Payment Gateway for PayPal on WooCommerce 9.0.54 - en to uk translation catalogue (358 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Payment Gateway for PayPal on WooCommerce
uk: Платіжний шлюз для PayPal на WooCommerce

en: Return
uk: Повернути

en: We’re sorry to see you go! 💔
uk: We're sorry to see you leave! 💔

en: Can you please tell us why you’re deactivating the plugin? Your feedback helps us make it better.
uk: Можете ли ви моля да ни кажете защо деактивирате приставката? Вашето мнение ни помага да я направим по-добра.

en: Temporary deactivation (troubleshooting)
uk: Тимчасова деактивація (усунення неполадок)

en: Compatibility issue
uk: Проблема з сумісністю

en: Please describe what part of the layout or functionality was affected.
uk: Please describe which part of the layout or functionality was affected.

en: What part of the setup was confusing or unclear?
uk: Which part of the setup was confusing or unclear?

en: Other
uk: Інше

en: I rather wouldn't say
uk: Я б скоріше не сказав

en: Item
uk: Предмет

en: Fee
uk: Charge

en: Settings
uk: Настройки

en: Community support
uk: Підтримка громади

en: Rate our plugin
uk: Оцініть наш плагін

note: translators: %1$s: review URL
en: If you have a moment, we'd love it if you could leave us a <b><a target="_blank" href="%1$s">quick review</a>.</b> it motivates us and helps us keep improving. 💫 <br>Have feature ideas? Include them in your review — your feedback shapes our roadmap, and we love turning your ideas into reality.
uk: If you have a moment, we would love it if you could leave us a <b><a target="_blank" href="%1$s">quick review</a>.</b> It motivates us and helps us keep improving. 💫 <br>Do you have any feature ideas? Include them in your review — your feedback shapes our roadmap, and we love turning your ideas into reality.

en: Write Review
uk: Написати відгук

en: Done!
uk: Fini!

en: Hide
uk: Сховати

[ctx: Important]
en: Card number
uk: Номер картки

[ctx: Important]
en: Expiration date
uk: Дата закінчення терміну

[ctx: Important]
en: Security code
uk: Код безпеки

en: Unable to create order.
uk: NUnable to create order.

[ctx: Important]
en: Credit or Debit Card (PayPal) By Easy Payment
uk: Кредитна або дебетова картка (PayPal) через легку оплату

[ctx: Important]
en: Advanced Card Processing.
uk: Розширена обробка карт.

en: Place order
uk: Зробити замовлення

[ctx: Important]
en: Sandbox Mode Enabled.
uk: Режим пісочниці увімкнено.

[ctx: Important]
en: Use test card 4111 1111 1111 1111 with any future expiration date and any CVV.
uk: Use test card 4111 1111 1111 1111 with any future expiry date and any CVV.

[ctx: Important]
en: Credit or Debit Card
uk: Кредитна або дебетова картка

en: Admin Only Mode
uk: Тільки для адміністраторів

en: PayPal onboarding process successfully completed.
uk: Процес онбордингу PayPal успішно завершено.

note: translators: %1$s: URL to the PayPal Connection page.
en: <strong>PayPal Setup Required:</strong> Connect your PayPal account or enter your Client ID and Secret in the <a href="%1$s">PayPal Connection</a> to begin accepting payments.
uk: <strong>PayPal Setup Required:</strong> Connect your PayPal account or enter your Client ID and Secret in the <a href="%1$s">PayPal Connection</a> to start accepting payments.

en: Click a payment option below to process your order.
uk: Hãy nhấp vào một tùy chọn thanh toán bên dưới để xử lý đơn hàng của bạn.

en: PayPal Connection
uk: PayPal З'єднання

en: PayPal Settings
uk: PayPal N ustawienia

en: Pay Later Messaging
uk: Платіть пізніше повідомлення

en: Additional Settings
uk: Додаткові налаштування

en: FAQ
uk: Часті запитання

en: This represents the fee PayPal collects for the transaction.
uk: This represents the fee that PayPal collects for the transaction.

en: Connected Account:
uk: Підключений обліковий запис:

en: Disconnect PayPal Account
uk: Disconnetta l'account PayPal

en: Recommended
uk: Рекомендовано

en: OR
uk: АБО

en: Which PayPal buttons (e.g. Pay Later, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Bancontact, etc.) will appear?
uk: Quelles boutons PayPal (par exemple, Payer plus tard, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Bancontact, etc.) vont apparaître ?

en: The PayPal buttons are shown automatically based on several factors, including:
uk: The PayPal buttons are displayed automatically based on several factors, including:

en: The funding sources they’ve enabled
uk: The funding sources they have enabled

en: Example: To hide the Pay Later button on the Checkout Page:
uk: Приклад: Щоб приховати кнопку 'Оплатити пізніше' на сторінці оформлення замовлення:

en: To display only the "PayPal" button on the Checkout page, follow these steps:
uk: Щоб відобразити лише кнопку "PayPal" на сторінці оформлення замовлення, виконайте ці ці кроки:

en: Under <strong>Disable Specific Payment Buttons</strong>, select <strong>Credit or Debit Card</strong> and any other methods you want to hide.
uk: Under <strong>Disable Specific Payment Buttons</strong>, select <strong>Credit or Debit Card</strong> and any other methods you wish to hide.

en: Go to <strong>Advanced Card Payments</strong> settings.
uk: Перейдіть до налаштувань <strong>Розширених карткових платежів</strong>.

en: PayPal Pay Later lets your customers split their purchases into interest-free payments over time, such as "Pay in 4" or monthly installments. You get paid in full upfront, while customers enjoy flexible payment options.
uk: PayPal Pay Later allows your customers to divide their purchases into interest-free payments over time, such as "Pay in 4" or monthly instalments. You receive the full payment upfront, while customers benefit from flexible payment options.

en: This can help increase your sales, with many merchants seeing higher conversion rates and larger order sizes.
uk: This can help increase your sales, with many merchants experiencing higher conversion rates and larger order sizes.

en: How can I contact support or request a new functionality?
uk: How can I contact support or request a new feature?

en: Important:
uk: Важливо:

en: AI Product Description Generator for WooCommerce
uk: Генератор описів продуктів на основі ШІ для WooCommerce

en: By nexaplugins
uk: Від nexaplugins

en: Showcase your Google Business Profile reviews and star rating with customizable widgets.
uk: V展示您的Google商业资料评论和星级评分，使用可自定义的小部件。.

en: Accept UPI, Cards, and Net Banking via Razorpay with a reliable, optimized WooCommerce integration.
uk: Accept UPI, Cards, and Net Banking via Razorpay with a reliable, optimised WooCommerce integration.

en: Recommended Plugins
uk: Рекомендовані плагіни

en: Start by adding helpful extensions to your store—payments, product content, reviews and more.
uk: Почніть з додавання корисних розширень до вашого магазину — платежі, контент продуктів, відгуки та інше.

en: Plugin logo
uk: Логотип плагіна

en: Install Now
uk: Встановити зараз

en: Live Preview
uk: Živý náhled

en: PayPal Smart Button Preview
uk: PayPal Smart Button Previews

en: Preview only. No payment will be processed.
uk: Тільки попередній перегляд. Платіж не буде оброблено.

en: No further action is required unless additional customization is needed.
uk: No further action is required unless additional customisation is needed.

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
uk: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart…;

en: Please choose product options&hellip;
uk: Please choose product options…;

note: translators: %s: Product attribute name.
en: Invalid value posted for %s
uk: Неправильне значення надіслано для %s

en: Continue to payment
uk: Proceed to payment

en: Card Details
uk: Деталі картки

en: Address Verification Result
uk: Результат перевірки адреси

en: Card Security Code Result
uk: Результат коду безпеки картки

note: translators: 1: Payment method title, 2: Transaction ID. translators: 1: payment method title, 2: transaction ID translators: %1$s is the payment method title, %2$s is the PayPal transaction ID.
en: %1$s Transaction ID: %2$s
uk: %1$s Транзакційний ID: %2$s

en: Payment authorized. Change payment status to processing or complete to capture funds.
uk: Payment authorised. Change payment status to processing or complete to capture funds.

note: translators: 1: PayPal pending reason.
en: Payment pending (%1$s).
uk: Платіж в очікуванні (%1$s).

en: This payment was unable to be processed successfully. Please try again with another payment method.
uk: This payment could not be processed successfully. Please try again with another payment method.

en: Environment
uk: Середовище

en: Sandbox (Test Mode)
uk: Пісочниця (Тестовий режим)

en: Production (Live)
uk: Produkcja (Na żywo)

en: Setup or link an existing PayPal account.
uk: Set up or link an existing PayPal account.

en: Live Secret key
uk: Живий секретний ключ

en: Live PayPal Email
uk: Живий PayPal Email

en: Connection Status
uk: Стан зв'язку

en: Connect to PayPal Sandbox
uk: Připojit se k PayPal Sandbox

en: Sandbox Secret key
uk: Sandbox секретний ключ

en: Sandbox PayPal Email
uk: Sandbox PayPal електронна пошта

en: When enabled, Payment methods will only be visible to site administrators and store managers. This allows you to test PayPal on your live site without customers seeing them.
uk: When enabled, payment methods will only be visible to site administrators and store managers. This allows you to test PayPal on your live site without customers seeing them.

en: Enable/Disable
uk: 启用/禁用

en: Title
uk: Заголовок

en: The title displayed to customers during checkout.
uk: The title shown to customers during checkout.

en: Description
uk: Опис

en: The description displayed to customers during checkout.
uk: The description shown to customers during checkout.

en: Display PayPal Buttons On
uk: Affichez les boutons PayPal sur

en: Product Page
uk: Сторінка продукту

en: Cart Page
uk: Сторінка кошика

en: Mini Cart (Side Cart)
uk: Міні кошик (боковий кошик)

en: PayPal buttons (e.g. Pay Later, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Bancontact, etc.) are shown automatically based on factors such as the buyer’s country and their device type. <br><br>By default, <b>all buttons are enabled.</b> To disable individual payment buttons, use the <b>"Disable Specific Payment Buttons"</b> setting available in each page section below.<br><br>For Express Checkout, it will follow the configuration from the Checkout Page.<br>For Mini Cart, this setting will follow the configuration from the Product Page.
uk: PayPal buttons (e.g. Pay Later, Venmo, SEPA, iDEAL, Mercado Pago, Bancontact, etc.) are displayed automatically based on factors such as the buyer’s country and their device type. <br><br>By default, <b>all buttons are enabled.</b> To disable individual payment buttons, use the <b>"Disable Specific Payment Buttons"</b> setting available in each page section below.<br><br>For Express Checkout, it will follow the configuration from the Checkout Page.<br>For Mini Cart, this setting will follow the configuration from the Product Page.

en: Button Layout
uk: Розташування кнопок

en: Horizontal (Recommended)
uk: Horizontal (Drecommended)

en: Vertical
uk: Вертикальний

en: Button Color
uk: Цвет кнопки

en: Gold (Recommended)
uk: Золото (Рекомендується)

en: Blue
uk: Синій

en: Silver
uk: Срібло

en: White
uk: Білий

en: Black
uk: Чорний

en: Button Shape
uk: Форма кнопки

en: Rect (Recommended)
uk: Rect (Doporučeno)

en: Pill
uk: Піл

en: Small
uk: Маленький

en: Medium
uk: Середній

en: Large
uk: Великий

en: Responsive
uk: Receptive

en: Button Height
uk: Висота кнопки

en: Button Label
uk: Label du bouton

en: PayPal (Recommended)
uk: PayPal (Doporučeno)

en: Checkout
uk: Payout

en: Buy Now
uk: Купити зараз

en: Vertical (Recommended)
uk: Вертикальний (Рекомендується)

en: Responsive (Recommended)
uk: Чутливий (Рекомендується)

en: Below Proceed to Checkout button
uk: Below the Proceed to Checkout button

en: Above Proceed to Checkout button
uk: Above the Proceed to Checkout button

en: Icon
uk: Іконка

en: Combination Mark (PP PayPal)
uk: Комбінований знак (PP PayPal)

en: Select the PayPal logo style displayed next to the payment method title on the checkout page.
uk: Select the style of the PayPal logo displayed next to the payment method title on the checkout page.

en: Show Redirect Icon and Text
uk: Показати значок та текст перенаправлення

note: translators: Admin notice explaining how to enable PayPal Advanced Card Payments. HTML <br> tags are intentional for formatting.
en: To use Advanced Card Payments, ensure your PayPal account is eligible and enabled:<br><br>
                    <strong>Steps:</strong><br>
                    1. Visit developer.paypal.com → Apps & Credentials → API Credentials.<br>
                    2. Click your App Name.<br>
                    3. Under "Features" → Accept Payments, check if "Advanced Credit and Debit Card Payments" is enabled.<br>
                    4. If missing, your account or region may not support it.
uk: To use Advanced Card Payments, ensure your PayPal account is eligible and enabled:<br><br>
                    <strong>Steps:</strong><br>
                    1. Visit developer.paypal.com → Apps & Credentials → API Credentials.<br>
                    2. Click your App Name.<br>
                    3. Under "Features" → Accept Payments, check if "Advanced Credit and Debit Card Payments" is enabled.<br>
                    4. If it is missing, your account or region may not support it.

en: Important Note
uk: Важна нота

en: Enable the Advanced Credit/Debit Card payment option as a separate gateway on the checkout page. This gateway typically offers a lower PayPal fee compared to the PayPal Smart Button. The fee is 2.59% + $0.49* per transaction for Advanced Credit/Debit Card payments and 3.49% + $0.49* for PayPal Smart Buttons. It supports major cards like Visa, Mastercard, and American Express, providing a secure and streamlined payment experience.
uk: Enable the Advanced Credit/Debit Card payment option as a separate gateway on the checkout page. This gateway typically offers a lower PayPal fee compared to the PayPal Smart Button. The fee is 2.59% + £0.49* per transaction for Advanced Credit/Debit Card payments and 3.49% + £0.49* for PayPal Smart Buttons. It supports major cards like Visa, Mastercard, and American Express, providing a secure and streamlined payment experience.

en: Set the title for the Advanced Credit/Debit Card payment method as it will appear on the checkout page (e.g., 'Pay with Credit/Debit Card')..
uk: Set the title for the Advanced Credit/Debit Card payment method as it will appear on the checkout page (e.g., 'Pay with Credit/Debit Card').

en: Credit or Debit Card
uk: Кредитна або дебетова картка

en: Disable specific credit cards
uk: Deselect specific credit cards

en: By default all possible credit cards will be accepted. You can disable some cards, if you wish.
uk: By default, all possible credit cards will be accepted. You can disable some cards if you wish.

en: Always trigger 3D Secure
uk: Завжди активуйте 3D Secure

en: When enabled, customers can securely save their card details using PayPal for faster future checkouts.
uk: When enabled, customers can securely save their card details using PayPal for quicker future checkouts.

en: Check this box to display the Google Pay button on selected pages.
uk: Ctick this box to display the Google Pay button on selected pages.

note: translators: 1: Google Pay setup guide link, 2: supported countries and currencies link
en: Google Pay must be enabled in your PayPal account (%1$s). Please ensure your country and currency are supported (%2$s).
uk: Google Pay must be enabled in your PayPal account (%1$s). Please ensure that your country and currency are supported (%2$s).

en: setup guide
uk: настанови

en: To show the Google Pay button,
uk: To display the Google Pay button,

en: Display Google Pay Button On
uk: Показати кнопку Google Pay увімкнено

en: Product
uk: Продукт

en: Cart
uk: Кошик

en: Mini Cart
uk: Міні Кошик

en: Plain
uk: Простий

en: Buy
uk: Купити

en: Donate
uk: Донат

en: Book
uk: Книга

en: Subscribe
uk: Abone ol

en: Enable Apple Pay
uk: Включити Apple Pay

en: Check this box to display the Apple Pay button on selected pages.
uk: Ctick this box to display the Apple Pay button on selected pages.

note: translators: 1: Apple Pay setup guide link, 2: supported countries and currencies link
en: Apple Pay must be enabled in your PayPal account (%1$s) and make sure your country and currency are supported (%2$s).
uk: Apple Pay must be enabled in your PayPal account (%1$s) and ensure that your country and currency are supported (%2$s).

en: To show the Apple Pay button,
uk: To display the Apple Pay button,

en: Domain Registration
uk: Реєстрація домену

en: Apple requires that the website domain be registered on PayPal. Payments will not be processed if the Apple Pay button is used on an unregistered domain.
uk: Apple requires that the website domain be registered with PayPal. Payments will not be processed if the Apple Pay button is used on an unregistered domain.

en: Display Apple Pay Button On
uk: Affichez le bouton Apple Pay activé

en: White with outline
uk: Білий з контуром

en: Your customers can already buy now and pay later with PayPal — add messaging to your site to let them know. PayPal’s Pay Later helps boost merchants' conversion rates and increases cart sizes by 39%.¹ You get paid in full up front. <a target="_blank" href="https://www.paypal.com/us/business/accept-payments/checkout/installments">More about Pay Later</a>
uk: Ваші клієнти вже можуть купувати зараз і платити пізніше з PayPal — додайте повідомлення на свій сайт, щоб дати їм знати. PayPal’s Pay Later допомагає підвищити конверсію торговців і збільшити розмір кошика на 39%.¹ Ви отримуєте повну оплату наперед. <a target="_blank" href="https://www.paypal.com/us/business/accept-payments/checkout/installments">Дізнатися більше про Pay Later</a>

en: Home
uk: Dom

en: Category
uk: Категорія

en: Payment
uk: Оплата

en: Set the page(s) you want to display messaging on, and then adjust that page's display option below.
uk: Настройте сторінки, на яких ви хочете відображати повідомлення, а потім налаштуйте параметри відображення цієї сторінки нижче.

en: Layout Type
uk: Тип макета

en: Text Layout
uk: Текстове оформление

en: Logo Type
uk: Тип логотипу

en: Primary
uk: Основний

en: Alternative
uk: Alternatif

en: Inline
uk: В ряд

en: None
uk: Ні

en: Logo Position
uk: Логотип позиція

en: Left
uk: Зліва

en: Top
uk: Верх

en: Text Size
uk: Розмір тексту

en: Text Color
uk: Цвет текста

en: Grayscale
uk: Greyscale

en: Color
uk: Колір

en: White (No Border)
uk: Білий (без рамки)

en: Gray
uk: Сірий

en: Ratio
uk: Розмір

en: 160px wide
uk: 160px široký

en: Flexes between 250px and 768px wide
uk: Flexibles entre 250px y 768px de ancho

en: Flexes between 250px and 1169px wide
uk: Flexibles entre 250px y 1169px de ancho

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on Home page.
uk: I need a shortcode so that I can place the message in a better position on the Home page.

en: Shortcode
uk: Шорткод

en: Category Page
uk: Категорійна сторінка

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on category page.
uk: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on the category page.

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on product page.
uk: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on the product page.

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on cart page.
uk: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on the cart page.

en: Payment Page
uk: Платіжна сторінка

en: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on payment page.
uk: I need a shortcode so that I can place the message in a better spot on the payment page.

en: Payment action
uk: Дія оплати

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
uk: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorise payment only.

en: Capture
uk: Captura

en: Authorize
uk: Authorise

en: Brand Name
uk: Назва бренду

en: This controls what users see as the brand / company name on PayPal review pages.
uk: Esto controla lo que los usuarios ven como el nombre de la marca / empresa en las páginas de revisión de PayPal.

en: Landing Page
uk: Лендингова сторінка

en: The type of landing page to show on the PayPal site for customer checkout. PayPal Account Optional must be checked for this option to be used.
uk: The type of landing page to display on the PayPal site for customer checkout. PayPal Account Optional must be selected for this option to be used.

en: Login
uk: Log in

en: Billing
uk: 账单

en: No Preference
uk: Немає переваги

en: Instant Payments
uk: Миттєві платежі

en: If you enable this setting, PayPal will be instructed not to allow the buyer to use funding sources that take additional time to complete (for example, eChecks). Instead, the buyer will be required to use an instant funding source, such as an instant transfer, a credit/debit card, or PayPal Credit.
uk: Si habilita esta configuración, se instruirá a PayPal para que no permita al comprador utilizar fuentes de financiación que tomen tiempo adicional para completarse (por ejemplo, eChecks). En su lugar, se requerirá que el comprador utilice una fuente de financiación instantánea, como una transferencia instantánea, una tarjeta de crédito/débito o PayPal Credit.

en: Require Instant Payment
uk: Requerir Pago Instantáneo

en: Billing Address
uk: Dirección de Facturación

en: Use PayPal Shipping Address as Billing
uk: Usar la Dirección de Envío de PayPal como Facturación

en: If the billing address is empty and PayPal provides a shipping address, the order will use the shipping address as the billing address.
uk: Si la dirección de facturación está vacía y PayPal proporciona una dirección de envío, el pedido utilizará la dirección de envío como la dirección de facturación.

en: Send Item Details
uk: Enviar Detalles del Artículo

en: Send line item details to PayPal
uk: Enviar detalles de línea de artículo a PayPal

en: Include all line item details in the payment request to PayPal so that they can be seen from the PayPal transaction details page.
uk: Incluir todos los detalles de línea de artículo en la solicitud de pago a PayPal para que puedan verse desde la página de detalles de la transacción de PayPal.

en: Order Review Page
uk: Сторінка перегляду замовлення

en: Skip Order Review Page
uk: Saltar Página de Revisión del Pedido

en: Payments from the Product or Cart page skip the review step and go straight to the Thank You page.
uk: Payments from the Product or Cart page bypass the review step and go directly to the Thank You page.

en: Invoice prefix
uk: Prefijo de la factura

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
uk: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores, ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.

en: Credit Card Statement Name
uk: Назва виписки кредитної картки

en: The value entered here will be displayed on the buyer's credit card statement.
uk: El valor ingresado aquí se mostrará en el estado de cuenta de la tarjeta de crédito del comprador.

en: Debug log
uk: Registro de depuración

en: Enable logging
uk: Habilitar registro

note: translators: %s is the path to the WooCommerce PayPal debug log file.
en: Log PayPal events, such as Webhook, Payment, Refund inside %s
uk: Log PayPal події, такі як Webhook, Payment, Refund всередині %s

en: PayPal Shipment Tracking
uk: PayPal Pakketopsporing

en: Transaction Id
uk: Транзакційний ідентифікатор

en: Tracking Number*
uk: Номер для відстеження*

en: Status
uk: Статус

en: Carrier
uk: Перевізник

en: Select Carrier
uk: Seleccionar Transportista

en: Carrier Name*
uk: Назва перевізника*

en: Add tracking information
uk: Agregar información de seguimiento

en: Something went wrong. Please try again.
uk: Algo salió mal. Por favor, inténtalo de nuevo.

en: Billing address didn’t match the card (AVS).
uk: Billing address did not match the card (AVS).

en: Security code (CVV) didn’t match.
uk: The security code (CVV) did not match.

en: The payer opened a dispute with PayPal.
uk: The payer raised a dispute with PayPal.

en: The issuer reversed the charge (chargeback).
uk: El emisor revirtió el cargo (contracargo).

en: Payment by eCheck—awaiting clearance.
uk: Pago por eCheck—esperando la autorización.

en: Action required in your PayPal account (international withdrawal).
uk: Se requiere acción en su cuenta de PayPal (retiro internacional).

en: Payment pending manual review.
uk: Payment awaiting manual review.

en: Payee receiving preference requires action (often currency related).
uk: The payee receiving preference requires action (often related to currency).

en: Funds were refunded.
uk: Los fondos fueron reembolsados.

en: Approved—waiting for payer to send funds.
uk: Approved—waiting for the payer to send funds.

en: Payee does not have a PayPal account.
uk: The payee does not have a PayPal account.

en: Payee’s PayPal account requires verification.
uk: The Payee's PayPal account requires verification.

en: The transaction could not be completed.
uk: La transacción no se pudo completar.

note: translators: 1: payment method title, 2: pending reason text
en: Payment via %1$s pending. %2$s
uk: Payment via %1$s is pending. %2$s

note: translators: 1: payment method title, 2: failure reason
en: Payment via %1$s failed. %2$s
uk: Payment via %1$s has failed. %2$s

note: translators: 1: payment method title, 2: PayPal refund reason
en: Payment via %1$s partially refunded. PayPal reason: %2$s.
uk: Платіж через %1$s частково повернуто. Причина PayPal: %2$s.

note: translators: 1: payment method title, 2: PayPal refund reason
en: Payment via %1$s refunded. PayPal reason: %2$s.
uk: Платіж через %1$s повернуто. Причина PayPal: %2$s.

en: SEPA-Lastschrift
uk: SEPA-Direct Debit

en: PayPal Pay Later
uk: PayPal Später bezahlen

en: This transaction is not authorized. Please contact your card issuer.
uk: This transaction is not authorised. Please contact your card issuer.

en: A security check failed. Please try again.
uk: A security check has failed. Please try again.

en: Payment was canceled.
uk: Payment was cancelled.

en: Only part of the amount was approved.
uk: Тільки частина суми була затверджена.

en: Invalid data format.
uk: Неправильний формат даних.

en: Invalid amount.
uk: Неправильна сума.

en: Card issuer/acquirer not allowed for this transaction.
uk: Card issuer/acquirer not permitted for this transaction.

en: Invalid capture date.
uk: Неправильна дата захоплення.

en: Invalid account number.
uk: Неправильний номер рахунку.

en: This card is not allowed for recurring payments.
uk: This card is not permitted for recurring payments.

en: Invalid terminal configuration.
uk: Неправильна конфігурація терміналу.

en: Invalid merchant configuration.
uk: Неправильна конфігурація торговця.

en: Invalid processing code.
uk: Неправильний код обробки.

en: Invalid merchant category.
uk: Неправильна категорія торговця.

en: Invalid card expiry date.
uk: Неправильна дата закінчення терміну дії картки.

en: Invalid card security code (CVV).
uk: Неправильний код безпеки картки (CVV).

en: Invalid transaction state.
uk: Неправильний стан транзакції.

en: Invalid order.
uk: Неправильне замовлення.

en: Incorrect PIN.
uk: Неправильний PIN-код.

en: User not authorized for this transaction.
uk: User not authorised for this transaction.

en: Invalid or restricted card.
uk: Неправильна або обмежена картка.

en: Duplicate transaction.
uk: Дублююча транзакція.

en: Invalid transaction.
uk: Неправильна транзакція.

en: The card is expired.
uk: The card has expired.

en: Strong customer authentication required.
uk: Silné ověření zákazníka je vyžadováno.

en: This type of transaction is not permitted.
uk: This type of transaction is not allowed.

en: Too many attempts. Please try again later.
uk: Слишком много попыток. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: Invalid or restricted card. Please use another card.
uk: Invalid or restricted card. Please use a different card.

en: Invalid transaction. Please try again.
uk: Неправильна транзакція. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: Expired card. Please use another card.
uk: Card has expired. Please use a different card.

en: Incorrect PIN. Please re-enter your PIN.
uk: Неправильний PIN-код. Будь ласка, введіть свій PIN-код знову.

en: Strong customer authentication required. Please try again.
uk: Severe customer authentication required. Please try again.

en: Transaction not permitted. Please use another payment method.
uk: Transakcja niedozwolona. Proszę użyć innej metody płatności.

en: Transaction attempts exceed limit. Please try again later.
uk: Спроби транзакції перевищують ліміт. Будь ласка, спробуйте пізніше.

en: Invalid issue. Please try again.
uk: Неправильна проблема. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: Issuer not available. Please try again later.
uk: Emittent nedostupný. Prosím, zkuste to znovu později.

en: Issuer temporarily not available. Please try again shortly.
uk: Issuer is temporarily unavailable. Please try again shortly.

en: Account not on file. Please check your card details.
uk: Account not found. Please check your card details.

en: 3DS authentication error. Please try again.
uk: 3DS аутентифікаційна помилка. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: BIN error. Please try another card.
uk: BIN помилка. Будь ласка, спробуйте іншу картку.

en: Processor system error. Please try again later.
uk: Помилка системи процесора. Будь ласка, спробуйте ще раз пізніше.

en: System unavailable. Please try again later.
uk: Система недоступна. Будь ласка, спробуйте ще раз пізніше.

en: Transaction declined. Please retry.
uk: Transaction declined. Please try again.

en: Suspected fraud. Please use another payment method.
uk: Suspected fraud. Please use a different payment method.

en: Card reported lost or stolen. Please use another card.
uk: Card reported as lost or stolen. Please use another card.

en: Hold - call center. Please contact your card issuer.
uk: Hold - call centre. Please contact your card issuer.

en: Unrecognized response code. Please try again later.
uk: Unrecognised response code. Please try again later.

en: Account closed. Please use another card.
uk: Account closed. Please use a different card.

en: Adult gaming not supported. Please use another payment method.
uk: Adult gaming is not supported. Please use another payment method.

en: MCC code error. Please contact support.
uk: MCC код помилка. Будь ласка, зв'яжіться з підтримкою.

en: Address verification failed. Please check your billing address.
uk: Verification of the address has failed. Please check your billing address.

en: Amount exceeded. Please try a smaller amount.
uk: The amount has been exceeded. Please try a smaller amount.

en: Gaming transaction error. Please use another payment method.
uk: Gaming transaction error. Please use a different payment method.

en: Registration incomplete. Please complete registration.
uk: Registrace není dokončena. Prosím, dokončete registraci.

en: Country error. Please try another payment method.
uk: Країна помилка. Будь ласка, спробуйте інший спосіб оплати.

en: Credit error. Please try another payment method.
uk: Кредитна помилка. Будь ласка, спробуйте інший спосіб оплати.

en: Card type not supported. Please use another card.
uk: Card type not supported. Please use a different card.

en: Invalid currency. Please select a supported currency.
uk: Неправильна валюта. Будь ласка, виберіть підтримувану валюту.

en: Decline threshold exceeded. Please try again later.
uk: The decline threshold has been exceeded. Please try again later.

en: Funding instrument expired. Please use another payment method.
uk: The funding instrument has expired. Please use another payment method.

en: System error. Please try again later.
uk: Системна помилка. Будь ласка, спробуйте ще раз пізніше.

en: Expiry date error. Please check your card details.
uk: Error with the expiry date. Please check your card details.

en: Funding source already exists. Please use another payment method.
uk: Funding source already exists. Please use a different payment method.

en: Invalid funding instrument. Please try another payment method.
uk: Неправильний фінансовий інструмент. Будь ласка, спробуйте інший спосіб оплати.

en: Restricted funding instrument. Please try another payment method.
uk: Обмежений фінансовий інструмент. Будь ласка, спробуйте інший спосіб оплати.

en: Field validation failed. Please check your payment details.
uk: Validation of the field has failed. Please check your payment details.

en: Processing error. Please try again.
uk: Error in processing. Please try again.

en: Invalid input. Please check your payment details.
uk: Неправильний ввід. Будь ласка, перевірте свої платіжні дані.

en: Invalid trace ID. Please try again.
uk: Неправильний ідентифікатор трасування. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: Late reversal. Please contact support.
uk: Tardy reversal. Please get in touch with support.

en: Status code error. Please try again.
uk: Код помилки статусу. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: Mastercard blocked. Please use another card.
uk: Mastercard has been blocked. Please use another card.

en: Network frequency limit exceeded. Please try again later.
uk: The network frequency limit has been exceeded. Please try again later.

en: Invalid product. Please try another product.
uk: Неправильний продукт. Будь ласка, спробуйте інший продукт.

en: Invalid payment method. Please try another payment method.
uk: Neplatná metoda platby. Prosím, zkuste jinou metodu platby.

en: Quasi-cash not supported. Please use another payment method.
uk: Quasi-cash is not supported. Please use another payment method.

en: Refund not supported on pending transactions. Please try again later.
uk: Refunds are not supported on pending transactions. Please try again later.

en: Invalid parent transaction status. Please try again.
uk: Неправильний статус батьківської транзакції. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: Bank authorization mismatch. Please try again.
uk: Несоответствие авторизации банка. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Bank authorization already settled. Please try again.
uk: Bank authorisation already settled. Please try again.

en: Bank authorization voided. Please try again.
uk: Bank authorisation voided. Please try again.

en: Bank authorization expired. Please try again.
uk: Bank authorisation has expired. Please try again.

en: Currency mismatch. Please try again with the correct currency.
uk: Valuta mismatch. Please try again with the correct currency.

en: Credit card mismatch. Please check your card details.
uk: Невідповідність кредитної картки. Будь ласка, перевірте дані вашої картки.

en: Amount mismatch. Please try again with the correct amount.
uk: The amount does not match. Please try again with the correct amount.

en: Score error. Please try again.
uk: Error in score. Please try again.

en: Status description error. Please try again.
uk: Опис помилки статусу. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: Verification token expired. Please try again.
uk: The verification token has expired. Please try again.

en: Invalid trace reference. Please try again.
uk: Nevalidní odkaz na trasu. Prosím, zkuste to znovu.

en: Invalid transaction ID. Please try again.
uk: Неправильний ідентифікатор транзакції. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: Invalid verification token. Please try again.
uk: Неправильний токен перевірки. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: User not authorized. Please contact support.
uk: User not authorised. Please contact support.

en: Currency not supported. Please select a supported currency.
uk: Valuta niet ondersteund. Kies alstublieft een ondersteunde valuta.

en: Installment not supported. Please try another payment method.
uk: Instalment not supported. Please try another payment method.

en: Currency validation error. Please select a supported currency.
uk: Валідність валюти помилка. Будь ласка, виберіть підтримувану валюту.

en: Please enter a valid expiration date.
uk: Please enter a valid expiry date.

en: Apple Pay could not be initialized.
uk: Apple Pay could not be initialised.

en: We do not ship to this address.
uk: We do not deliver to this address.

[ctx: Important]
en: Or
uk: Або

[ctx: Important]
en: Or continue below
uk: Або продовжте нижче

en: Items
uk: Предмети

en: Billing &amp; Shipping
uk: Billing & Shipping

en: Billing details
uk: Деталі виставлення рахунків

en: Shipping details
uk: Деталі доставки

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
uk: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer, please log in at the top of the page.

note: translators: %1$s is the payment method title, %2$s is the pending reason from PayPal.
en: Payment via %1$s Pending. PayPal reason: %2$s.
uk: Payment via %1$s is pending. PayPal reason: %2$s.

[ctx: Important]
en: <strong>You're almost done!</strong><br>Review your information before you place your order.
uk: <strong>You're nearly finished!</strong><br>Check your information before you place your order.

en: We cannot process your order with the payment information that you provided. Please use an alternate payment method.
uk: We cannot process your order with the payment information that you provided. Please use an alternative payment method.

en: 3D Secure response
uk: 3D Secure відповідь

en: At top of checkout Page
uk: At the top of the checkout page
