%s" ด้านล่างเพื่อดำเนินการสั่งซื้อของคุณ.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to shop</a>
th: ขอโทษครับ เซสชันของคุณหมดอายุแล้ว <a href="%s" class="wc-backward">กลับไปที่ร้าน</a>

en: Unable to create order.
th: ไม่สามารถสร้างคำสั่งซื้อได้。.

[ctx: Important]
en: Credit or Debit Card (PayPal) By Easy Payment
th: บัตรเครดิตหรือบัตรเดบิต (PayPal) โดยการชำระเงินที่ง่าย

[ctx: Important]
en: Advanced Card Processing.
th: การประมวลผลบัตรขั้นสูง.

en: Place order
th: สั่งซื้อ

[ctx: Important]
en: Sandbox Mode Enabled.
th: โหมด Sandbox เปิดใช้งานแล้ว.

[ctx: Important]
en: Use test card 4111 1111 1111 1111 with any future expiration date and any CVV.
th: ใช้บัตรทดสอบ 4111 1111 1111 1111 ที่มีวันหมดอายุในอนาคตใด ๆ และ CVV ใด ๆ.

en: Save to account
th: บันทึกลงในบัญชี

en: Refund failed.
th: การคืนเงินล้มเหลว.

[ctx: Important]
en: Credit or Debit Card
th: บัตรเครดิตหรือบัตรเดบิต

[ctx: Important]
en: Confirm your PayPal order
th: ยืนยันคำสั่งซื้อ PayPal ของคุณ

[ctx: Important]
en: PayPal Gateway By Easy Payment
th: เกตเวย์ PayPal โดยการชำระเงินที่ง่าย

[ctx: Important]
en: PayPal, Pay Later, Venmo, Credit & Debit Cards, Google Pay, Apple Pay — and many more.
th: PayPal, จ่ายทีหลัง, Venmo, บัตรเครดิตและบัตรเดบิต, Google Pay, Apple Pay — และอีกมากมาย.

en: Admin Only Mode
th: โหมดเฉพาะผู้ดูแลระบบ

en: is currently enabled. PayPal payment methods are visible only to site administrators and store managers. Disable this mode after testing to make them available to customers.
th: ขณะนี้เปิดใช้งานอยู่ วิธีการชำระเงินผ่าน PayPal จะแสดงเฉพาะสำหรับผู้ดูแลระบบเว็บไซต์และผู้จัดการร้านค้า ปิดโหมดนี้หลังจากการทดสอบเพื่อทำให้สามารถใช้งานได้กับลูกค้า.

en: Please verify the PayPal account to receive the payments.
th: กรุณายืนยันบัญชี PayPal เพื่อรับการชำระเงิน.

en: PayPal onboarding process successfully completed.
th: กระบวนการเริ่มต้นใช้งาน PayPal เสร็จสมบูรณ์แล้ว.

en: We could not properly connect to PayPal. Please reload the page to continue.
th: เราไม่สามารถเชื่อมต่อกับ PayPal ได้อย่างถูกต้อง กรุณารีโหลดหน้าเพจเพื่อดำเนินการต่อ.

note: translators: %1$s: URL to the PayPal Connection page.
en: <strong>PayPal Setup Required:</strong> Connect your PayPal account or enter your Client ID and Secret in the <a href="%1$s">PayPal Connection</a> to begin accepting payments.
th: <strong>ต้องตั้งค่า PayPal:</strong> เชื่อมต่อบัญชี PayPal ของคุณหรือป้อน Client ID และ Secret ของคุณใน <a href="%1$s">การเชื่อมต่อ PayPal</a> เพื่อเริ่มรับการชำระเงิน.

en: Click the PayPal button to add your payment method.
th: คลิกปุ่ม PayPal เพื่อเพิ่มวิธีการชำระเงินของคุณ.

note: translators: %s: button label text
en: Click the "%s" button below to process your order.
th: คลิกที่ปุ่ม "%s" ด้านล่างเพื่อดำเนินการสั่งซื้อของคุณ.

en: Click a payment option below to process your order.
th: คลิกตัวเลือกการชำระเงินด้านล่างเพื่อดำเนินการสั่งซื้อของคุณ.

en: Return to payments
th: กลับไปที่การชำระเงิน

en: PayPal Connection
th: การเชื่อมต่อ PayPal

en: PayPal Settings
th: การตั้งค่า PayPal

en: Advanced Card Payments
th: การชำระเงินด้วยบัตรขั้นสูง

en: Google Pay
th: กูเกิลเพย์

en: Apple Pay
th: แอปเปิลเพย์

en: Pay Later Messaging
th: ข้อความการชำระเงินภายหลัง

en: Additional Settings
th: การตั้งค่าเพิ่มเติม

en: FAQ
th: คำถามที่พบบ่อย

en: This represents the fee PayPal collects for the transaction.
th: นี่คือค่าธรรมเนียมที่ PayPal เก็บสำหรับการทำธุรกรรม.

en: PayPal Fee:
th: ค่าธรรมเนียม PayPal:

en: Disconnect
th: ตัดการเชื่อมต่อ

en: PayPal Account Connected
th: บัญชี PayPal เชื่อมต่อแล้ว

en: Connected Account:
th: บัญชีที่เชื่อมต่อ:

en: Disconnect PayPal Account
th: ตัดการเชื่อมต่อบัญชี PayPal

en: The PayPal Client ID and Secret key you entered are invalid. Ensure you are using the correct credentials for the selected environment (Sandbox or Live).
th: รหัสลูกค้า PayPal และรหัสลับที่คุณป้อนไม่ถูกต้อง โปรดตรวจสอบว่าคุณกำลังใช้ข้อมูลรับรองที่ถูกต้องสำหรับสภาพแวดล้อมที่เลือก (Sandbox หรือ Live).

en: Click to Connect PayPal
th: คลิกเพื่อเชื่อมต่อ PayPal

en: The Connect to PayPal service is temporarily unavailable.
th: บริการเชื่อมต่อกับ PayPal ชั่วคราวไม่สามารถใช้งานได้.

en: Toggle to manual credential input
th: สลับไปยังการป้อนข้อมูลประจำตัวด้วยตนเอง

en: Recommended
th: แนะนำ

en: OR
th: หรือ

en: Click here to insert credentials manually
th: คลิกที่นี่เพื่อใส่ข้อมูลรับรองด้วยตนเอง

en: Which PayPal buttons (e.g. Pay Later, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Bancontact, etc.) will appear?
th: ปุ่ม PayPal ใด (เช่น Pay Later, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Bancontact, ฯลฯ) จะปรากฏขึ้น?

en: The PayPal buttons are shown automatically based on several factors, including:
th: ปุ่ม PayPal จะแสดงโดยอัตโนมัติตามปัจจัยหลายประการ รวมถึง:

en: The buyer’s country
th: ประเทศของผู้ซื้อ

en: Their device type
th: ประเภทอุปกรณ์ของพวกเขา

en: The funding sources they’ve enabled
th: แหล่งเงินทุนที่พวกเขาได้เปิดใช้งาน

en: As a result, each buyer may see a different set of buttons. Pay Later options vary by country and may display different buttons.
th: ดังนั้น ผู้ซื้อแต่ละคนอาจเห็นชุดปุ่มที่แตกต่างกัน ตัวเลือกการชำระเงินภายหลังจะแตกต่างกันไปตามประเทศและอาจแสดงปุ่มที่แตกต่างกัน.

en: How can I hide specific PayPal buttons?
th: ฉันจะซ่อนปุ่ม PayPal เฉพาะได้อย่างไร?

en: By default, all PayPal buttons are enabled. To hide specific buttons, use the <strong>Disable Specific Payment Buttons</strong> option.
th: ตามค่าเริ่มต้น ปุ่ม PayPal ทั้งหมดจะเปิดใช้งานอยู่ หากต้องการซ่อนปุ่มเฉพาะ ให้ใช้ตัวเลือก <strong>ปิดการใช้งานปุ่มชำระเงินเฉพาะ</strong>.

en: Example: To hide the Pay Later button on the Checkout Page:
th: ตัวอย่าง: เพื่อซ่อนปุ่มชำระเงินภายหลังบนหน้าชำระเงิน:

en: Go to <strong>PayPal Settings</strong> > Checkout Page
th: ไปที่ <strong>การตั้งค่า PayPal</strong> > หน้าชำระเงิน

en: Find the <strong>Disable Specific Payment Buttons</strong> setting.
th: ค้นหาการตั้งค่า <strong>ปิดปุ่มชำระเงินเฉพาะ</strong>.

en: Select <strong>Pay Later</strong> from the dropdown list.
th: เลือก <strong>ชำระเงินภายหลัง</strong> จากรายการแบบเลื่อนลง.

en: Click <strong>Save Changes</strong>.
th: คลิก <strong>บันทึกการเปลี่ยนแปลง</strong>.

en: How can I show only the "PayPal" button on the Checkout page?
th: ฉันจะแสดงเฉพาะปุ่ม "PayPal" บนหน้าชำระเงินได้อย่างไร?

en: To display only the "PayPal" button on the Checkout page, follow these steps:
th: เพื่อแสดงเฉพาะปุ่ม "PayPal" บนหน้าชำระเงิน ให้ทำตามขั้นตอนเหล่านี้:

en: Step 1: Update PayPal Settings
th: ขั้นตอนที่ 1: อัปเดตการตั้งค่า PayPal

en: Under <strong>Disable Specific Payment Buttons</strong>, select <strong>Credit or Debit Card</strong> and any other methods you want to hide.
th: ภายใต้ <strong>ปิดปุ่มชำระเงินเฉพาะ</strong> ให้เลือก <strong>บัตรเครดิตหรือบัตรเดบิต</strong> และวิธีการอื่น ๆ ที่คุณต้องการซ่อน.

en: Step 2: Update Advanced Card Payments Settings
th: ขั้นตอนที่ 2: อัปเดตการตั้งค่าการชำระเงินด้วยบัตรขั้นสูง

en: Go to <strong>Advanced Card Payments</strong> settings.
th: ไปที่การตั้งค่า <strong>การชำระเงินด้วยบัตรขั้นสูง</strong>.

en: Disable the option <strong>Enable Advanced Credit/Debit Card</strong>.
th: ปิดใช้งานตัวเลือก <strong>เปิดใช้งานบัตรเครดิต/บัตรเดบิตขั้นสูง</strong>.

en: Once you save the changes in both sections, only the "PayPal" button will appear on the Checkout page.
th: เมื่อคุณบันทึกการเปลี่ยนแปลงในทั้งสองส่วนแล้ว ปุ่ม "PayPal" จะปรากฏบนหน้าชำระเงินเท่านั้น.

en: How can I show only the "Credit or Debit Card" payment method on the Checkout page?
th: ฉันจะแสดงเฉพาะวิธีการชำระเงิน "บัตรเครดิตหรือบัตรเดบิต" บนหน้าชำระเงินได้อย่างไร?

en: To display only the "Credit or Debit Card" payment method on the Checkout page, follow these steps:
th: เพื่อแสดงเฉพาะวิธีการชำระเงิน "บัตรเครดิตหรือบัตรเดบิต" บนหน้าชำระเงิน ให้ทำตามขั้นตอนเหล่านี้:

en: Go to <strong>PayPal Settings > Checkout Page</strong>.
th: ไปที่ <strong>การตั้งค่า PayPal > หน้าชำระเงิน</strong>.

en: Disable the <strong>Enable PayPal</strong> option.
th: ปิดใช้งานตัวเลือก <strong>เปิดใช้งาน PayPal</strong>.

en: Step 2: Enable Advanced Credit/Debit Card Payments
th: ขั้นตอนที่ 2: เปิดใช้งานการชำระเงินด้วยบัตรเครดิต/บัตรเดบิตขั้นสูง

en: Enable the option <strong>Enable Advanced Credit/Debit Card</strong>.
th: เปิดใช้งานตัวเลือก <strong>เปิดใช้งานบัตรเครดิต/บัตรเดบิตขั้นสูง</strong>.

en: Once you save the changes in both sections, only the "Credit or Debit Card" payment method will appear on the Checkout page.
th: เมื่อคุณบันทึกการเปลี่ยนแปลงในทั้งสองส่วนแล้ว วิธีการชำระเงิน "บัตรเครดิตหรือบัตรเดบิต" จะปรากฏบนหน้าชำระเงินเท่านั้น.

en: What is PayPal Pay Later?
th: PayPal Pay Later คืออะไร?

en: PayPal Pay Later lets your customers split their purchases into interest-free payments over time, such as "Pay in 4" or monthly installments. You get paid in full upfront, while customers enjoy flexible payment options.
th: PayPal Pay Later ช่วยให้ลูกค้าของคุณสามารถแบ่งการซื้อของพวกเขาเป็นการชำระเงินที่ไม่มีดอกเบี้ยในระยะเวลา เช่น "ชำระใน 4" หรือการผ่อนชำระรายเดือน คุณจะได้รับเงินเต็มจำนวนล่วงหน้า ในขณะที่ลูกค้าเพลิดเพลินกับตัวเลือกการชำระเงินที่ยืดหยุ่น.

en: This can help increase your sales, with many merchants seeing higher conversion rates and larger order sizes.
th: สิ่งนี้สามารถช่วยเพิ่มยอดขายของคุณได้ โดยมีพ่อค้าหลายรายที่เห็นอัตราการแปลงที่สูงขึ้นและขนาดคำสั่งที่ใหญ่ขึ้น。.

en: Learn more about Pay Later on PayPal’s website.
th: เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับการชำระเงินภายหลังบนเว็บไซต์ของ PayPal.

en: How can I contact support or request a new functionality?
th: ฉันจะติดต่อฝ่ายสนับสนุนหรือขอฟังก์ชันใหม่ได้อย่างไร?

en: If you have any questions, encounter an issue, or have a new functionality request, please create a support ticket on our official support page at:
th: หากคุณมีคำถามใด ๆ พบปัญหา หรือมีคำขอฟังก์ชันใหม่ โปรดสร้างตั๋วสนับสนุนในหน้าสนับสนุนอย่างเป็นทางการของเราที่:

en: Click to Enable Google Pay
th: คลิกเพื่อเปิดใช้งาน Google Pay

en: Important:
th: สำคัญ:

en: Click to Enable Apple Pay
th: คลิกเพื่อเปิดใช้งาน Apple Pay

en: Register Your Domain with Apple Pay
th: ลงทะเบียนโดเมนของคุณด้วย Apple Pay

en: Any (sub)domain displaying an Apple Pay button must be registered on the PayPal website. If the domain is not registered, the payment method will not work.
th: โดเมนใดๆ (ซับ) ที่แสดงปุ่ม Apple Pay จะต้องลงทะเบียนบนเว็บไซต์ PayPal หากโดเมนไม่ได้ลงทะเบียน วิธีการชำระเงินจะไม่ทำงาน.

en: Accept PayPal, Pay Later, and major cards in WooCommerce using the PayPal Commerce Platform.
th: รับ PayPal, ชำระเงินทีหลัง, และบัตรหลักใน WooCommerce โดยใช้แพลตฟอร์ม PayPal Commerce.

en: By Easy Payment
th: โดยการชำระเงินที่ง่าย

en: AI Product Description Generator for WooCommerce
th: เครื่องสร้างคำอธิบายผลิตภัณฑ์ AI สำหรับ WooCommerce

en: Generate SEO-friendly titles, descriptions, and attributes with AI. Includes bulk tools and templates.
th: สร้างชื่อเรื่อง คำอธิบาย และคุณสมบัติที่เป็นมิตรกับ SEO ด้วย AI รวมถึงเครื่องมือและแม่แบบแบบกลุ่ม.

en: By nexaplugins
th: โดย nexaplugins

en: Payment Gateway for Authorize.Net for WooCommerce
th: เกตเวย์การชำระเงินสำหรับ Authorize.Net สำหรับ WooCommerce

en: Accept credit and debit cards via Authorize.Net with a secure, seamless WooCommerce checkout.
th: รับบัตรเครดิตและบัตรเดบิตผ่าน Authorize.Net ด้วยการชำระเงิน WooCommerce ที่ปลอดภัยและราบรื่น.

en: Widgets for Google Business Reviews and Ratings
th: วิดเจ็ตสำหรับรีวิวและการให้คะแนนธุรกิจของ Google

en: Showcase your Google Business Profile reviews and star rating with customizable widgets.
th: แสดงรีวิวและคะแนนดาวจากโปรไฟล์ธุรกิจ Google ของคุณด้วยวิดเจ็ตที่ปรับแต่งได้.

en: By Repocean
th: โดย Repocean

en: Payment Gateway for PhonePe and for WooCommerce
th: เกตเวย์การชำระเงินสำหรับ PhonePe และสำหรับ WooCommerce

en: Accept PhonePe UPI, Wallet, and Cards with a fast, secure payment experience in WooCommerce.
th: รับการชำระเงินผ่าน PhonePe UPI, กระเป๋าเงิน, และบัตรด้วยประสบการณ์การชำระเงินที่รวดเร็วและปลอดภัยใน WooCommerce.

en: Payment Gateway for Razorpay and for WooCommerce
th: เกตเวย์การชำระเงินสำหรับ Razorpay และสำหรับ WooCommerce

en: Accept UPI, Cards, and Net Banking via Razorpay with a reliable, optimized WooCommerce integration.
th: รับ UPI, บัตร, และการธนาคารออนไลน์ผ่าน Razorpay ด้วยการรวม WooCommerce ที่เชื่อถือได้และปรับให้เหมาะสม.

en: Recommended Plugins
th: ปลั๊กอินที่แนะนำ

en: Start by adding helpful extensions to your store—payments, product content, reviews and more.
th: เริ่มต้นโดยการเพิ่มส่วนขยายที่มีประโยชน์ให้กับร้านค้าของคุณ—การชำระเงิน, เนื้อหาผลิตภัณฑ์, รีวิวและอื่นๆ.

en: Plugin logo
th: โลโก้ปลั๊กอิน

en: Install Now
th: ติดตั้งตอนนี้

en: No matching plugins found for your store settings.
th: ไม่พบปลั๊กอินที่ตรงกันสำหรับการตั้งค่าของร้านค้าของคุณ.

en: Live Preview
th: ดูตัวอย่างสด

en: PayPal Smart Button Preview
th: ตัวอย่างปุ่ม Smart ของ PayPal

en: Preview only. No payment will be processed.
th: ดูตัวอย่างเท่านั้น ไม่มีการชำระเงินใด ๆ จะถูกดำเนินการ.

en: Congratulations! PayPal is Connected 🎉
th: ขอแสดงความยินดี! PayPal เชื่อมต่อแล้ว 🎉

en: The primary setup is already complete.
th: การตั้งค่าเบื้องต้นเสร็จเรียบร้อยแล้ว。.

en: No further action is required unless additional customization is needed.
th: ไม่จำเป็นต้องดำเนินการเพิ่มเติม เว้นแต่จะต้องมีการปรับแต่งเพิ่มเติม.

en: Got it
th: เข้าใจแล้ว

en: Invalid or missing payment token fields.
th: ฟิลด์โทเค็นการชำระเงินไม่ถูกต้องหรือขาดหายไป.

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
th: กรุณาเลือกจำนวนสินค้าที่คุณต้องการเพิ่มลงในตะกร้าของคุณ&hellip;

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
th: กรุณาเลือกผลิตภัณฑ์เพื่อนำไปใส่ในตะกร้าของคุณ&hellip;

en: Please choose product options&hellip;
th: กรุณาเลือกตัวเลือกผลิตภัณฑ์&hellip;

note: translators: %s: Product attribute name.
en: Invalid value posted for %s
th: ค่าที่โพสต์ไม่ถูกต้องสำหรับ %s

en: Continue to payment
th: ดำเนินการต่อไปยังการชำระเงิน

en: Card Details
th: รายละเอียดบัตร

en: Address Verification Result
th: ผลการตรวจสอบที่อยู่

en: Card Security Code Result
th: ผลลัพธ์รหัสความปลอดภัยของบัตร

note: translators: 1: Payment method title, 2: Payment status (e.g., Completed, Pending). translators: 1: Payment method title, 2: Payment status.
en: Payment via %1$s : %2$s.
th: การชำระเงินผ่าน %1$s : %2$s.

note: translators: 1: Payment method title, 2: Transaction ID. translators: 1: payment method title, 2: transaction ID translators: %1$s is the payment method title, %2$s is the PayPal transaction ID.
en: %1$s Transaction ID: %2$s
th: %1$s หมายเลขธุรกรรม: %2$s

en: Payment authorized. Change payment status to processing or complete to capture funds.
th: การชำระเงินได้รับการอนุมัติ เปลี่ยนสถานะการชำระเงินเป็นกำลังดำเนินการหรือเสร็จสิ้นเพื่อจับเงิน.

note: translators: 1: Refunded amount, 2: Refund transaction ID.
en: Refunded %1$s - Refund ID: %2$s
th: คืนเงิน %1$s - รหัสคืนเงิน: %2$s

en: An error occurred while updating the order.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะอัปเดตคำสั่งซื้อ.

note: translators: %s: Plugin version number.
en: Payment Gateway for PayPal on WooCommerce: %1$s
th: เกตเวย์การชำระเงินสำหรับ PayPal บน WooCommerce: %1$s

note: translators: %s: WooCommerce version number.
en: WooCommerce Version: %1$s
th: เวอร์ชัน WooCommerce: %1$s

note: translators: 1: PayPal pending reason.
en: Payment pending (%1$s).
th: การชำระเงินอยู่ระหว่างรอ (%1$s).

note: translators: 1: refunded amount, 2: refunded currency
en: Marked as refunded via PayPal. Total refunded: %1$s %2$s.
th: ทำเครื่องหมายว่าได้รับเงินคืนผ่าน PayPal แล้ว ยอดเงินคืนทั้งหมด: %1$s %2$s.

en: Sorry, your session has expired.
th: ขอโทษ, เซสชันของคุณหมดอายุแล้ว.

en: This payment was unable to be processed successfully. Please try again with another payment method.
th: การชำระเงินนี้ไม่สามารถดำเนินการได้สำเร็จ กรุณาลองอีกครั้งด้วยวิธีการชำระเงินอื่น.

en: Return to your shop.
th: กลับไปที่ร้านของคุณ.

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account
th: ชำระเงินผ่าน PayPal; คุณสามารถชำระเงินด้วยบัตรเครดิตของคุณได้หากคุณไม่มีบัญชี PayPal

en: Environment
th: สิ่งแวดล้อม

en: Select PayPal Environment
th: เลือกสภาพแวดล้อม PayPal

en: Choose the PayPal environment. Select "Sandbox" for testing transactions (no real transactions will occur) or "Production" for live transactions.
th: เลือกสภาพแวดล้อม PayPal เลือก "Sandbox" สำหรับการทดสอบธุรกรรม (จะไม่มีธุรกรรมจริงเกิดขึ้น) หรือ "Production" สำหรับธุรกรรมจริง.

en: Sandbox (Test Mode)
th: Sandbox (โหมดทดสอบ)

en: Production (Live)
th: การผลิต (สด)

en: Connect to PayPal
th: เชื่อมต่อกับ PayPal

en: Setup or link an existing PayPal account.
th: ตั้งค่าหรือเชื่อมโยงบัญชี PayPal ที่มีอยู่.

en: Live Client ID
th: รหัสลูกค้าแบบสด

en: Enter PayPal Client ID.
th: กรุณาใส่ PayPal Client ID.

en: Live Secret key
th: กุญแจลับแบบสด

en: Enter PayPal Secret key.
th: กรุณาใส่รหัสลับ PayPal.

en: Live PayPal Email
th: อีเมล PayPal ที่ใช้งานอยู่

en: Enter Live PayPal Email.
th: กรุณาใส่อีเมล PayPal แบบสด.

en: Connection Status
th: สถานะการเชื่อมต่อ

en: Connect to PayPal Sandbox
th: เชื่อมต่อกับ PayPal Sandbox

en: Sandbox Client ID
th: รหัสลูกค้า Sandbox

en: Sandbox Secret key
th: คีย์ลับของ Sandbox

en: Sandbox PayPal Email
th: อีเมล PayPal สำหรับ Sandbox

en: Enter Sandbox PayPal Email.
th: กรุณาใส่อีเมล PayPal สำหรับ Sandbox.

en: When enabled, Payment methods will only be visible to site administrators and store managers. This allows you to test PayPal on your live site without customers seeing them.
th: เมื่อเปิดใช้งาน วิธีการชำระเงินจะมองเห็นได้เฉพาะผู้ดูแลระบบและผู้จัดการร้านเท่านั้น สิ่งนี้ช่วยให้คุณสามารถทดสอบ PayPal บนเว็บไซต์จริงของคุณได้โดยที่ลูกค้าไม่เห็นวิธีการชำระเงินเหล่านั้น.

en: Select Height
th: เลือกความสูง

note: translators: %d is the button height in pixels.
en: %d px
th: %d พิกเซล

en: Enable/Disable
th: เปิด/ปิด

en: Enable PayPal
th: เปิดใช้งาน PayPal

en: Enable this option to activate the PayPal gateway. Uncheck to disable it.
th: เปิดใช้งานตัวเลือกนี้เพื่อเปิดใช้งานเกตเวย์ PayPal ยกเลิกการเลือกเพื่อปิดใช้งานมัน.

en: Title
th: ชื่อเรื่อง

en: The title displayed to customers during checkout.
th: ชื่อที่แสดงให้ลูกค้าเห็นระหว่างการชำระเงิน.

en: PayPal
th: เพย์พาล

en: Description
th: คำอธิบาย

en: The description displayed to customers during checkout.
th: คำอธิบายที่แสดงให้ลูกค้าเห็นระหว่างการชำระเงิน.

en: Display PayPal Buttons On
th: แสดงปุ่ม PayPal บน

en: Product Page
th: หน้าผลิตภัณฑ์

en: Cart Page
th: หน้าตะกร้าสินค้า

en: Express Checkout
th: ชำระเงินด่วน

en: Checkout Page
th: หน้าชำระเงิน

en: Mini Cart (Side Cart)
th: รถเข็นขนาดเล็ก (รถเข็นด้านข้าง)

en: Set the page(s) to display the PayPal Buttons.
th: ตั้งค่าหน้าเพื่อแสดงปุ่ม PayPal.

en: Disable Specific Payment Buttons
th: ปิดการใช้งานปุ่มชำระเงินเฉพาะ

en: PayPal buttons (e.g. Pay Later, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Bancontact, etc.) are shown automatically based on factors such as the buyer’s country and their device type. <br><br>By default, <b>all buttons are enabled.</b> To disable individual payment buttons, use the <b>"Disable Specific Payment Buttons"</b> setting available in each page section below.<br><br>For Express Checkout, it will follow the configuration from the Checkout Page.<br>For Mini Cart, this setting will follow the configuration from the Product Page.
th: ปุ่ม PayPal (เช่น Pay Later, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Bancontact, ฯลฯ) จะแสดงโดยอัตโนมัติตามปัจจัยต่างๆ เช่น ประเทศของผู้ซื้อและประเภทอุปกรณ์ของพวกเขา <br><br>ตามค่าเริ่มต้น, <b>ปุ่มทั้งหมดจะถูกเปิดใช้งาน.</b> หากต้องการปิดใช้งานปุ่มชำระเงินเฉพาะ, ให้ใช้การตั้งค่า <b>"ปิดการใช้งานปุ่มชำระเงินเฉพาะ"</b> ที่มีอยู่ในแต่ละส่วนของหน้าในด้านล่าง.<br><br>สำหรับการชำระเงินแบบด่วน, จะปฏิบัติตามการกำหนดค่าจากหน้าเช็คเอาต์.<br>สำหรับตะกร้าสินค้าแบบย่อ, การตั้งค่านี้จะปฏิบัติตามการกำหนดค่าจากหน้าผลิตภัณฑ์.

en: Select payment buttons to disable
th: เลือกปุ่มชำระเงินที่ต้องการปิดใช้งาน

en: Button Layout
th: รูปแบบปุ่ม

en: Select Vertical for stacked buttons, and Horizontal for side-by-side buttons.
th: เลือกแนวตั้งสำหรับปุ่มซ้อนกัน และแนวนอนสำหรับปุ่มข้างเคียง.

en: Horizontal (Recommended)
th: แนวนอน (แนะนำ)

en: Vertical
th: แนวตั้ง

en: Button Color
th: สีของปุ่ม

en: Gold (Recommended)
th: ทอง (แนะนำ)

en: Blue
th: สีน้ำเงิน

en: Silver
th: เงิน

en: White
th: ขาว

en: Black
th: ดำ

en: Button Shape
th: รูปทรงปุ่ม

en: Rect (Recommended)
th: เรคท์ (แนะนำ)

en: Pill
th: ยาเม็ด

en: Button Width
th: ความกว้างของปุ่ม

en: Small
th: เล็ก

en: Medium
th: กลาง

en: Large
th: ใหญ่

en: Responsive
th: ตอบสนอง

en: Button Height
th: ความสูงของปุ่ม

en: Button Label
th: ป้ายชื่อปุ่ม

en: PayPal (Recommended)
th: เพย์พาล (แนะนำ)

en: Checkout
th: ชำระเงิน

en: Buy Now
th: ซื้อเดี๋ยวนี้

en: Pay
th: จ่าย

en: Vertical (Recommended)
th: แนวตั้ง (แนะนำ)

en: Horizontal
th: แนวนอน

en: Responsive (Recommended)
th: ตอบสนอง (แนะนำ)

en: PayPal Button Position (Classic Cart Only)
th: ตำแหน่งปุ่ม PayPal (เฉพาะรถเข็นคลาสสิก)

en: Choose where the PayPal buttons should appear on the cart page, either above or below the "Proceed to Checkout" button. This applies only to classic cart templates, not the new Cart Blocks layout.
th: เลือกตำแหน่งที่ปุ่ม PayPal ควรปรากฏบนหน้าตะกร้าสินค้า โดยอยู่ด้านบนหรือล่างของปุ่ม "ดำเนินการไปยังการชำระเงิน" สิ่งนี้ใช้ได้เฉพาะกับเทมเพลตตะกร้าสินค้าแบบคลาสสิก ไม่ใช่เลย์เอาต์ Cart Blocks ใหม่เท่านั้น.

en: Below Proceed to Checkout button
th: ด้านล่างปุ่มดำเนินการชำระเงิน

en: Above Proceed to Checkout button
th: ด้านบนปุ่มดำเนินการชำระเงิน

en: Icon
th: ไอคอน

en: Monogram (PP)
th: โมโนแกรม (PP)

en: Wordmark (PayPal)
th: โลโก้ (PayPal)

en: Combination Mark (PP PayPal)
th: เครื่องหมายการรวม (PP PayPal)

en: Select the PayPal logo style displayed next to the payment method title on the checkout page.
th: เลือกสไตล์โลโก้ PayPal ที่แสดงอยู่ถัดจากชื่อวิธีการชำระเงินในหน้าชำระเงิน.

en: Show Redirect Icon and Text
th: แสดงไอคอนและข้อความการเปลี่ยนเส้นทาง

en: When enabled, a redirect icon and message will appear to let customers know they will be taken to PayPal to complete their payment.
th: เมื่อเปิดใช้งาน ไอคอนการเปลี่ยนเส้นทางและข้อความจะปรากฏขึ้นเพื่อให้ลูกค้าทราบว่าพวกเขาจะถูกนำไปยัง PayPal เพื่อทำการชำระเงินให้เสร็จสิ้น.

en: Use Place Order Button
th: ใช้ปุ่มสั่งซื้อ

en: Enable this to use the default Place Order button on the checkout page instead of showing PayPal buttons. This setting does not affect Express Checkout.
th: เปิดใช้งานสิ่งนี้เพื่อใช้ปุ่มสั่งซื้อเริ่มต้นในหน้าชำระเงินแทนที่จะเป็นการแสดงปุ่ม PayPal การตั้งค่านี้จะไม่ส่งผลต่อการชำระเงินแบบด่วน.

note: translators: Admin notice explaining how to enable PayPal Advanced Card Payments. HTML <br> tags are intentional for formatting.
en: To use Advanced Card Payments, ensure your PayPal account is eligible and enabled:<br><br>
                    <strong>Steps:</strong><br>
                    1. Visit developer.paypal.com → Apps & Credentials → API Credentials.<br>
                    2. Click your App Name.<br>
                    3. Under "Features" → Accept Payments, check if "Advanced Credit and Debit Card Payments" is enabled.<br>
                    4. If missing, your account or region may not support it.
th: ในการใช้การชำระเงินด้วยบัตรขั้นสูง ให้แน่ใจว่าบัญชี PayPal ของคุณมีสิทธิ์และเปิดใช้งาน:<br><br>
                    <strong>ขั้นตอน:</strong><br>
                    1. ไปที่ developer.paypal.com → แอป & ข้อมูลรับรอง → ข้อมูลรับรอง API.<br>
                    2. คลิกที่ชื่อแอปของคุณ.<br>
                    3. ภายใต้ "ฟีเจอร์" → รับการชำระเงิน ตรวจสอบว่ามีการเปิดใช้งาน "การชำระเงินด้วยบัตรเครดิตและบัตรเดบิตขั้นสูง" หรือไม่.<br>
                    4. หากไม่มี บัญชีหรือภูมิภาคของคุณอาจไม่รองรับมัน.

en: Important Note
th: หมายเหตุที่สำคัญ

en: Enable Advanced Credit/Debit Card
th: เปิดใช้งานบัตรเครดิต/บัตรเดบิตขั้นสูง

en: Enable the Advanced Credit/Debit Card payment option as a separate gateway on the checkout page. This gateway typically offers a lower PayPal fee compared to the PayPal Smart Button. The fee is 2.59% + $0.49* per transaction for Advanced Credit/Debit Card payments and 3.49% + $0.49* for PayPal Smart Buttons. It supports major cards like Visa, Mastercard, and American Express, providing a secure and streamlined payment experience.
th: เปิดใช้งานตัวเลือกการชำระเงินด้วยบัตรเครดิต/เดบิตขั้นสูงเป็นเกตเวย์แยกต่างหากในหน้าชำระเงิน เกตเวย์นี้มักจะมีค่าธรรมเนียม PayPal ที่ต่ำกว่าค่าธรรมเนียมของ PayPal Smart Button ค่าธรรมเนียมคือ 2.59% + $0.49* ต่อการทำธุรกรรมสำหรับการชำระเงินด้วยบัตรเครดิต/เดบิตขั้นสูง และ 3.49% + $0.49* สำหรับ PayPal Smart Buttons มันรองรับบัตรหลักเช่น Visa, Mastercard และ American Express โดยให้ประสบการณ์การชำระเงินที่ปลอดภัยและราบรื่น.

en: Set the title for the Advanced Credit/Debit Card payment method as it will appear on the checkout page (e.g., 'Pay with Credit/Debit Card')..
th: ตั้งชื่อสำหรับวิธีการชำระเงินด้วยบัตรเครดิต/เดบิตขั้นสูงตามที่จะแสดงบนหน้าชำระเงิน (เช่น 'ชำระด้วยบัตรเครดิต/เดบิต')..

en: Credit or Debit Card
th: บัตรเครดิตหรือบัตรเดบิต

en: Disable specific credit cards
th: ปิดการใช้งานบัตรเครดิตเฉพาะ

en: By default all possible credit cards will be accepted. You can disable some cards, if you wish.
th: โดยค่าเริ่มต้นบัตรเครดิตทั้งหมดที่เป็นไปได้จะถูกยอมรับ คุณสามารถปิดการใช้งานบัตรบางใบได้หากคุณต้องการ.

en: Contingency for 3D Secure
th: การสำรองสำหรับ 3D Secure

en: 3D Secure when required
th: 3D Secure เมื่อจำเป็น

en: Always trigger 3D Secure
th: เปิดใช้งาน 3D Secure เสมอ

en: 3D Secure benefits cardholders and merchants by providing an additional layer of verification using Verified by Visa, MasterCard SecureCode and American Express SafeKey.
th: 3D Secure เป็นประโยชน์ต่อผู้ถือบัตรและพ่อค้าโดยการให้ชั้นการตรวจสอบเพิ่มเติมโดยใช้ Verified by Visa, MasterCard SecureCode และ American Express SafeKey.

en: Card Save Enabled
th: เปิดใช้งานการบันทึกบัตร

en: Enable card saving at checkout
th: เปิดใช้งานการบันทึกบัตรที่หน้าชำระเงิน

en: When enabled, customers can securely save their card details using PayPal for faster future checkouts.
th: เมื่อเปิดใช้งาน ลูกค้าสามารถบันทึกรายละเอียดบัตรของตนได้อย่างปลอดภัยโดยใช้ PayPal เพื่อการชำระเงินที่รวดเร็วในอนาคต.

en: Advanced Credit/Debit Card payments are not enabled in your PayPal account. <br><br><strong>Supported Countries:</strong><br>Australia, Austria, Belgium, Bulgaria, Canada, China, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hong Kong, Hungary, Ireland, Italy, Japan, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Singapore, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, United States, United Kingdom<br><br>
th: การชำระเงินด้วยบัตรเครดิต/เดบิตขั้นสูงไม่ได้เปิดใช้งานในบัญชี PayPal ของคุณ. <br><br><strong>ประเทศที่รองรับ:</strong><br>ออสเตรเลีย, ออสเตรีย, เบลเยียม, บัลแกเรีย, แคนาดา, จีน, ไซปรัส, สาธารณรัฐเช็ก, เดนมาร์ก, เอสโตเนีย, ฟินแลนด์, ฝรั่งเศส, เยอรมนี, กรีซ, ฮ่องกง, ฮังการี, ไอร์แลนด์, อิตาลี, ญี่ปุ่น, ลัตเวีย, ลิกเตนสไตน์, ลิทัวเนีย, ลักเซมเบิร์ก, มอลตา, เนเธอร์แลนด์, นอร์เวย์, โปแลนด์, โปรตุเกส, โรมาเนีย, สิงคโปร์, สโลวาเกีย, สโลวีเนีย, สเปน, สวีเดน, สหรัฐอเมริกา, สหราชอาณาจักร<br><br>

en: Please ensure that Google Pay is enabled in your PayPal account.
th: โปรดตรวจสอบให้แน่ใจว่า Google Pay ได้เปิดใช้งานในบัญชี PayPal ของคุณแล้ว.

en: Check this box to display the Google Pay button on selected pages.
th: ตรวจสอบช่องนี้เพื่อแสดงปุ่ม Google Pay บนหน้าที่เลือกไว้.

note: translators: 1: Google Pay setup guide link, 2: supported countries and currencies link
en: Google Pay must be enabled in your PayPal account (%1$s). Please ensure your country and currency are supported (%2$s).
th: Google Pay ต้องเปิดใช้งานในบัญชี PayPal ของคุณ (%1$s). กรุณาตรวจสอบว่าประเทศและสกุลเงินของคุณได้รับการสนับสนุน (%2$s).

en: setup guide
th: คู่มือการตั้งค่า

en: supported countries and currencies
th: ประเทศและสกุลเงินที่รองรับ

en: The page must be served over a secure (HTTPS) connection.
th: หน้าต้องถูกให้บริการผ่านการเชื่อมต่อที่ปลอดภัย (HTTPS).

en: To show the Google Pay button,
th: เพื่อแสดงปุ่ม Google Pay,

en: Enable Google Pay
th: เปิดใช้งาน Google Pay

en: Display Google Pay Button On
th: แสดงปุ่ม Google Pay เปิดอยู่

en: Product
th: ผลิตภัณฑ์

en: Cart
th: ตะกร้า

en: Mini Cart
th: รถเข็นขนาดเล็ก

en: Set the page(s) to display the Google Pay button.
th: ตั้งค่าหน้าเพื่อแสดงปุ่ม Google Pay.

en: Plain
th: ธรรมดา

en: Buy
th: ซื้อ

en: Donate
th: บริจาค

en: Book
th: หนังสือ

en: Order
th: คำสั่ง

en: Subscribe
th: สมัครสมาชิก

note: translators: %1$s is the supported countries list. %2$s is the supported currencies list.
en: Google Pay is not enabled in your PayPal account. Click below to enable it.<br><br><strong>Supported Countries:</strong><br>%1$s<br><br><strong>Supported Currencies:</strong><br>%2$s
th: Google Pay ยังไม่ได้เปิดใช้งานในบัญชี PayPal ของคุณ คลิกด้านล่างเพื่อเปิดใช้งาน<br><br><strong>ประเทศที่รองรับ:</strong><br>%1$s<br><br><strong>สกุลเงินที่รองรับ:</strong><br>%2$s

note: translators: %1$s is the list of supported countries. %2$s is the list of supported currencies.
en: Apple Pay is not enabled in your PayPal account. Click below to enable it.<br><br><strong>Supported Countries:</strong><br>%1$s<br><br><strong>Supported Currencies:</strong><br>%2$s
th: Apple Pay ยังไม่ได้เปิดใช้งานในบัญชี PayPal ของคุณ คลิกด้านล่างเพื่อเปิดใช้งาน<br><br><strong>ประเทศที่รองรับ:</strong><br>%1$s<br><br><strong>สกุลเงินที่รองรับ:</strong><br>%2$s

en: Enable Apple Pay
th: เปิดใช้งาน Apple Pay

en: Please ensure that Apple Pay is enabled in your PayPal account.
th: โปรดตรวจสอบให้แน่ใจว่า Apple Pay ได้เปิดใช้งานในบัญชี PayPal ของคุณแล้ว.

en: Check this box to display the Apple Pay button on selected pages.
th: ตรวจสอบช่องนี้เพื่อแสดงปุ่ม Apple Pay บนหน้าที่เลือกไว้。.

note: translators: 1: Apple Pay setup guide link, 2: supported countries and currencies link
en: Apple Pay must be enabled in your PayPal account (%1$s) and make sure your country and currency are supported (%2$s).
th: Apple Pay ต้องเปิดใช้งานในบัญชี PayPal ของคุณ (%1$s) และตรวจสอบให้แน่ใจว่าประเทศและสกุลเงินของคุณได้รับการสนับสนุน (%2$s).

en: To show the Apple Pay button,
th: เพื่อแสดงปุ่ม Apple Pay,

en: Domain Registration
th: การลงทะเบียนโดเมน

en: Apple requires that the website domain be registered on PayPal. Payments will not be processed if the Apple Pay button is used on an unregistered domain.
th: Apple ต้องการให้โดเมนเว็บไซต์ถูกลงทะเบียนใน PayPal การชำระเงินจะไม่ถูกดำเนินการหากปุ่ม Apple Pay ถูกใช้ในโดเมนที่ไม่ได้ลงทะเบียน.

en: Display Apple Pay Button On
th: แสดงปุ่ม Apple Pay เปิด

en: Set the page(s) to display the Apple Pay button.
th: ตั้งค่าหน้าเพื่อแสดงปุ่ม Apple Pay.

en: White with outline
th: ขาวพร้อมขอบ

en: Your customers can already buy now and pay later with PayPal — add messaging to your site to let them know. PayPal’s Pay Later helps boost merchants' conversion rates and increases cart sizes by 39%.¹ You get paid in full up front. <a target="_blank" href="https://www.paypal.com/us/business/accept-payments/checkout/installments">More about Pay Later</a>
th: ลูกค้าของคุณสามารถซื้อได้ทันทีและชำระเงินภายหลังด้วย PayPal — เพิ่มข้อความบนเว็บไซต์ของคุณเพื่อให้พวกเขาทราบ PayPal’s Pay Later ช่วยเพิ่มอัตราการแปลงของพ่อค้าและเพิ่มขนาดตะกร้าสินค้าได้ถึง 39%¹ คุณจะได้รับเงินเต็มจำนวนล่วงหน้า <a target="_blank" href="https://www.paypal.com/us/business/accept-payments/checkout/installments">ข้อมูลเพิ่มเติมเกี่ยวกับ Pay Later</a>

en: Enable Pay Later Messaging
th: เปิดใช้งานการส่งข้อความชำระเงินภายหลัง

en: Displays Pay Later messaging for available offers.
th: แสดงข้อความชำระเงินภายหลังสำหรับข้อเสนอที่มีอยู่.

en: Display Pay Later messaging On
th: แสดงข้อความชำระเงินภายหลัง เปิดใช้งาน

en: Home
th: หน้าแรก

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Payment
th: การชำระเงิน

en: Set the page(s) you want to display messaging on, and then adjust that page's display option below.
th: ตั้งค่าหน้า(s) ที่คุณต้องการแสดงข้อความ และจากนั้นปรับตัวเลือกการแสดงผลของหน้านั้นด้านล่าง.

en: Home Page
th: หน้าแรก

en: Layout Type
th: ประเภทเลย์เอาต์

en: Text Layout
th: การจัดเรียงข้อความ

en: Flex Layout
th: เลย์เอาต์แบบยืดหยุ่น

en: Logo Type
th: ประเภทโลโก้

en: Primary
th: หลัก

en: Alternative
th: ทางเลือก

en: Inline
th: ในบรรทัด

en: None
th: ไม่มี

en: Logo Position
th: ตำแหน่งโลโก้

en: Left
th: ซ้าย

en: Right
th: ถูกต้อง

en: Top
th: สูงสุด

en: Text Size
th: ขนาดตัวอักษร

en: Text Color
th: สีข้อความ

en: Monochrome
th: โมโนโครม

en: Grayscale
th: โทนสีเทา

en: Color
th: สี

en: White (No Border)
th: ขาว (ไม่มีขอบ)

en: Gray
th: เทา

en: Ratio
th: อัตราส่วน

en: Flexes between 120px and 300px wide
th: ยืดหยุ่นระหว่าง 120px ถึง 300px กว้าง

en: 160px wide
th: กว้าง 160px

en: Flexes between 250px and 768px wide
th: ยืดหยุ่นระหว่าง 250px ถึง 768px

en: Flexes between 250px and 1169px wide
th: ยืดหยุ่นระหว่าง 250px ถึง 1169px กว้าง

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on Home page.
th: ฉันต้องการรหัสสั้นเพื่อที่ฉันจะได้วางข้อความในตำแหน่งที่ดีกว่าในหน้าแรก.

en: Shortcode
th: รหัสสั้น

en: Category Page
th: หน้าหมวดหมู่

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on category page.
th: ฉันต้องการรหัสสั้นเพื่อที่ฉันจะได้วางข้อความในตำแหน่งที่ดีกว่าในหน้าหมวดหมู่.

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on product page.
th: ฉันต้องการรหัสสั้นเพื่อที่ฉันจะได้วางข้อความในตำแหน่งที่ดีกว่าในหน้าผลิตภัณฑ์.

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on cart page.
th: ฉันต้องการรหัสสั้นเพื่อที่ฉันจะได้วางข้อความในตำแหน่งที่ดีกว่าในหน้าตะกร้าสินค้า.

en: Payment Page
th: หน้าชำระเงิน

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on payment page.
th: ฉันต้องการรหัสสั้นเพื่อที่ฉันจะได้วางข้อความในตำแหน่งที่ดีกว่าบนหน้าชำระเงิน.

en: Payment action
th: การดำเนินการชำระเงิน

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
th: เลือกว่าคุณต้องการจับเงินทันทีหรืออนุญาตให้ชำระเงินเท่านั้น.

en: Capture
th: จับ

en: Authorize
th: อนุญาต

en: Brand Name
th: ชื่อแบรนด์

en: This controls what users see as the brand / company name on PayPal review pages.
th: นี่ควบคุมสิ่งที่ผู้ใช้เห็นเป็นชื่อแบรนด์ / บริษัท บนหน้าการตรวจสอบของ PayPal.

en: Landing Page
th: หน้าแลนดิ้ง

en: The type of landing page to show on the PayPal site for customer checkout. PayPal Account Optional must be checked for this option to be used.
th: ประเภทของหน้าแลนดิ้งที่จะปรากฏบนเว็บไซต์ PayPal สำหรับการชำระเงินของลูกค้า ต้องทำเครื่องหมายที่ตัวเลือก PayPal Account Optional เพื่อให้สามารถใช้ตัวเลือกนี้ได้.

en: Login
th: เข้าสู่ระบบ

en: Billing
th: การเรียกเก็บเงิน

en: No Preference
th: ไม่มีความชอบ

en: Instant Payments
th: การชำระเงินทันที

en: If you enable this setting, PayPal will be instructed not to allow the buyer to use funding sources that take additional time to complete (for example, eChecks). Instead, the buyer will be required to use an instant funding source, such as an instant transfer, a credit/debit card, or PayPal Credit.
th: หากคุณเปิดใช้งานการตั้งค่านี้ PayPal จะได้รับคำสั่งไม่ให้อนุญาตให้ผู้ซื้อใช้แหล่งเงินทุนที่ใช้เวลามากขึ้นในการดำเนินการ (เช่น eChecks) แทนที่นั้น ผู้ซื้อจะต้องใช้แหล่งเงินทุนที่ทันที เช่น การโอนทันที บัตรเครดิต/เดบิต หรือ PayPal Credit.

en: Require Instant Payment
th: ต้องการการชำระเงินทันที

en: Billing Address
th: ที่อยู่สำหรับการเรียกเก็บเงิน

en: Use PayPal Shipping Address as Billing
th: ใช้ที่อยู่การจัดส่งของ PayPal เป็นที่อยู่สำหรับการเรียกเก็บเงิน

en: If the billing address is empty and PayPal provides a shipping address, the order will use the shipping address as the billing address.
th: หากที่อยู่สำหรับการเรียกเก็บเงินว่างเปล่าและ PayPal ให้ที่อยู่สำหรับการจัดส่งมา คำสั่งซื้อจะใช้ที่อยู่สำหรับการจัดส่งเป็นที่อยู่สำหรับการเรียกเก็บเงิน.

en: Send Item Details
th: ส่งรายละเอียดสินค้า

en: Send line item details to PayPal
th: ส่งรายละเอียดรายการสินค้าไปยัง PayPal

en: Include all line item details in the payment request to PayPal so that they can be seen from the PayPal transaction details page.
th: รวมรายละเอียดรายการทั้งหมดในคำขอชำระเงินไปยัง PayPal เพื่อให้สามารถดูได้จากหน้ารายละเอียดธุรกรรมของ PayPal.

en: Order Review Page
th: หน้ารีวิวคำสั่งซื้อ

en: Skip Order Review Page
th: ข้ามหน้าตรวจสอบคำสั่งซื้อ

en: Payments from the Product or Cart page skip the review step and go straight to the Thank You page.
th: การชำระเงินจากหน้าผลิตภัณฑ์หรือหน้าตะกร้าจะข้ามขั้นตอนการตรวจสอบและไปที่หน้าขอบคุณโดยตรง.

en: Invoice prefix
th: คำนำหน้าบิล

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
th: กรุณาใส่คำนำหน้าสำหรับหมายเลขใบแจ้งหนี้ของคุณ หากคุณใช้บัญชี PayPal ของคุณสำหรับร้านค้าหลายแห่ง โปรดตรวจสอบให้แน่ใจว่าคำนำหน้านี้ไม่ซ้ำกัน เนื่องจาก PayPal จะไม่อนุญาตให้มีคำสั่งซื้อที่มีหมายเลขใบแจ้งหนี้เดียวกัน.

en: Credit Card Statement Name
th: ชื่อใบแจ้งยอดบัตรเครดิต

en: The value entered here will be displayed on the buyer's credit card statement.
th: ค่าที่ป้อนที่นี่จะแสดงบนใบแจ้งหนี้บัตรเครดิตของผู้ซื้อ.

en: Debug log
th: บันทึกการดีบัก

en: Enable logging
th: เปิดใช้งานการบันทึก

note: translators: %s is the path to the WooCommerce PayPal debug log file.
en: Log PayPal events, such as Webhook, Payment, Refund inside %s
th: บันทึกเหตุการณ์ PayPal เช่น Webhook, การชำระเงิน, การคืนเงินภายใน %s

en: PayPal Shipment Tracking
th: การติดตามการจัดส่ง PayPal

en: Transaction Id
th: รหัสธุรกรรม

en: Tracking Number*
th: หมายเลขติดตาม*

en: Status
th: สถานะ

en: Carrier
th: ผู้ให้บริการ

en: Select Carrier
th: เลือกผู้ให้บริการ

en: Carrier Name*
th: ชื่อผู้ให้บริการ*

en: Add tracking information
th: เพิ่มข้อมูลการติดตาม

en: Something went wrong. Please try again.
th: เกิดข้อผิดพลาดบางอย่าง กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Billing address didn’t match the card (AVS).
th: ที่อยู่ในการเรียกเก็บเงินไม่ตรงกับบัตร (AVS).

en: Security code (CVV) didn’t match.
th: รหัสความปลอดภัย (CVV) ไม่ตรงกัน.

en: The payer opened a dispute with PayPal.
th: ผู้ชำระเงินได้เปิดข้อพิพาทกับ PayPal.

en: The issuer reversed the charge (chargeback).
th: ผู้ออกบัตรได้ทำการย้อนกลับการเรียกเก็บเงิน (การเรียกเก็บเงินคืน).

en: Payment by eCheck—awaiting clearance.
th: การชำระเงินด้วย eCheck—รอการอนุมัติ.

en: Action required in your PayPal account (international withdrawal).
th: ต้องดำเนินการในบัญชี PayPal ของคุณ (การถอนเงินระหว่างประเทศ).

en: Payment pending manual review.
th: การชำระเงินรอการตรวจสอบด้วยตนเองอยู่.

en: Payee receiving preference requires action (often currency related).
th: การตั้งค่าความชอบในการรับเงินของผู้รับต้องการการดำเนินการ (มักเกี่ยวข้องกับสกุลเงิน).

en: Funds were refunded.
th: เงินถูกคืนแล้ว.

en: Approved—waiting for payer to send funds.
th: ได้รับการอนุมัติ—รอให้ผู้จ่ายส่งเงิน.

en: Payee does not have a PayPal account.
th: ผู้รับเงินไม่มีบัญชี PayPal.

en: Payee’s PayPal account requires verification.
th: บัญชี PayPal ของผู้รับเงินต้องการการตรวจสอบ.

en: The transaction could not be completed.
th: ไม่สามารถดำเนินการธุรกรรมให้เสร็จสมบูรณ์ได้。.

note: translators: 1: payment method title, 2: pending reason text
en: Payment via %1$s pending. %2$s
th: การชำระเงินผ่าน %1$s อยู่ระหว่างรอ. %2$s

note: translators: 1: payment method title, 2: decline reason text
en: Payment via %1$s declined. %2$s
th: การชำระเงินผ่าน %1$s ถูกปฏิเสธ. %2$s

note: translators: %s: payment failure reason
en: Payment declined. %s
th: การชำระเงินถูกปฏิเสธ. %s

note: translators: 1: processor response code, 2: AVS result, 3: CVV result
en: Processor response: code=%1$s, AVS=%2$s, CVV=%3$s
th: การตอบสนองของโปรเซสเซอร์: รหัส=%1$s, AVS=%2$s, CVV=%3$s

note: translators: 1: payment method title, 2: failure reason
en: Payment via %1$s failed. %2$s
th: การชำระเงินผ่าน %1$s ล้มเหลว. %2$s

note: translators: %s: payment failure reason
en: Payment failed. %s
th: การชำระเงินล้มเหลว. %s

note: translators: 1: payment method title, 2: PayPal refund reason
en: Payment via %1$s partially refunded. PayPal reason: %2$s.
th: การชำระเงินผ่าน %1$s ถูกคืนเงินบางส่วนแล้ว สาเหตุจาก PayPal: %2$s.

note: translators: 1: payment method title, 2: PayPal refund reason
en: Payment via %1$s refunded. PayPal reason: %2$s.
th: การชำระเงินผ่าน %1$s ได้รับการคืนเงินแล้ว สาเหตุจาก PayPal: %2$s.

en: An error occurred while updating the order status.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะอัปเดตสถานะคำสั่งซื้อ.

en: PayPal Credit
th: เครดิต PayPal

en: Bancontact
th: บันคอนแทค

en: BLIK
th: บลิค

en: eps
th: อีพีเอส

en: Mercado Pago
th: เมอร์คาโด ปาโก

en: Venmo
th: เวนโม

en: PayPal Pay Later
th: ชำระเงิน PayPal ทีหลัง

en: PayPal Checkout
th: การชำระเงินผ่าน PayPal

en: Approved.
th: ได้รับการอนุมัติแล้ว.

en: The card security code (CVV) was incorrect.
th: รหัสความปลอดภัยของบัตร (CVV) ไม่ถูกต้อง.

en: Your bank needs to approve this. Please contact your card issuer.
th: ธนาคารของคุณต้องอนุมัตินี้ กรุณาติดต่อผู้ออกบัตรของคุณ.

en: We could not find this account. Please check your card details.
th: เราไม่สามารถค้นหาบัญชีนี้ได้ กรุณาตรวจสอบรายละเอียดบัตรของคุณ.

en: The bank declined this transaction. Please try another payment method.
th: ธนาคารปฏิเสธการทำธุรกรรมนี้ กรุณาลองวิธีการชำระเงินอื่น.

en: This transaction is not authorized. Please contact your card issuer.
th: การทำธุรกรรมนี้ไม่ได้รับอนุญาต กรุณาติดต่อผู้ออกบัตรของคุณ.

en: There was a processing issue. The payment was reversed.
th: มีปัญหาในการประมวลผล การชำระเงินถูกย้อนกลับแล้ว.

en: A security check failed. Please try again.
th: การตรวจสอบความปลอดภัยล้มเหลว กรุณาลองอีกครั้ง.

en: The PIN was not accepted.
th: รหัส PIN ไม่ได้รับการยอมรับ.

en: Temporary system issue. Please try again later.
th: ปัญหาระบบชั่วคราว กรุณาลองอีกครั้งในภายหลัง.

en: Payment was canceled.
th: การชำระเงินถูกยกเลิกแล้ว。.

en: Only part of the amount was approved.
th: อนุมัติเพียงบางส่วนของจำนวนเงินเท่านั้น.

en: The bank declined this transaction.
th: ธนาคารปฏิเสธธุรกรรมนี้.

en: Invalid data format.
th: รูปแบบข้อมูลไม่ถูกต้อง.

en: Invalid amount.
th: จำนวนไม่ถูกต้อง.

en: Card issuer/acquirer not allowed for this transaction.
th: ผู้ให้บริการบัตร/ผู้ซื้อไม่อนุญาตให้ทำธุรกรรมนี้.

en: Invalid capture date.
th: วันที่บันทึกไม่ถูกต้อง.

en: Unsupported currency for this card.
th: สกุลเงินนี้ไม่รองรับสำหรับบัตรนี้.

en: Invalid account number.
th: หมายเลขบัญชีไม่ถูกต้อง.

en: This card is not allowed for recurring payments.
th: บัตรนี้ไม่อนุญาตให้ใช้สำหรับการชำระเงินที่เกิดขึ้นซ้ำ.

en: Invalid terminal configuration.
th: การกำหนดค่าของเทอร์มินัลไม่ถูกต้อง.

en: Invalid merchant configuration.
th: การกำหนดค่h ของผู้ค้าไม่ถูกต้อง.

en: The account is restricted or inactive.
th: บัญชีถูกจำกัดหรือไม่มีการใช้งาน.

en: Invalid processing code.
th: รหัสการประมวลผลไม่ถูกต้อง.

en: Invalid merchant category.
th: หมวดหมู่ผู้ค้าไม่ถูกต้อง.

en: Invalid card expiry date.
th: วันที่หมดอายุของบัตรไม่ถูกต้อง.

en: Invalid card security code (CVV).
th: รหัสความปลอดภัยของบัตร (CVV) ไม่ถูกต้อง。.

en: Invalid transaction state.
th: สถานะการทำธุรกรรมไม่ถูกต้อง.

en: Invalid order.
th: คำสั่งซื้อไม่ถูกต้อง.

en: The card security code (CVV) did not match.
th: รหัสความปลอดภัยของบัตร (CVV) ไม่ตรงกัน.

en: Insufficient funds.
th: เงินไม่เพียงพอ.

en: Incorrect PIN.
th: รหัส PIN ไม่ถูกต้อง.

en: Too many incorrect PIN attempts.
th: มีการพยายามป้อน PIN ที่ไม่ถูกต้องมากเกินไป.

en: This card is closed.
th: บัตรนี้ถูกปิดแล้ว。.

en: Card capture requested by the bank.
th: การจับบัตรถูกขอโดยธนาคาร.

en: User not authorized for this transaction.
th: ผู้ใช้ไม่ได้รับอนุญาตสำหรับธุรกรรมนี้.

en: Address verification failed.
th: การตรวจสอบที่อยู่ล้มเหลว.

en: Invalid or restricted card.
th: บัตรไม่ถูกต้องหรือถูกจำกัด.

en: Address verification soft failure.
th: การตรวจสอบที่อยู่ล้มเหลวแบบซอฟต์.

en: Duplicate transaction.
th: ธุรกรรมซ้ำซ้อน.

en: Invalid transaction.
th: ธุรกรรมไม่ถูกต้อง.

en: The card is expired.
th: บัตรหมดอายุแล้ว.

en: Strong customer authentication required.
th: ต้องการการตรวจสอบตัวตนของลูกค้าอย่างเข้มงวด.

en: This type of transaction is not permitted.
th: ประเภทของการทำธุรกรรมนี้ไม่ได้รับอนุญาต.

en: Too many attempts. Please try again later.
th: พยายามมากเกินไป กรุณาลองอีกครั้งในภายหลัง.

en: Invalid or restricted card. Please use another card.
th: บัตรไม่ถูกต้องหรือถูกจำกัด กรุณาใช้บัตรอื่น.

en: Address verification soft failure. Please check your billing address.
th: การตรวจสอบที่อยู่ล้มเหลวแบบอ่อน กรุณาตรวจสอบที่อยู่ในการเรียกเก็บเงินของคุณ.

en: Duplicate transaction. Please try again.
th: ธุรกรรมซ้ำ กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Invalid transaction. Please try again.
th: ธุรกรรมไม่ถูกต้อง กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Expired card. Please use another card.
th: บัตรหมดอายุ กรุณาใช้บัตรใบอื่น.

en: Incorrect PIN. Please re-enter your PIN.
th: รหัส PIN ไม่ถูกต้อง กรุณากรอกรหัส PIN ของคุณอีกครั้ง.

en: Strong customer authentication required. Please try again.
th: ต้องการการตรวจสอบตัวตนของลูกค้าที่เข้มงวด กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Transaction not permitted. Please use another payment method.
th: การทำธุรกรรมไม่ได้รับอนุญาต กรุณาใช้วิธีการชำระเงินอื่น.

en: Transaction attempts exceed limit. Please try again later.
th: จำนวนความพยายามในการทำธุรกรรมเกินขีดจำกัด กรุณาลองอีกครั้งในภายหลัง.

en: Reversal rejected. Please contact support.
th: การย้อนกลับถูกปฏิเสธ กรุณาติดต่อฝ่ายสนับสนุน.

en: Invalid issue. Please try again.
th: ปัญหาที่ไม่ถูกต้อง กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Issuer not available. Please try again later.
th: ผู้ออกไม่พร้อมใช้งาน กรุณาลองอีกครั้งในภายหลัง.

en: Issuer temporarily not available. Please try again shortly.
th: ผู้ออกชั่วคราวไม่พร้อมใช้งาน กรุณาลองอีกครั้งในไม่ช้า.

en: Card not activated. Please activate your card and try again.
th: การ์ดยังไม่ได้เปิดใช้งาน กรุณาเปิดใช้งานการ์ดของคุณและลองอีกครั้ง.

en: Updated card issued. Please use your new card.
th: การ์ดที่อัปเดตแล้วถูกออกให้ กรุณาใช้การ์ดใหม่ของคุณ.

en: Account not on file. Please check your card details.
th: บัญชีไม่มีในไฟล์ กรุณาตรวจสอบรายละเอียดบัตรของคุณ.

en: Approved but not captured. No action needed.
th: อนุมัติแล้วแต่ยังไม่ได้บันทึก ไม่มีการดำเนินการใดๆ ที่จำเป็น.

en: 3DS authentication error. Please try again.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการตรวจสอบ 3DS กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Authentication failed. Please try again.
th: การตรวจสอบสิทธิ์ล้มเหลว กรุณาลองอีกครั้ง.

en: BIN error. Please try another card.
th: เกิดข้อผิดพลาด BIN กรุณาลองใช้บัตรใบอื่น.

en: PIN error. Please try again with the correct PIN.
th: เกิดข้อผิดพลาด PIN กรุณาลองอีกครั้งด้วย PIN ที่ถูกต้อง.

en: Processor system error. Please try again later.
th: เกิดข้อผิดพลาดในระบบโปรเซสเซอร์ กรุณาลองอีกครั้งในภายหลัง.

en: Host key error. Please try again.
th: เกิดข้อผิดพลาดในคีย์โฮสต์ กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Configuration error. Please contact support.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการตั้งค่า กรุณาติดต่อฝ่ายสนับสนุน.

en: Unsupported operation. Please try another payment method.
th: การดำเนินการที่ไม่รองรับ กรุณาลองใช้วิธีการชำระเงินอื่น.

en: Communication error. Please try again later.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการสื่อสาร กรุณาลองอีกครั้งในภายหลัง.

en: Communication error. Please try again shortly.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการสื่อสาร กรุณาลองอีกครั้งในไม่ช้า.

en: System unavailable. Please try again later.
th: ระบบไม่พร้อมใช้งาน กรุณาลองอีกครั้งภายหลัง.

en: Transaction declined. Please retry.
th: การทำธุรกรรมถูกปฏิเสธ กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Suspected fraud. Please use another payment method.
th: สงสัยว่ามีการฉ้อโกง กรุณาใช้วิธีการชำระเงินอื่น.

en: Security violation. Please contact your card issuer.
th: การละเมิดความปลอดภัย กรุณาติดต่อผู้ให้บริการบัตรของคุณ.

en: Card reported lost or stolen. Please use another card.
th: บัตรถูกแจ้งว่าหายหรือถูกขโมย กรุณาใช้บัตรใบอื่น.

en: Hold - call center. Please contact your card issuer.
th: รอ - ศูนย์บริการลูกค้า กรุณาติดต่อผู้ออกบัตรของคุณ.

en: Card refused. Please use another payment method.
th: บัตรถูกปฏิเสธ กรุณาใช้วิธีการชำระเงินอื่น.

en: Unrecognized response code. Please try again later.
th: รหัสการตอบกลับที่ไม่รู้จัก กรุณาลองอีกครั้งในภายหลัง.

en: Contingencies not resolved. Please try again.
th: เหตุการณ์ที่ไม่สามารถแก้ไขได้ กรุณาลองอีกครั้ง.

en: CVV verification failed. Please check your CVV.
th: การตรวจสอบ CVV ล้มเหลว กรุณาตรวจสอบ CVV ของคุณ.

en: Account closed. Please use another card.
th: บัญชีถูกปิดแล้ว กรุณาใช้บัตรอื่น.

en: Reattempt not permitted. Please use another payment method.
th: ไม่อนุญาตให้ลองใหม่ กรุณาใช้วิธีการชำระเงินอื่น.

en: Billing address error. Please check your billing details.
th: เกิดข้อผิดพลาดที่อยู่การเรียกเก็บเงิน กรุณาตรวจสอบรายละเอียดการเรียกเก็บเงินของคุณ.

en: Account blocked by issuer. Please contact your card issuer.
th: บัญชีถูกบล็อกโดยผู้ออกบัตร กรุณาติดต่อผู้ออกบัตรของคุณ.

en: American Express card disabled. Please use another card.
th: บัตร American Express ถูกปิดใช้งาน กรุณาใช้บัตรอื่น.

en: Adult gaming not supported. Please use another payment method.
th: การเล่นเกมสำหรับผู้ใหญ่ไม่ได้รับการสนับสนุน กรุณาใช้วิธีการชำระเงินอื่น.

en: Amount incompatible. Please try a different amount.
th: จำนวนไม่เข้ากัน กรุณาลองจำนวนอื่นอีกครั้ง.

en: Authorization result error. Please try again.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการอนุญาต กรุณาลองอีกครั้ง.

en: MCC code error. Please contact support.
th: เกิดข้อผิดพลาดรหัส MCC กรุณาติดต่อฝ่ายสนับสนุน.

en: Address verification failed. Please check your billing address.
th: การตรวจสอบที่อยู่ล้มเหลว กรุณาตรวจสอบที่อยู่ในการเรียกเก็บเงินของคุณ.

en: Amount exceeded. Please try a smaller amount.
th: จำนวนเกินไป กรุณาลองจำนวนที่น้อยกว่า.

en: Gaming transaction error. Please use another payment method.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการทำธุรกรรมเกม กรุณาใช้วิธีการชำระเงินอื่น.

en: Registration incomplete. Please complete registration.
th: การลงทะเบียนไม่สมบูรณ์ กรุณาเสร็จสิ้นการลงทะเบียน.

en: Country error. Please try another payment method.
th: เกิดข้อผิดพลาดเกี่ยวกับประเทศ กรุณาลองวิธีการชำระเงินอื่นอีกครั้ง.

en: Credit error. Please try another payment method.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการชำระเงิน กรุณาลองวิธีการชำระเงินอื่น.

en: Card type not supported. Please use another card.
th: ประเภทบัตรไม่รองรับ กรุณาใช้บัตรอื่น.

en: Invalid currency. Please select a supported currency.
th: สกุลเงินไม่ถูกต้อง กรุณาเลือกสกุลเงินที่รองรับ.

en: 3D Secure authentication error. Please try again.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการตรวจสอบสิทธิ์ 3D Secure กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Dynamic currency conversion not supported. Please try again.
th: การแปลงสกุลเงินแบบไดนามิกไม่รองรับ กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Diners Club card rejected. Please use another card.
th: บัตร Diners Club ถูกปฏิเสธ กรุณาใช้บัตรอื่น.

en: Authentication message error. Please try again.
th: เกิดข้อผิดพลาดในข้อความการตรวจสอบสิทธิ์ กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Decline threshold exceeded. Please try again later.
th: เกณฑ์การปฏิเสธเกินขีดจำกัดแล้ว กรุณาลองอีกครั้งในภายหลัง.

en: Funding instrument expired. Please use another payment method.
th: เครื่องมือการเงินหมดอายุแล้ว กรุณาใช้วิธีการชำระเงินอื่น.

en: Frequency limit exceeded. Please try again later.
th: เกินขีดจำกัดความถี่แล้ว กรุณาลองอีกครั้งในภายหลัง.

en: System error. Please try again later.
th: เกิดข้อผิดพลาดในระบบ กรุณาลองอีกครั้งในภายหลัง.

en: Expiry date error. Please check your card details.
th: เกิดข้อผิดพลาดในวันที่หมดอายุ กรุณาตรวจสอบรายละเอียดบัตรของคุณ.

en: Funding source already exists. Please use another payment method.
th: แหล่งเงินทุนมีอยู่แล้ว กรุณาใช้วิธีการชำระเงินอื่น.

en: Invalid funding instrument. Please try another payment method.
th: เครื่องมือการเงินไม่ถูกต้อง กรุณาลองวิธีการชำระเงินอื่น.

en: Restricted funding instrument. Please try another payment method.
th: เครื่องมือการระดมทุนที่ถูกจำกัด กรุณาลองวิธีการชำระเงินอื่น.

en: Field validation failed. Please check your payment details.
th: การตรวจสอบข้อมูลในฟิลด์ล้มเหลว กรุณาตรวจสอบรายละเอียดการชำระเงินของคุณ.

en: Gaming refund error. Please contact support.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการขอคืนเงินเกม กรุณาติดต่อฝ่ายสนับสนุน.

en: Processing error. Please try again.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการประมวลผล กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Idempotency failure. Please try again.
th: ความล้มเหลวของอิดempotency กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Invalid input. Please check your payment details.
th: ข้อมูลที่ป้อนไม่ถูกต้อง กรุณาตรวจสอบรายละเอียดการชำระเงินของคุณ.

en: ID mismatch. Please try again.
th: รหัสไม่ตรงกัน กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Invalid trace ID. Please try again.
th: รหัสการติดตามไม่ถูกต้อง กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Late reversal. Please contact support.
th: การย้อนกลับล่าช้า กรุณาติดต่อฝ่ายสนับสนุน.

en: Status code error. Please try again.
th: เกิดข้อผิดพลาดรหัสสถานะ กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Missing business rule or data. Please try again.
th: ขาดกฎธุรกิจหรือข้อมูล กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Mastercard blocked. Please use another card.
th: บัตร Mastercard ถูกบล็อก กรุณาใช้บัตรอื่น.

en: Not supported. Please try another payment method.
th: ไม่รองรับ กรุณาลองวิธีการชำระเงินอื่น.

en: Network frequency limit exceeded. Please try again later.
th: เกินขีดจำกัดความถี่เครือข่ายแล้ว กรุณาลองอีกครั้งในภายหลัง.

en: Merchant ID not found. Please contact support.
th: ไม่พบหมายเลขผู้ค้า กรุณาติดต่อฝ่ายสนับสนุน.

en: Network error. Please try again later.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการเชื่อมต่อเครือข่าย กรุณาลองอีกครั้งในภายหลัง.

en: Phone required for this transaction. Please update your details.
th: ต้องการโทรศัพท์สำหรับการทำธุรกรรมนี้ กรุณาอัปเดตข้อมูลของคุณ.

en: Invalid product. Please try another product.
th: ผลิตภัณฑ์ไม่ถูกต้อง กรุณาลองผลิตภัณฑ์อื่นอีกครั้ง.

en: Invalid payment method. Please try another payment method.
th: วิธีการชำระเงินไม่ถูกต้อง กรุณาลองวิธีการชำระเงินอื่น.

en: Quasi-cash not supported. Please use another payment method.
th: ไม่รองรับการชำระเงินแบบ quasi-cash กรุณาใช้วิธีการชำระเงินอื่น.

en: Refund not supported on pending transactions. Please try again later.
th: การคืนเงินไม่รองรับสำหรับธุรกรรมที่รอดำเนินการ กรุณาลองอีกครั้งภายหลัง.

en: Invalid parent transaction status. Please try again.
th: สถานะการทำธุรกรรมของผู้ปกครองไม่ถูกต้อง กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Merchant not registered. Please contact support.
th: ผู้ค้าไม่ได้ลงทะเบียน กรุณาติดต่อฝ่ายสนับสนุน.

en: Bank authorization mismatch. Please try again.
th: การอนุญาตจากธนาคารไม่ตรงกัน กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Bank authorization already settled. Please try again.
th: การอนุมัติจากธนาคารได้ถูกจัดการแล้ว กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Bank authorization voided. Please try again.
th: การอนุมัติธนาคารถูกยกเลิก กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Bank authorization expired. Please try again.
th: การอนุญาตจากธนาคารหมดอายุแล้ว กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Currency mismatch. Please try again with the correct currency.
th: มีความไม่ตรงกันของสกุลเงิน กรุณาลองอีกครั้งด้วยสกุลเงินที่ถูกต้อง.

en: Credit card mismatch. Please check your card details.
th: ข้อมูลบัตรเครดิตไม่ตรงกัน กรุณาตรวจสอบรายละเอียดบัตรของคุณ.

en: Amount mismatch. Please try again with the correct amount.
th: จำนวนไม่ตรงกัน กรุณาลองอีกครั้งด้วยจำนวนที่ถูกต้อง.

en: Score error. Please try again.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการให้คะแนน กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Status description error. Please try again.
th: คำอธิบายสถานะผิดพลาด กรุณาลองอีกครั้ง.

en: American Express declined. Please use another card.
th: American Express ถูกปฏิเสธ กรุณาใช้บัตรอื่น.

en: Verification token expired. Please try again.
th: โทเค็นการตรวจสอบหมดอายุ กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Invalid trace reference. Please try again.
th: การอ้างอิงการติดตามไม่ถูกต้อง กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Invalid transaction ID. Please try again.
th: หมายเลขธุรกรรมไม่ถูกต้อง กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Verification token revoked. Please try again.
th: โทเค็นการตรวจสอบถูกเพิกถอนแล้ว กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Transaction type not supported. Please try another payment method.
th: ประเภทการทำธุรกรรมไม่รองรับ กรุณาลองวิธีการชำระเงินอื่น.

en: Invalid verification token. Please try again.
th: โทเค็นการตรวจสอบไม่ถูกต้อง กรุณาลองอีกครั้ง.

en: User not authorized. Please contact support.
th: ผู้ใช้ไม่ได้รับอนุญาต กรุณาติดต่อฝ่ายสนับสนุน.

en: Currency not supported. Please select a supported currency.
th: สกุลเงินไม่รองรับ กรุณาเลือกสกุลเงินที่รองรับ.

en: Entity not supported. Please try another payment method.
th: เอนทิตีไม่รองรับ กรุณาลองวิธีการชำระเงินอื่น.

en: Installment not supported. Please try another payment method.
th: การผ่อนชำระไม่รองรับ กรุณาลองวิธีการชำระเงินอื่น.

en: POS flag not supported. Please try another payment method.
th: ธง POS ไม่รองรับ กรุณาลองวิธีการชำระเงินอื่น.

en: Reversal not supported. Please contact support.
th: การย้อนกลับไม่รองรับ กรุณาติดต่อฝ่ายสนับสนุน.

en: Currency validation error. Please select a supported currency.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการตรวจสอบสกุลเงิน กรุณาเลือกสกุลเงินที่รองรับ.

en: Validation error. Please check your payment details.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการตรวจสอบ โปรดตรวจสอบรายละเอียดการชำระเงินของคุณ.

en: Virtual terminal not supported. Please try another payment method.
th: ไม่รองรับเทอร์มินัลเสมือน กรุณาลองวิธีการชำระเงินอื่น.

en: Please enter a valid card number.
th: โปรดป้อนหมายเลขบัตรที่ถูกต้อง

en: Please enter a valid CVV.
th: โปรดป้อน CVV ที่ถูกต้อง

en: Please enter a valid expiration date.
th: โปรดป้อนวันที่หมดอายุที่ถูกต้อง

en: An unknown error occurred.
th: เกิดข้อผิดพลาดที่ไม่ทราบสาเหตุ

en: Apple Pay could not be initialized.
th: Apple Pay ไม่สามารถเริ่มต้นได้

en: Apple Pay confirmation returned non-APPROVED status.
th: การยืนยัน Apple Pay ส่งกลับสถานะที่ไม่ผ่านการอนุมัติ

en: Shipping address is incomplete.
th: ที่อยู่จัดส่งไม่สมบูรณ์

en: We do not ship to this address.
th: เราไม่จัดส่งไปยังที่อยู่นี้

en: Tax
th: ภาษี

en: Total
th: รวม

[ctx: Important]
en: Or
th: หรือ

[ctx: Important]
en: Express Checkout
th: ชำระเงินด่วน

[ctx: Important]
en: Or continue below
th: หรือดำเนินการต่อด้านล่าง

en: Items
th: รายการ

en: Billing &amp; Shipping
th: การเรียกเก็บเงิน &amp; การจัดส่ง

en: Edit
th: แก้ไข

en: Billing details
th: รายละเอียดการเรียกเก็บเงิน

en: Shipping details
th: รายละเอียดการจัดส่ง

en: Create an account?
th: สร้างบัญชีใช่ไหม?

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
th: สร้างบัญชีโดยกรอกข้อมูลด้านล่าง หากคุณเป็นลูกค้าประจำโปรดเข้าสู่ระบบที่ด้านบนของหน้า.

note: translators: %1$s is the payment method title, %2$s is the formatted payment status.
en: Payment via %1$s: %2$s.
th: การชำระเงินผ่าน %1$s: %2$s.

note: translators: %1$s is the payment method title, %2$s is the pending reason from PayPal.
en: Payment via %1$s Pending. PayPal reason: %2$s.
th: การชำระเงินผ่าน %1$s อยู่ระหว่างรอดำเนินการ สาเหตุจาก PayPal: %2$s.

note: translators: %1$s is the payment method title, %2$s is the PayPal transaction ID.
en: Payment via %1$s. Transaction ID: %2$s
th: การชำระเงินผ่าน %1$s. รหัสการทำธุรกรรม: %2$s

[ctx: Important]
en: <strong>You're almost done!</strong><br>Review your information before you place your order.
th: <strong>คุณเกือบเสร็จแล้ว!</strong><br>ตรวจสอบข้อมูลของคุณก่อนที่คุณจะทำการสั่งซื้อ.

en: Capture Charge
th: เรียกเก็บค่าธรรมเนียม

[ctx: Important]
en: Cancel order
th: ยกเลิกคำสั่งซื้อ

en: We cannot process your order with the payment information that you provided. Please use an alternate payment method.
th: เราไม่สามารถดำเนินการสั่งซื้อของคุณด้วยข้อมูลการชำระเงินที่คุณให้มาได้ กรุณาใช้วิธีการชำระเงินทางเลือก.

en: 3D Secure response
th: การตอบสนอง 3D Secure

en: At top of checkout Page
th: ที่ด้านบนของหน้าเช็คเอาท์
